• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Klausk specialisto

568 klausimai.
saulius parašė 21 gegužės, 2019
Sveiki, Pasėjus veją ir jai sudygus (apie 7 cm) pavargom ravėti įvairius nepageidautinus augaliukus, vaizdas kad jų vis daugyn, patarkite ar yra koks būdas išnaikinti nepakenkiant vejai. IŠ ANKSTO DĖKINGAS.
Atsakymas:
Piktžolių sėklomis ir šaknimis užkrėstoje žemėje šias reiktų išnaikinti prieš sėjant veją. Tam išlyginama žemė, leidžiama sudygti piktžolėms ir visas plotas nupurškiamas herbicidais. Tik po to sėjamos vejos žolės sėklos. Kiti herbicidai, skirti naikinti vejoje augančias dviskiltes žoles naudojami tik vejai pilnai sužėlus. Suprantama, piktžolės yra labai gyvybingos, auga greičiau už vejos žoles ir gali jas nustelbti. Todėl reikia kantrybės, ir vejai sutvirtėjus, galėsite naudoti herbicidus. Plačiau skaitykite http://www.vatzum.lt/uploads/documents/20190211_neprofesionaliajam_3.pdf
Danguolė parašė 15 gegužės, 2019
Stipriai po šalnų apšalo 7 metų aktinidija. Ką tokiu atveju daryti: rauti? Ar dar išleis uglių? Praktiškai 50 procentų lapų nušalo.
Atsakymas:
Aktinidijos jautrios šalnoms, bet apšalusio augalo jokiu būdu nereikia rauti. Galima tik apgenėti. Atželia jos pakankamai greitai, o blogiausia, kas gali nutikti – tai prarandamas tų metų derlius.
iloa43erdves.lt parašė 4 gegužės, 2019
Kai peržydi vaismedžiai, kuo purkšti, kad nepultų ligos ir ar galima maišyti rūgščią žemę su kitokia žeme vasarinėm gėlėm sodinti? Ačiū.
Atsakymas:
Pirmiausia reiktų išsiaiškinti, kokių vaismedžių ligų Jūs norite išvengti. Nuo rauplių ir moniliozės geriausiai padeda fungicidas „Score 250 EC“, nuo miltligių – „Topas 100 EC“. Vasarinių gėlių yra daug ir jų poreikiai skirtingi. Rūgščią žemę galite maišyti su kitokia ir taip keisti jos rūgštingumą atsižvelgdami į konkrečios rūšies poreikius. Mišinio pH geriausiai nustatyti lakmuso popierėliais.
Vida parašė 3 gegužės, 2019
Sveiki. Gal galit paaiskinti pagal menuli yra kirminu diena ka ji reiskia? kazkada esu skaiciusi kad nesodinti, neseti per sia diena, o dabar pas jus rasoma kirminu diena, vaisiu diena, sekite, sodinkite sakniavaisius ir tt. Aciu.
Atsakymas:
Šiemet kirmėlių diena yra penktadienis. Pagal prietarus – šią dieną negalima nieko sėti ir sodinti, nes sukirmys. Tikėti tuo ar ne – Jūsų pasirinkimas. O pagal mėnulį rekomenduojami darbai: „Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš jaunatį), tręškite. Kirskite krūmus. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Ypač palanki diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.“ yra skirti trims dienoms – gegužės 1, 2 ir 3. Todėl prašome tik penktadienį derinti abi aplinkybes ir iš rekomenduojamų darbų pasirinkti tinkamus.
ilona43erdves.lt parašė 2 gegužės, 2019
Labas vakaras, nusipirkau magnolijos krūmuką ir vyras netyčia nulaužė, bet tos sakos atžėlė, bet nežydi, o aš pirkau prieš 3 metus. gal jau reikia iskasti ir ismesti? Patarkit ką daryti, krūmas atrodo gražiai.
Atsakymas:
Gaila, kad neparašėte, kokią magnoliją turite. Vis vien krūmo dar neraukite, turėkite kantrybės. Kai kada magnolijos pradeda žydėti sulaukusios 5-7 metų amžiaus. O kai kurios Lietuvoje (ypač – Šiaurės Rytų Lietuvoje) atvirose vėjuotose vietose apšąla. Tikimės, kad po metų kitų Jūsų magnolija tikrai žydės.
LINA parašė 11 birželio, 2018
Sveiki. Sparčiai gelsta česnakų apatiniai lapai. Kai kur kirmėlytės graužia jaunus lapus. Išrovus česnaką ant kaklelio ir galvutės baltas pelėsis. Šalia auga ridikėliai ir žemuogės, todėl chemijos naudoti nesinori. Ką daryti? Patarkite.
Atsakymas:
Tikriausiai česnakus užpuolė svogūninės musės. Jų lervos įsigraužia į ropeles ir ten maitinasi, augalai nebeauga, nuo viršūnių gelsta. Pažeistose vietose prasideda puvinys. Jei ant lapų esančias kirmėlytes galite surinkti ir sunaikinti, kovoti su pasislėpusiais kenkėjais galima tik naudojant insekticidus. Jei nenorite naudoti jokios daržo chemijos, stipriai pažeistus augalus belieka išrauti. Kitais metais česnakus būtinai sodinkite kitoje vietoje.
Robertas parašė 21 gegužės, 2018
Laba diena, norėjau paklausti, kokius augalus galima sodinti po pušimi. Ačiū.
Atsakymas:
Po pušimi galima sodinti nereiklias daugiametes gėles ir žemus krūmus, puskrūmius. Tinka įvairios astilbių veislės (šias gėles reikia dažnai laistyti), melsvės (nereiklios, yra labai spalvingų), ankstyvos pavasarinės smulkiasvogūninės gėlės, vaisginos, astrancijos, epimedžiai, neaukšti snapučiai, pakalnutės, žibuoklės (ypač pilnaviduriais žiedais), daug dekoratyvinių viksvų, rodžersijos, pavasariniai pelėžirniai, žiemių veislės, viržiai, bruknės, neaukšti rododendrai.
Janina parašė 30 balandžio, 2018
Sveiki. Dar nespėjo atšilti, o šliužus jau renkame litrais. Kas bus toliau? Gal neverta nieko sėti ar sodinti? Ar galite ką nors patarti? Ačiū.
Atsakymas:
Sraigės ir šliužai soduose – didelė problema. Svarbu, kad juos rinktų ir naikintų visi aplink esančių sklypų šeimininkai. Sodo prekių parduotuvėse galite įsigyti moliuskocidų, juos naudokite pagal pridedamą instrukciją. Taip pat yra specialių gaudyklių šliužams gaudyti. Jų galite pasidaryti ir patys: išdėliokite nedideles krūveles pūvančios žolės ir pridenkite lentomis. Ten susirinkusius šliužus surinkite ir sunaikinkite kiekvieną rytą. Sode augalus sodinkite retai, venkite mulčiuoti nupjauta žole, šiaudais ar nesupuvusiais lapais. Jaunus daržovių daigus pridenkite plastikiniais gaubtais, o ne daržo plėvele, nes po ja labai mėgsta slėptis moliuskai. Yra ir daugiau įvairių priemonių. Visa tai padės sumažinti šių kenkėjų skaičių, bet visų jų gamtoje, apylinkėse išnaikinti neįmanoma. Todėl šliužus naikinti būtina nuolatos.
Aldona parašė 30 balandžio, 2018
Sveiki, norėčiau sužinoti apie maumedžio pasodinimą. Kokia žemė, trąšos, duobės dydis reikalingi? Augalas yra 2 m aukščio, kamienas plonas. Ačiū.
Atsakymas:
Maumedžiai gerai auga vidutinio drėgnumo priemolio ir priesmėlio dirvose. Mėgsta atviras, šviesias vietas. Lietuvoje auginama arti 10 rūšių ir daug jų veislių. Medžiai skiriasi augumu ir lajos forma. Duobė sodinimui ruošiama tokio dydžio, kad joje laisvai tilptų sodinamo medžio šaknys, kad jų nereiktų palenkti ar trumpinti. Parduotuvėse rasite spygliuočiams skirtų trąšų – jas naudokite pagal ant pakuotės rekomenduojamas normas. Persodintą augalą būtinai pririškite prie kuolų, kad pilnai neįsitvirtinusio žemėje medžio neišjudintų vėjas.
Vida parašė 23 balandžio, 2018
Laba diena. Jau penkti metai auginu dvi geltonžiedes sedulas. Veislės nežinau, nes dovanotos. Viena apsipylusi žiedais, kita dar nežydėjo, nors auga greta. Kokia gali būti priežastis ?
Atsakymas:
Gali būti, kad iš sėklų išaugintos sedulos skiriasi žydėjimo ir derėjimo pradžia (vidutiniškai augalai žydėti ir derėti pradeda nuo 5–8 metų), derlingumu. Sedulų veislės dauginamos tik vegetatyviškai arba skiepijamos. Jei augalas auga gerai, anksčiau ar vėliau jis pradės žydėti.
Janina parašė 23 balandžio, 2018
Sveiki. Trejų metų raudonojo serbento krūmo šakelės apkerpėjo. Kas atsitiko? Kuo skiriasi trąšos Condit Basic nuo Condit Classic? Ačiū.
Atsakymas:
Raudonųjų serbentų šakos apkerpėja, kai krūmai auginami pavėsyje, labai arti kitų stambių augalų arba blogai vėdinamoje vietoje. Natūralu, kad apkerpėja senos krūmų šakos. Kerpės medžiams ir krūmams augti netrukdo, nes šiais augalais naudojasi tik prisitvirtinti. CONDIT® Basic yra mikrobiologinis organinės kilmės dirvožemio aktyvatorius su trąšomis. CONDIT® Basic dirvožemyje išlieka 12 mėnesių, yra ekologiškas, tinkamas ekologinei žemdirbystei. Condit Classic trąšų šiuo metu niekas nepardavinėja. Jei tokių turite, jų aprašas turėtų būti ant pakuotės.
Armida parašė 23 balandžio, 2018
Sveiki, norėčiau sužinoti, ar galima agurkus sodinti prie braškių? Ačiū.
Atsakymas:
Agurkus galima sodinti netoli braškių, tik svarbu išlaikyti tokį atstumą, kad agurkų stiebai (jei jiems leisite driektis ant lysvės) neužliptų ant braškių arba agurkų metamas šešėlis (jei stiebai lips kokiomis nors atramomis) neužtamsintų braškių.
Danutė parašė 9 balandžio, 2018
Pernai nusipirkau Hydrangea paniculata Vanille Fraise hortenziją. Turi keturias šakutes, ką reikia daryti, kad šakučių padaugėtų, gražiai krūmytųsi? Ačiū.
Atsakymas:
Šluotelines hortenzijas galima šiek tiek pagenėti kiekvieną pavasarį. Dabar patrumpinkite tų šakelių viršūnes ir laukite naujų ūglių. Kitą pavasarį vėl patrumpinkite vienmečių ūglių viršūnes. Taip formuojama hortenzija bus tankesnė, kompaktiškesnė.
Arūnas parašė 2 balandžio, 2018
Sveiki, nerandu aiškaus atsakymo dėl daigų, išaugintų durpinėse tabletėse tolesnės priežiūros. Reikia ar ne pašalinti / atlaisvinti apsauginį audinį prieš sodinant augalą į nuolatinę augimo vietą? Taip pat nerandu informacijos dėl tinkamiausių trąšų brugmansijoms: šis "besotis" augalas ir trąšomis nepasotinamas! Kokios tiktų geriausiai, siekiant pražydinti kuo anksčiau, nes pražysta tik rudeniop, o kartais net ir visai nespėja. Ačiū!
Atsakymas:
Durpinėse tabletėse išaugintus daigus neardant apsauginės dangos sodinkite į didesnius vazonus arba nuolatinę auginimo vietą. Augdamos šaknys prasiskverbs pro dangą. Jei norite, popieriaus peiliu galite apsauginę dangą keliose vietose įpjauti, bet ją nuėmus tabletė suyra ir gali nukentėti šaknys. Brugmansijų žydėjimo laikas priklauso ne tik nuo trąšų, bet ir nuo žiemojimo vietos, temperatūros. Anksčiau pradeda augti ir žydėti jau žiemos pabaigoje į šviesią nelabai šiltą patalpą atnešti augalai. Tręšti jas geriausia rožėms arba visoms žydinčioms gėlėms skirtu trąšų tirpalu, laistant ne rečiau kaip kas savaitę. Parduotuvėse rasite daug įvairių trąšų, tinkamų naudoti net kiekvieną kartą laistant. Būtinai laikykitės rekomenduojamų normų.
laima parašė 2 balandžio, 2018
Sveiki, noriu iškasti kolonines tujas. Ar būtinai reikia išrauti kelmus, o gal supus?
Atsakymas:
Jei norite nesunkiai išnaikinti tujas, nupjaukite jas prie pat žemės. Jos tikrai neatžels. Kelmai ir storosios šaknys supus per kelerius metus (tai priklauso nuo augalų amžiaus ir aplinkos sąlygų). Bet jei norite toje vietoje sodinti kitus augalus, kelmus teks išrauti, nes jie trukdys kasti žemę, skleistis kitų augalų šaknims.
Daiva parašė 19 kovo, 2018
Ar galima fungicidu Signum pavasarį purkšti česnakus nuo pašaknio ligų ir puvinio?
Atsakymas:
Fungicidas Signum yra skirtas profesionaliajam naudojimui. Svogūnai ir česnakai nuo puvinių juo purškiami vegetacijos metu. Plačiau žiūrėkite čia – www.vatzum.lt/uploads/documents/20180208_fungicidai.pdf Neprofesionaliam naudojimui nuo pašaknio ligų ir šaknų puvinių skirtas fungicidas Previcur Energy. Jo galite įsigyti sodo prekių parduotuvėse.
ilona43erdves.lt parašė 19 kovo, 2018
Laba diena, kurią dieną galima sėti pomidorus į nešildomą šiltnamį? Ačiū.
Atsakymas:
Sėti pomidorus nešildomame šiltnamyje galima tada, kai ten nusistovi pakankama šiluma. Skirtingose vietose ir skirtinguose šiltnamiuose sąlygos gali būti skirtingos. Todėl stebėkite temperatūrą kelis kartus per parą. Pomidorams dygti reikalinga 20–25 laipsnių šiluma, daigams augti – 18–22 laipsnių šiluma. Atkreipkite dėmesį, kad šiltnamyje gruntas sušyla vėliau nei oras ir daigyklų nestatykite ant šalto grunto.
zita parašė 19 kovo, 2018
Laba diena, noriu paklausti, ar pavasarį pasodinti irisai hollandica svogūnėliai tais pačiais metais žydės? Ar po žydėjimo iškasti ar palikti žiemoti? Ačiū.
Atsakymas:
Olandiškieji vilkdalgiai yra jautrūs stipriam šalčiui. Sodinkite juos pavasarį sušilus žemei, balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje. Žydės vidury vasaros. Rudenį, kai pagels lapai, svogūnėliai iškasami ir per žiemą laikomi sausoje vėsioje patalpoje, panašiai kaip kardeliai ir korkosmijos. Kai kada pridengti jie peržiemoja lauke, bet niekada negalime žinoti, kokie šalčiai užklups žiemą.
Polis parašė 19 kovo, 2018
Turiu parūgštinti žemę, kurioje auga prieš 10 metų sodintas rododendras. Man prieinamuose straipsniuose tirpalo koncentracija dažniausiai nurodoma labai aptakiai. Prašyčiau nurodyti, kiek į kibirą vandens pilti 9 % acto, kokia laistymo technologija: vienkartinis tirpalo kiekis, laistymo dažnumas ir pan. Dėkoju.
Atsakymas:
Sudėtinga atsakyti į tokį klausimą. Dirvos pH lemia ne tik užpiltas actu ar kitomis medžiagomis parūgštinto vandens kiekis, bet ir aplinkos veiksniai: jau esamas pH rodiklis, dirvos struktūra ir laidumas, kritulių kiekis ir net aplink esantys augalai. Taigi, vienose dirvose ir savaime pH yra rūgštinis, todėl rododendrams ten rekomenduojamos tik specialios trąšos ir papildomai rūgštinti dirvos net nereikia. Kitur – atvirkščiai. Augalai laistomi parūgštintu vandeniu, bet dėl aplink rododendrus esančios kalkingos žemės įtakos rūgštingumas ilgai neišsilaiko. Smėlėtose dirvose bet kokios užpiltos trąšos labai greit po stipresnių liūčių išplaunamos į gilesnius sluoksnius ir tampa rododendrams neprieinamos. Dirvožemiui turi įtakos ir laistymo vandens pH. Štai kodėl nėra konkrečių normų ir laistymo dažnumo nurodymų. Jei norite ypatingo tikslumo, įsigykite pH matuoklį ir dirvos rūgštingumą matuokite keliose vietose aplink augalus, kas kelias dienas. Primename, kad rododendrams reikalingas pH yra 4,5-6. Taip pat būtina, kad dirvožemis būtų purus, laidus orui. Be to, rododendrams reikalingos ir trąšos, ypač pavasarį, o actas jų neatstos. Naudojant ir trąšas, ir actą, bendras pH lygio kitimas bus sunkiai nuspėjamas. Laistyti pradėkite atsargiai, vos parūgštintu vandeniu ir stebėkite pH kitimą. Staigus dirvožemio rūgštingumo pasikeitimas gali sukelti augalui rimtą stresą.
Danutė parašė 12 kovo, 2018
Sveiki, kada reikia persodinti smidrus į nuolatinę augimo vietą? Pernai pasėjau, sudygo, augo, bet labai negeroj vietoj. Ačiū.
Atsakymas:
Tinkamiausias laikas sodinti šparagus (smidrus) yra balandžio mėnuo. Žemė turi būti pilnai atšilusi, bet augalai dar nepradėję ar vos pradėję leisti ūglius. Vagos arba lysvės paruošiamos bent 2 savaites prieš sodinimą.

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius