• gegužės 14 d., Antradienis

Kiti klausimai

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
410 klausimų.
Vilija parašė 11 gruodžio, 2017
Laba diena, pavasarį pasodinome trešnių ir obelų sodinukų, serbentų, agrastų krūmelių. Nežinome, kaip juos paruošti žiemai? Ar reikia baltinti? Kažkuo aprišti? Ačiū.
Atsakymas:
Sodo medelių ir krūmų paruošimas žiemai priklauso nuo Jūsų galimybių. Jei sodas yra aptvertas, jame neapsilankys nei kiškiai, nei stirnos, medelius rišti nebūtina, užtenka nubalinti kamienus ir storesnes šakas – tai bus apsauga nuo saulės spindulių žiemos pabaigoje ir pavasario pradžioje. Nuo kiškių ir stirnų jauni medeliai apsaugomi stropiai aprišant kamienus tankiais plastikiniais tinkleliais, tvirto (nuo drėgmės nesuyrančio) popieriaus, agroplėvelės arba audinio juostomis. Taip aprištų kamienų galima nebalinti, tik neskubėkite nuimti aprišalų, kol neatšilo žemė. Vaiskrūmių dažniausiai nereikia rišti, juo labiau – balinti. Užtenka jų šakas pakelti ir pririšti prie kuolelių, kad šlapias sniegas jų nepriplotų prie žemės.
ROSITA parašė 4 gruodžio, 2017
Sveiki, turiu augalą kalistemoną. Kai tik nusipirkome, labai gausiai žydėjo, po žydėjimo persodinome į didesnį vazoną, taip pat viskas buvo gerai, gausiai žaliavo, bet šiuo metu visas nuvyto ir lyg žemėje gyvena vabaliukai. Nežinau, ką daryti. Kaip išsaugoti gėlę?
Atsakymas:
Kalistemonams įprastos kambario sąlygos nelabai tinka – per sausas oras ir per šilta. Geriausia, jei rudenį ir žiemą jie laikomi šviesioje 5–10 °C vietoje. Laistykite saikingai, dažnai apipurkškite vandeniu. Sunku pasakyti, kokie vabaliukai gyvena vazono žemėje, bet gausiai laistant augalus nuolat drėgnoje žemėje neretai apsigyvena kolembolos. Šie vabzdžiai dideliais kenkėjais nelaikomi, apysausėje žemėje dauginti negali ir greit patys išnyksta.
sigita parašė 4 gruodžio, 2017
Labai mėgstam burokėlius, bet... nepavyksta užauginti gražių, apvalių. Užauga labai dideli, lyg būtų pašariniai, arba mažesni, bet ne apvalūs. Ką turėčiau padaryti, kad burokėliai užaugtų dailūs, apvalūs?
Atsakymas:
Burokėliai gerai auga tik nerūgščiose (pH 6–7) vidutinio drėgnumo dirvose, geriausia – priemolyje. Dirva jiems tręšiama tik mineralinėmis trąšomis, mėšlas netinka. Sėjami gegužės mėnesį, daigai retinami. Svarbu palaikyti nuolatinę dirvos drėgmę, kai pradeda formuotis burokėlių šakniavaisiai, laiku palaistyti. Po stipraus lietaus ar gausaus laistymo supurenamas dirvos paviršius. Svarbu atidžiai rinktis burokėlių veislę – jų yra ir apvalių, ir cilindro formos.
Polis parašė 20 lapkričio, 2017
Turiu sutvarkyti ir prižiūrėti virš 10 metų senumo gudobelių gyvatvorę. Užauginta labai nevykusiai - apačioje beveik 20 cm aukščio nuogos, retokos šakos. Aukščiau - viskas tvarkoje. Ar įmanoma, kad ir pačiomis drastiškiausiomis priemonėmis, atauginti normalią, išvaizdžią gyvatvorę? Jeigu įmanoma, tai kaip?Dėkoju.
Atsakymas:
Iš aprašymo aišku, kad gudobelių gyvatvorė nebuvo formuojama nuo auginimo pradžios. Sutankinti senokų augalų apačią ne visada pavyksta. Kaulenių, ligustrų, pūslenių ar lanksvų gyvatvorę būtų galima pavasarį nupjauti, paliekant tik nedidelius kelmelius ir vasarą pradėti formuoti naują iš jaunų atžalų. Deja, gudobelėms toks būdas netinka – ne visos trumpai nupjautos sėkmingai atžels. Gudobelių gyvatvorei tinkamiausias būtų stiprus genėjimas, viršutinę dalį kiek įmanoma susiaurinant, kad skerspjūvyje gyvatvorė taptų trikampio formos. Pašalinus dalį viršutinių šakų, apatinės gaus žymiai daugiau šviesos ir pradės intensyviau augti, šakotis (nors ir ne taip intensyviai kaip šakos viršūnėje). Ateityje stenkitės gyvatvorę palaikyti trikampio ar aukštos trapecijos formos. Labai taisyklinga ir išvaizdi gyvatvorė netaps, bet per porą metų pasitaisys.
Kornelija parašė 20 lapkričio, 2017
Mano falenopsis žydi be pertraukos jau kelerius metus. Visada turi vieną žiedynkotį. Dabar dar nebaigus žydėti vienam ji jau išleido naują, kuris pradėjo krauti pumpurus, bet jie iškart pagelsta ir nukrenta. Tręšiu, laistau, prižiūriu ir myliu. Ką daryti, kad ji sėkmingai pražydintų ir kito stiebo žiedus?
Atsakymas:
Manome, kad Jūs tikrai mylite ir teisingai prižiūrite savo orchidėją, kad ji taip gausiai žydi. Jei falenopsio pumpurai nubyrėjo, bet žiedynkotis žaliuoja – palikite jį. Dažnai pasitaiko, kad orchidėjos neišvysto žiedų dėl pasikeitusių sąlygų. Jei nekeitėte augalo auginimo vietos, šiuo metu galėjo pasikeisti oro drėgmė namuose. Atvėsus orams, pradėjo stipriau šildyti radiatoriai, kambario oras išsausėjo, o žiedų pumpurai į tai labai jautriai reaguoja. Taip pat galėjo paveikti ir šviesos stoka: juk dabar dienos ir trumpesnės, ir nuolat apsiniaukusios. Jei yra galimybė, falenopsį laikykite netoli lango, bet ne prie radiatoriaus, atsuktą į šviesos šaltinį ta pačia puse, kaip augalas įpratęs. Pavasarį ant likusio žiedynstiebio turėtų formuotis nauji žiedų pumpurai.
Regina parašė 13 lapkričio, 2017
Laba diena, norėčiau sužinoti, ar šiuo metu galima persodinti buksmedį, kurio aukštis virš 1 m? Jeigu dabar negalima, tai koks palankiausias laikas persodinimui? Ačiū už atsakymą.
Atsakymas:
Seną buksmedį persodinti ir taip rizikinga, o prieš pat žiemą – netinkamas metas. Palaukite pavasario ir pasistenkite perkelti augalą su kuo didesniu žemių gniužulu, po persodinimo gausiai laistykite visą sezoną.
Ilona parašė 13 lapkričio, 2017
Kada geras laikas raugti kopūstus?
Atsakymas:
Kopūstų raugimo laiką kiekvienas pasirenka pagal savo galimybes, patogumą, naudojamas technologijas. Jei Jus domina Mėnulio kalendorius, manoma, kad raugti kopūstus geriausia per mėnulio delčią. Dar tiksliau – trečiąją delčios dieną, jei tik tuo metu mėnulis nėra Liūto ženkle.
Lilijana parašė 30 spalio, 2017
Sveiki, persodinau kėnį (vėlai pavasarį), pradėjo spygliai po truputį ruduoti, o dabar visas nurudavo. Ar tai liga? Ir ką daryt:gydyti ar jau jis žūva?
Atsakymas:
Jei kėnį persodinote vėlai, kai medelis jau buvo pradėjęs augti, tikėtina, kad jis tiesiog neprigijo. Tokiu atveju joks gydymas nepadės. Apžiūrėkite kėnio šakeles, patikrinkite, ar gyva žievė (gyva žievė yra minkšta, sultinga, po ja matosi žalsvas sluoksnis), ar yra gyvų pumpurų. Jei žievė ir pumpurai gyvi – kėnis gali atsprogti. O jei žievė sausa, pumpurų nėra arba jie sausi, trupantys – tokį medelį belieka išrauti.
aldona parašė 23 spalio, 2017
Sveiki, prieš kiekvieną žiemą turiu problemų su didžialape hortenzija. Kūmas didelis, aukštas. Jį apsuku agrodanga, "kaldra". Dabar ir jos nebeužtenka. Atidengiu, uždengiu, vėdinu. Nukerpu lapus. Per žiemą krūmas apipelija, kartais būna gleivėtas, gal apšunta. Patarkite, kaip paprasčiau pasiruošti žiemai. Ačiū.
Atsakymas:
Didžialapes hortenzijas uždengti žiemai nelengva, ir kuo didesnis krūmas – tuo sunkiau. Daug kas jas augina vazonuose, žiemoti neša į rūsį ar garažą (kur temperatūra artima 0 laipsnių). Lauke hortenzijas dengti reiktų ne antklode (vadinama „kaldra“), o būtinai orui laidžia medžiaga. Sušlapusi ar apledėjusi antklodė žiemą nepraleidžia oro, todėl nenuostabu, kad krūmas po ja sušunta, apipelija. Verčiau naudokite kelis sluoksnius agrodangos, prieš dengiant krūmą nuskinkite lapus, o šakas suglauskite ir suriškite. Tarp šakų galima prikaišioti stačių eglių ar pušų šakų. šaknų plotą mulčiuokite durpėmis arba pjuvenomis. Kad krūmas sėkmingai peržiemotų, visa dengiamoji medžiaga turi išlikti sausa. Todėl ant viršaus dar reiktų apsaugos nuo drėgmės. Galima ant medinio karkaso padaryti palapinę iš polietileno plėvelės su skylėmis orui šonuose arba uždengti aukšta medine dėže. Labai šaltomis žiemomis didžialapės hortenzijos apšąla nežiūrint visų pastangų ir apsaugų.
Danutė parašė 23 spalio, 2017
Kaip išlaikyti pelargonijas per žiemą? Porą vazonėlių parnešiau į verandą, ten vėsu, bet kol kas temperatūra teigiama. Nelaisčiau, lapai pradėjo gelsti ir tada visus nuskabiau, apkarpiau iki sumedėjusių šakelių, truputį palaisčiau. Gal šitos jau miegos? Kitos kuo puikiausiai jaučiasi kieme, žydi, nors visai neprižiūrimos. Užmetu akį ir galvoju, kada gi jos eis miegoti. Kaip jas išsaugot per žiemą, o pavasarį pasidaryti naujų daigelių? Ačiū.
Atsakymas:
Pelargonijos – daugiamečiai augalai, galintys žiemoti vėsioje šviesioje patalpoje. Žiemą pelargonijos nenumeta visų lapų, lieka žaliuoti. Auga labai lėtai – tai priklauso nuo žiemojimo patalpos temperatūros. Geriausia, jei yra 5–10 laipsnių šilumos šviesi patalpa. Šiltesnėje vietoje pelargonijos pradeda augti ir, jei papildomai neapšviečiamos, išaugina plonus silpnus ūglius. Nenuostabu, kad iš lauko atneštos į patalpą jos pagelsta ir numeta dalį senųjų lapų – tai augalų reakcija į pasikeitusias sąlygas, ypač – į sausesnį orą. Kuo ilgiau rudenį jos laikomos lauke ir į kuo šiltesnę patalpą atnešamos – tuo daugiau lapų nukrenta. Prieš žiemą pelargonijas nugenėti reikia tik tiek, kad krūmeliai būtų tvarkingos išvaizdos. Daugiau nugenima tada, kai trūksta vietos, mažiau – jei pavasarį ketinama jas dauginti auginiais. Rudenį ir žiemą netręšiamos, laistomos saikingai. Kuo vėsesnėje patalpoje jos žiemoja, tuo mažiau joms reikia vandens. Prasidėjus augimui pavasarį vėl nugenimos (nukirptas šakeles galima panaudoti dauginimui), persodinamos, pradedama vis gausiau laistyti ir tręšti.
Sigis parašė 16 spalio, 2017
Laba diena,prašau pagalbos: kaip išgelbėti tujas? Pernai pasodinau jas, rudeniop pradėjo šakutės ruduoti su juodomis dėmėmis. Liga plinta gana greitai, bandžiau nupurkšti Magniu, palaistyti Maveriku, bet pasekmės bergždžios. Aplinkui neturime jokių vandens telkinių. Žemė – juodžemis. Prašau pagalbos.
Atsakymas:
Tujų šakelių rudavimo ir džiūvimo priežasčių gali būti daug. Kai kurias ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Reiktų atidžiai apžiūrėti – ar juodos dėmelės ant šakelių atsiranda joms sudžiūvus ir pradėjus gesti, ar anksčiau. Galbūt yra pažeistos tujų šaknys ar grybinė liga išplito medienoje? Tada tujų išgelbėti nebepavyks. Jei aprims lietūs, dar bandykite nupurkšti fungicidu Score 250 EC, bet nėra garantijų, kad tai padės, nes neaišku, kiek išplitę pažeidimai.
Kristina parašė 16 spalio, 2017
Balkone auginu vakarines tujas vazonuose. Balkonas yra pietryčių pusėje. Kaip reiktų tinkamai paruošti augalus žiemojimui? Ar reikia laistyti augalus žiemą? Taip pat pradėjo gelsti ir kristi vidinės šakelės arčiau kamieno. Ar tai natūralu ar tujoms kažkas nutiko?
Atsakymas:
Auginti visžalius augalus vazonuose balkone yra sudėtinga, nes žiemą saulė kaitina jų šakas, jie garina drėgmę, o iš sušalusios žemės vazone šaknys negali pasisavinti vandens. Be to, vazonuose augalų šaknys yra labiau pažeidžiamos šalčio, nei auginant augalus grunte. Prieš žiemą spygliuočius ir visus visžalius augalus reikia gerai laistyti, kad žemė būtų apydrėgnė. Pradėjus šalti, augalų vazonus reiktų apsukti kokia nors apšiltinančia medžiaga (pavyzdžiui, mineralinės vatos sluoksniu), kad šaknys mažiau nukentėtų nuo šalčio. Būtų gerai šaltu metu tujas patraukti arčiau sienos. Saulėtomis dienomis ir stipriau šąlant augalus papildomai apgaubkite agroplėvele. Po ja tujos bus mažiau veikiamos saulės spindulių, vėjo, šiek tiek bus mažesni temperatūrų svyravimai. Per atlydžius patikrinkite žemės drėgmę, jei sausa – palaistykite. Arčiau kamieno esančios šakelės greičiausiai sensta ir džiūsta – tai natūralu. Susirūpinti reikia, jei džiūstančių šakelių būna neįprastai daug. Nepamirškite, kad augalai vazonuose greit išeikvoja maisto medžiagas ir jiems būtinas papildomas tręšimas spygliuočiams skirtomis trąšomis su mikroelementais.
aldona parašė 16 spalio, 2017
Sveiki, ar dar galima kirpti tujų gyvatvorę? Ačiū.
Atsakymas:
Tujų gyvatvorę kirpti galima ir reikia, jei trumpinsite tik vienmetes šakeles, nepadarysite didelių žaizdų.
ALINA parašė 9 spalio, 2017
Pasodinom kriaušę prieš trejus metus ir dabar norim ją persodint. Ar tai įmanoma ir kada ją persodinti? Jeigu taip, tai ar galima persodint rudenį? Ačiū.
Atsakymas:
Persodinimo sėkmė priklauso ir nuo medelio dydžio, ir nuo jo gyvybingumo. Geriausiai prigyja su kuo didesniu žemės gniužulu anksti pavasarį perkelti augalai. Jei būtinai reikia, kriaušę galite persodinti ir dabar, rudenį, kad iki šalčių dar spėtų įsišaknyti. Persodinti medeliai tvirtai pririšami prie kuoliukų ir gausiai laistomi.
ALINA parašė 9 spalio, 2017
Ar ne per vėlu persodint vaistinį bijūną? Ačiū.
Atsakymas:
Palankiausias bijūnų persodinimo laikas yra rugpjūčio pabaiga–rugsėjo mėnuo. Jei bijūno kero nesiruošiate skaidyti į smulkesnes dalis, dabar galite jį atsargiai perkelti į kitą vietą. Stenkitės nenupurtyti nuo šaknų žemių, sodinkite tokiame pat gylyje, kaip augo iki šiol, žiemai mulčiuokite. Jei norite bijūną dalinti į nedideles dalis, verčiau palaukite pavasario.
Laima parašė 2 spalio, 2017
Laba diena. Norėčiau į kitą vietą perkelti prieš tris metus pasodintus keriją, lanksvą ir veigelę. Kada geriau tą daryti: dabar rudenį ar anksti pavasarį?
Atsakymas:
Dekoratyvinius krūmus į kitą vietą persodinti geriausia pavasarį, prieš pumpurų sprogimą. Nepamirškite persodintus augalus gausiai laistyti.
Asta parašė 2 spalio, 2017
Laba diena,ar sunyksta tujų šaknys ir per kiek laiko, jeigu nupjaunamas kamienas? Dėkoju.
Atsakymas:
Žemai nupjovus tujas likęs kelmas ir šaknys pamažu sunyksta, atžalų nebūna. Kiek laiko trunka tas procesas – priklauso nuo tujos amžiaus ir dydžio, nuo aplinkos sąlygų. Plonosios šaknys supūna per 2–3 metus, o kelmas ir pagrindinės šaknys – maždaug per 5–7 metus. Senų tujų, kurių kamienai prie pagrindo yra 20 cm skersmens ir storesni, irimo procesas gali trukti apie 10 metų. Negyva mediena greičiau suyra drėgnoje aplinkoje, o sausame smėlyje išsilaiko labai ilgai.
Greta parašė 25 rugsėjo, 2017
Sveiki, savo kieme auginu nemažai dekoratyvinių augalų. Turiu net du alpinariumus, bet šią vasarą jie labai išdžiūvo, nors ir oro temperatūra nebuvo tokia jau aukšta. Būtent dėl to nusprendžiau, jog laistymo sistemų montavimas būtų puikus sprendimas. Bet vėlgi, ar jis tiks tokiems augalams kaip: raganė, hortenzija, pūkenis? Ar prie tokių augalų sistemos geriau nevesti? Beje, ar jų http://lietausmeistrai.lt/laistymo-sistemos-irengimas/laistymo-sistemos-projektavimas/ laistymo sistemos yra kokybiškos? Kaip žinoti pagal ką išsirinkti? Norisi, kad tarnautų tikrai ne vienerius metus.
Atsakymas:
Laistymo sistemos tinka visiems augalams, ypač tokiems, kurie nepakenčia sausros – raganėms, hortenzijoms. Geriausia, kai drėkinama žemė, o ne purškiamas vanduo ant augalų.  Kiekvienas pardavėjas giria savo prekes, bet pareikalaukite, kad būtų suteikta garantija.
janina parašė 18 rugsėjo, 2017
Laba diena. Prieš dvejus metus javai buvo purkšti pesticidais. Ar nepakenks, jei dabar jų šiaudais mulčiuosiu braškes? Ačiū.
Atsakymas:
Jei javai pesticidais buvo purkšti prieš 2 metus, šios medžiagos jau turi būti suirusios ir neveiksmingos. Įvairių žemės ūkyje naudojamų augalų apsaugos priemonių karencijos laikotarpius galite sužinoti http://www.vatzum.lt/lt/veikla/veiklos-sritys/augalu-apsaugos-produktu-registravimas/.
Rima parašė 18 rugsėjo, 2017
Noriu paklausti, ar vasarą lauke augintas spriges ir fuksijas galima žiemai perkelti į kambarį, ar jos augs? Iš anksto dėkoju už patarimus.
Atsakymas:
Spriges ir fuksijas per žiemą nesunkiai galima išlaikyti šviesioje 8–15 laipsnių šilumos patalpoje. Šiltesniame kambaryje jos žiemą pradeda augti, bet ūgliai dėl šviesos stokos būna ploni, išlinkę. Šias gėles jau dabar reiktų iškasti ir persodinti į vazonus, nelaukiant šalnų ir šildymo sezono sunešti į žiemojimo vietą – tada jos geriau prisitaikys prie naujos aplinkos.

Šiandien

  • Gegužės 14, antradienis.
  • Saulė teka 05:14, leidžiasi 21:17.
  • Mėnulis teka 10:29, leidžiasi 03:00.
  • Mėnulis Liūte, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 8 d.
  • Gintaras, Gintarė, Motiejus, Bonifacas, Livita
  • Pilietinio pasipriešinimo diena
  • Vaisių diena. Sėkite veją,, sodinkite daržoves, auginančias vaisius virš žemės (pomidorus, paprikas, baklažanus), vaismedžius, vaiskrūmius (augusius induose). Dirbkite žemę. Kraukite kompostą. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Šaldykite vaisius, daržoves. Nerekomenduojama tręšti, laistyti ir ypač ravėti.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius