Vanilė kvapioji - Vanilla planifolia
Vanilės – visai kitokios, neįprastos orchidėjos. Tai lianos, turinčios tvirtus, blizgius lapus. Vanilių yra apie 110 rūšių, jos paplitusios Centrinės ir Pietų Amerikos atogrąžų miškuose. Dauguma rūšių – epifitai, bet kai kurios auga ir žemės paviršiuje.
Gerai žinoma kvapioji vanilė (Vanilla planifolia) orinėmis šaknimis tvirtai lipdama medžiais užauga iki 3 m aukščio. Žalsvos ir gelsvos spalvos žiedai žydi tik vieną dieną, todėl augintojai juos dirbtinai apdulkina, kad sulauktų vaisių. Namuose maža tikimybė sulaukti žiedų. Vanilėms reikia šiltos ir drėgnos patalpos, išsklaidytos šviesos – sąlygų, panašių į esančias atogrąžų zonoje. Bet puošni liana ir nežydėdama papildo orchidėjų kolekciją. Vazonėlyje ar šalia jo būtinos atramos vanilei lipti į viršų. Pavasarį ir vasarą laistomos gausiai (jokiu būdu nepaliekant vandens pertekliaus vazone) ir tręšiamos kartą per mėnesį. Lapus ir orines šaknis reikėtų kasdien apipurkšti. Žiemą laistoma rečiau, nebetręšiama, bet oras turi būti šiltas (įprastos kambario temperatūros) ir drėgnas.
Vaniles, kaip ir kitas kambarines lianas, galima dauginti stiebo auginiais: stiebo dalis su dviem trimis lapais nesunkiai įsišaknija drėgnuose kiminuose. Persodinti reikia kas 2–3 metus.