• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Buksmedis paprastasis - Buxus sempervirens

Augalo tėvynė – Pietų Europa, Šiaurės Afrika, Mažoji Azija. Šalies želdynuose labai dažnas.

Krūmas išauga 1–1,5 m aukščio ir 0,8–1 m pločio, pusrutulio formos. Jauni ūgliai žali, apaugę švelniais plaukeliais. Lapai priešiniai, odiški, elipsiški ar atvirkščiai kiaušiniški, 1–3 cm ilgio. Žiedai smulkūs, žali su gelsvu atspalviu, susitelkę į trumpas pažastines kekes. Žydi balandžio mėnesį. Vaisiai – 8 mm skersmens apskritos dėžutės su 6 juodomis sėklomis.

Geriausiai auga vidutinio derlingumo ir derlingoje, normalaus drėgnumo, kalkingoje (pH 7–9) lengvo ar vidutinio priemolio dirvoje. Žiemos šalčiams vidutiniškai atsparus, dažnai daugiau ar mažiau apšąla ir atvirose vietose žiemai dengtinas. Atsparus užterštam miestų orui, ligoms ir kenkėjams. Auga lėtai.

Dauginamas žaliais ir sumedėjusiais auginiais. Sodinamas pavieniui ir grupėmis, tinka žemoms ir vidutinio aukščio karpomoms ir laisvai augančioms gyvatvorėms, dekoratyviniam karpymui.

Soduose auginamos kelios buksmedžių formos ir veislės.

‘Angustifolia’ krūmas iki 1 m aukščio, kiaušiniškos ar rutuliškos formos, tankiomis, šviesiai žaliomis šakelėmis ir ūgliais. Lapeliai smulkūs, lancetiški, 25–35 mm ilgio, apvaliomis viršūnėmis. Dauguma ant šakelių išsidėstę vienoje plokštumoje dviem eilėmis, tamsiai žali, dažnai su melsvu apnašu. Ekologiniai reikalavimai panašūs į rūšies. Sodinama pavieniui ir nedidelėmis grupėmis alpinariumuose, šalia atraminių sienelių ir laiptų.

‘Aureovariegata’ Lietuvoje introdukuota 1983–1985 metais. Želdynuose gana dažna. Krūmas išauga iki 0,8–1 m aukščio ir 0,6–1 m pločio, pusrutuliškas ar pagalviškas. Lapai kiaušiniški ar elipsiški, 1–1,5 cm ilgio, gelsvai margi. Mėgsta vidutinio derlingumo ir derlingą, normalaus drėgnumo, kalkingą (pH 7–9) lengvo priemolio dirvą. Jautrokas žiemos šalčiams ir žiemai dengiamas. Atsparus užterštam miestų orui ligoms ir kenkėjams, šviesamėgis. Auga lėtai. Tinka alpinariumams, spalviniams deriniams ir kontrastams sudaryti.

‘Elegans’ Lietuvoje sodininkų mėgėjų sodybose pradėtas auginti apie 1982 metus. Krūmas – iki 0,5–0,8 m aukščio ir panašaus pločio, pusrutuliškas ar pagalviškas. Lapai standūs, odiški, pailgai kiaušiniški ar elipsiški, 1–1,5 cm ilgio, tamsūs žali, baltais pakraščiais.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius