• balandžio 20 d., Šeštadienis

Buksmedis paprastasis - Buxus sempervirens

Augalo tėvynė – Pietų Europa, Šiaurės Afrika, Mažoji Azija. Šalies želdynuose labai dažnas.

Krūmas išauga 1–1,5 m aukščio ir 0,8–1 m pločio, pusrutulio formos. Jauni ūgliai žali, apaugę švelniais plaukeliais. Lapai priešiniai, odiški, elipsiški ar atvirkščiai kiaušiniški, 1–3 cm ilgio. Žiedai smulkūs, žali su gelsvu atspalviu, susitelkę į trumpas pažastines kekes. Žydi balandžio mėnesį. Vaisiai – 8 mm skersmens apskritos dėžutės su 6 juodomis sėklomis.

Geriausiai auga vidutinio derlingumo ir derlingoje, normalaus drėgnumo, kalkingoje (pH 7–9) lengvo ar vidutinio priemolio dirvoje. Žiemos šalčiams vidutiniškai atsparus, dažnai daugiau ar mažiau apšąla ir atvirose vietose žiemai dengtinas. Atsparus užterštam miestų orui, ligoms ir kenkėjams. Auga lėtai.

Dauginamas žaliais ir sumedėjusiais auginiais. Sodinamas pavieniui ir grupėmis, tinka žemoms ir vidutinio aukščio karpomoms ir laisvai augančioms gyvatvorėms, dekoratyviniam karpymui.

Soduose auginamos kelios buksmedžių formos ir veislės.

‘Angustifolia’ krūmas iki 1 m aukščio, kiaušiniškos ar rutuliškos formos, tankiomis, šviesiai žaliomis šakelėmis ir ūgliais. Lapeliai smulkūs, lancetiški, 25–35 mm ilgio, apvaliomis viršūnėmis. Dauguma ant šakelių išsidėstę vienoje plokštumoje dviem eilėmis, tamsiai žali, dažnai su melsvu apnašu. Ekologiniai reikalavimai panašūs į rūšies. Sodinama pavieniui ir nedidelėmis grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių ir laiptų.

‘Aureovariegata’ Lietuvoje introdukuota 1983–1985 metais. Želdynuose gana dažna. Krūmas išauga iki 0,8–1 m aukščio ir 0,6–1 m pločio, pusrutuliškas ar pagalviškas. Lapai kiaušiniški ar elipsiški, 1–1,5 cm ilgio, gelsvai margi. Mėgsta vidutinio derlingumo ir derlingą, normalaus drėgnumo, kalkingą (pH 7–9) lengvo priemolio dirvą. Jautrokas žiemos šalčiams ir žiemai dengiamas. Atsparus užterštam miestų orui ligoms ir kenkėjams, šviesamėgis. Auga lėtai. Tinka alpinariumams, spalviniams deriniams ir kontrastams sudaryti.

‘Elegans’ Lietuvoje sodininkų mėgėjų sodybose pradėtas auginti apie 1982 metus. Krūmas – iki 0,5–0,8 m aukščio ir panašaus pločio, pusrutuliškas ar pagalviškas. Lapai standūs, odiški, pailgai kiaušiniški ar elipsiški, 1–1,5 cm ilgio, tamsūs žali, baltais pakraščiais.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 20, šeštadienis.
  • Saulė teka 06:04, leidžiasi 20:33.
  • Mėnulis teka 16:36, leidžiasi 05:23.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė (Agnetė), Traidenis
  • Kinų kalbos diena.
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius