• balandžio 27 d., Šeštadienis

Sodas

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
75 klausimai.
Arnoldas parašė 11 balandžio, 2024
Kaip persodinti magnolija Susan, kuri jau auga 6 metus
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Magnolijų persodinimas gan sudėtingas. 6 metų krūmas, net augintas nuo mažo sodinuko, jau bus plačiai įsišaknijęs, todėl šiemet reikėtų krūmą paruošti, o persodinti kitą pavasarį. Dėl labai šiltų balandžio dienų dauguma magnolijų jau pabudo augti, todėl šiuo metu perkelti augalą būtų labai rizikinga. Geriau apie 40-50 cm atstumu nuo krūmo aplink jį iškaskite siaurą (15-20 cm pločio) ir apie 40-50 cm gylio griovelį, pripildykite jį durpių arba pjuvenų. Taip apkastas krūmas pradės formuoti jaunas šakneles ties tuo grioveliu. Anksti pavasarį, iki pumpurų sprogimo, magnoliją kaskite už griovelio ribų, apvyniokite plėvele ir su dideliu žemių ir šaknų gniužulu tempkite, ridenkite į naujai paruoštą vietą. persodintą krūmą reikėtų gausiai laistyti visą sezoną.
Undinė parašė 2 balandžio, 2024
Vienoje gėlyno vietoje periodiškai vysta raktažolės, prieš tai gražiai augę ir žydėję. Pernai nunyko 3, šį vasarį, kai atšilo dar 1, o praeitą savaitę dar 2. Augalai staiga suvysta ir nuleipsta, per 1 naktį. Įtariau grambuolių lervą, visas raktažoles iš to plotelio iškasiau, daugelio šaknys taip ir atrodo, tarsi nugriaužtos, trumpokos. Perkasdama toje vietoje žemę, grambuolio lervų neradau, bet radau baltą kiaušinio formos grybą, truputį mažesnį už vištos kiaušinį. Ar gali grybas pakenkti augalui, kad jis staiga nuleipsta, nors šaknų yra? Aplinkui augantys augalai, net ir su mažesnėmis šaknimis atrodo daug geriau. Ar vis tik tai grambuolio lervos kenkia augalams?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Staigų raktažolių vytimą gali sukelti tiek grambuolių lervų nugraužtos šaknys, tiek kokia nors liga - puvinys, vytulys. Gali būti ir kenkėjų darbas, kurie pagraužia šaknies kaklelį. Dirvožemyje rastas grybas neturėtų pakenkti augalams. Bet kuriuo atveju raktažolių persodinimas į naują vietą ir kerelių išskirstymas bus labai naudingas.
Kęstutis parašė 28 kovo, 2024
Sveiki, Paveldėjau sodyboje keletą labai senų obelų.Problema ta kad pradėjo luptis sena žievė, dideliais gabalais. Pernai geležies sulfatu panaikinau samanas.Naujos žievės nesimato.Obuoliai senų veislių - labai skanūs. Vainikus per trejetą metų atnaujinau. Gal ką galėtumėte patarti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vaismedžių žievės atsilupimo priežasčių gali būti kelios, bet dažniausiai tai yra grybinės ligos. Pašalinkite negyvos žievės gabalus, nuvalykite medieną ir apipurkškite fungicidais. didelius plikus kamieno plotus nuo saulės spindulių reikėtų pridengti orui laidžia medžiaga. Vis dėlto seni medžiai nėra labai gyvybingi ir reikėtų pagalvoti apie sodo atnaujinimą, senu veislių skiepijimą į jaunus poskiepius.
Undinė parašė 21 kovo, 2024
Auginu svogūnines gėles - tulpes, hiacintus ir kitas. Nupjovus nužydėjusius hiacintų žiedynus reikia dezinfekuoti peilį, siekiant apsaugoti nuo virusinių ligų plitimo. Ar užtenka 80 proc. alkoholio turinčio dezinfekanto, ar reikia 100 proc. alkoholio. Gal yra konkretus dezinfekantas sodo peiliui ir kitiems sodo įrankiams dezinfekuoti, apsaugantis nuo virusų ir kitų užkratų plitimo?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sodo įrankiams dezinfekuoti visiškai užtenka 80 proc. alkoholio turinčių dezinfekantų. Galimi ir kiti dezinfekavimo būdai. Metalinius įrankius galima trumpai palaikyti žvakės liepsnoje, kitus - pamerkti į tamsų kalio permanganato, vaistinėje pirktą jodo tirpalą arba vandenilio peroksidą. Nepamirškite, kad sode beprasmiška laikytis operacinės sterilumo, nes virusams, bakterijoms ir grybų sporoms plisti yra daugybė kitų kelių, kurių mes nekontroliuojame.
Birutė parašė 2 kovo, 2024
Turim seną antaninę obelį, bet jau keletą metų pūna obuoliai kaip būtų galima jai padėti ir kokios to puvinio priežastys?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Obuolių puviniai gali būti skirtingi, sukeliami įvairių grybų. Žalingiausiu laikomas obuolių rudasis puvinys. jis išplitęs visur, kur tik auga obelys. Pirmasis požymis - nedidelė ruda dėmelė ant obuolio šono. Ji greit plinta, plinta ir galiausiai ant obuolio atsiranda pilkšvos mažos karputės - tai grybo konidijų telkiniai, kurias vėjas, lietus ir vabzdžiai išnešioja ant kitų medžių ir vaisių. Puviniams visiškai atsparių veislių nėra, bet galima žymiai sumažinti pūvančių vaisių kiekį. Atidžiai apžiūrėkite medžius ir žemę po medžiais - ar nėra nuo rudens užsilikusių sudžiūvusių vaisių. Tokias mumijas reikia surinkti ir sudeginti. Svarbus pavasarinis genėjimas, kad vainikas nebūtų tankus, kad saulė gerai apšviestų vidines šakas. Purkšti obelis nuo vaisių puvinių rekomenduojama 3 kartus: iki pumpurų brinkimo, rausvėjant žiedpumpuriams, ir vaismedžiams peržydėjus arba kai užuomazgos tampa graikiško riešuto dydžio. Vasarą nuolat renkami ir išvežami iš sodo pūvantys obuoliai.
Loreta parašė 19 rugsėjo, 2023
Sode auginu šilauoges. Šviežios viršūnėlės išlindę greit pajuoduoja ir nutrupa. Atrodo kaip nudegintos. Šilauogė niekaip negali pasistiebti į aukštį. Švieži lapeliai būna iš vienos pusės kaip nugraužti. Purškiau kelis kartus kalio muilu nuo amarų, nors jų ir nemačiau. Nepadėjo. Tręšiu pagal taisykles. Nebežinau, ko imtis.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Nors šilaugės serga retai, jas gali pažeisti kelios grybinės ligos. Vien iš aprašymo ligą nustatyti labai sunku, tikėtina, kad tai - maras arba moniliozė. Dabar svarbiausia stipriai išgenėti krūmą, iškirpti visas apdžiūvusias, sergančias, dėmelių ant žievės turinčias šakas, surinkti nukritusius lapus. Visą tai sudeginkite, krūmą rudenį ir pavasarį purkškite vario preparatais (vario sulfatu arba Bordo mišiniu). Nebijokite, jei iš krūmo liks vos kelios šakelės - sustiprėjęs jis greit atžels. Taip pat patikrinkite dirvožemio drėgnį ir pH, įsitikinkite, kad krūmas pasodintas tinkamame gylyje.
Danguolė parašė 9 rugsėjo, 2023
Sveiki, magnolijos lapai dengiasi baltom lyg ir pelėsio dėmėm lapo paviršiuje, po to runda dėmėm iki kol visas paruduoja ir nukrenta.. Pavasarį buvo tik keli žiedai. Krūmas dar nedidelis, iš apačios auga nauji ūgliai, bet ir juos puola liga. Kaip kovoti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vien iš aprašymo sunku nustatyti augalų ligas, bet galima spėti, kad magnoliją pažeidė miltligė. Surinkite ir sunaikinkite visus krentančius lapus. Krūmą purkškite fungicidais arba vario sulfatu, bordo mišiniu. Žiemai nepalikite jokių nukritusių lapų, o pavasarį prieš sprogstant pumpurams purškimą pakartokite. Pasirūpinkite, kad krūmas augtų gerai vėdinamoje aplinkoje, jo nestelbtų kiti aukštesni krūmai ar žoliniai augalai. Jei kitą vasarą pasirodys pirmieji miltligės požymiai, nelaukdami vėl purkškite krūmą.
Miglė parašė 6 rugpjūčio, 2023
Laba diena, norėčiau paklausti, dėl kokios priežasties pūna vaisiai ant medžių? Daug metų mūsų kolektyviniame sode vaismedžiai augo normaliai, nenaudodavome jokių chemikalų. Tačiau pastaruosius 2-3 metus turime problemą, visi vaisiai (obuoliai, kriaušės, slyvos) supūna dar būdami ant medžio. Vieni nukrenta, kiti ir lieka supuvę kabėti. Nebeturime sveikų vaisių pavalgymui. Gal galėtumėte patarti, ką daryti, kaip spręsti šią problemą? Labai ačiū!
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Puviniams plisti turi įtakos nepastovūs, stagiai besikiančiantys orai. Labai svarbu surinkti ir pašalinti iš sodo kuo daugiau puvinių pažeistų vaisių, nepalikti kaboti jų per žiemą. Pavasarį vaismedžius genėkite, kad užtikrinti geresnį oro patekimą į vainiko vidų. Prieš pumpurų brinkimą ir prieš žydėjimą vaismedžius reikėtų nupurkšti vario sulfatu ar kitais fungicidais. Mažuose soduose svarbu, kad su puviniais.kovotų ir kaimynai, nes šios grybinės ligos plinta dideliu atstumu.
loreta.dirsiene parašė 30 liepos, 2023
Sveiki. Jaunos liepos augimas sustojo. Buvo užmegzti pumpurai, bet ūgliai neišaugo. Lapai dėmėti, yra pageltusių. Kas nutiko ir kuo gydyti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Liepas gali pažeisti tiek lapų, tiek ir medienos grybinės ligos. Jei šiemet visai neaugo ūgliai - tikėtini šaknų arba medienos pežeidimai. Deja, priemonių gydyti medienos ligas nėra. Įsitikinkite, kad nepažeista žievė kamieno apačioje iki pat viršutinių šaknų, pasirūpinkite, kad medžiui būtų tinkama drėgmė, sugrėbkite ir sunaikinkite dėmėtus lapus ir toliau stebėkite medį.
Miglė parašė 23 liepos, 2023
Laba diena, Norėčiau paklausti, dėl kokios priežasties per savaitę ar dvi visiškai nudžiuvo vijoklinės vynuogės? Jos kuo puikiausiai augo daug metų, buvo apsivijusios sodo namelį, balkoną, niekada nebuvo jokių problemų, ir staiga viskas nudžiuvo. Ką patartumėte dabar daryti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Taip staiga vynmedis gali nudžiūti, kai kenkėjai arba grybinės ligos pažeidžia šaknis. Po žeme gyvenančių kenkėjų yra nemažai - tai pelės, grambuolių lervos ir net vynuoginės filokseros. Pastarieji kenkėjai - į amarus panašūs besparniai vabzdžiai, mintantys šaknų sultimis. Jų pažeistos šaknys pūva ir apmiršta. Šaknų pažeidimus pastebėti galima tik pradėjus nykti šakoms ir lapams. Pašalinus žuvusius vynmedžius ir apžiūrėjus šaknis galbūt taptų aiškesnės jų džiūvimo priežastys. Toje vietoje rekomenduotume sodinti kitus vijoklinius augalus - aktinidijas, citrinvyčius ar puošniai žydinčias rūšis.
Daiva parašė 10 liepos, 2023
Sveiki, ar reikia nukirpti peržydėjusius Pūkenio žiedus. Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pūkenio žiedai vasaros pabaigoje virsta pūkuotais, primenančiais debesėlius vaisynais. Tie pūkai laikomi krūmo puošmena ir vertinami labiau nei žiedai. Pūkeniai sode nesisėja, todėl ir nukirpti peržydėjusių žiedų nereikia.
Asta parašė 10 gegužės, 2023
Sveiki, kodėl po žydėjimo pradeda džiūti veltininės kryklės šakos?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Veltinines krykles dažnai pažeidžia moniliozė. Ši liga būdinga daugeliui kaulavaisių. Džiūsta atskiros šakos, negydomi vaismedžiai per kelis metus žūva. Pagalba yra panaši, kaip ir pasireiškus kitoms grybinėms ligoms. Nelaukiant iškarpomos ir sudeginamos visos sausos šakos, augalai 2-3 kartus purškiami fungicidais. Taip pat svarbu teisingas tręšimas, savalaikis genėjimas, gera agrotechnika.
Veronika parašė 26 balandžio, 2023
Laba diena, kas atsitiko juodiesiems serbentams, krūmai atrodo kaip nudegę ar nušalę. Prieš sprogstant pumpurams atrodė sveiki. Ir gal patartumėt, ką daryti .Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Juodieji serbentai nušalti galėjo anksčiau, ir tik stipriai sušilus orams išryškėjo požymiai. Panašiai, lyg nušalę atrodo dėl kitų priežasčių nykstantys krūmai. Jei žiemą buvo pažeistos šaknys (pavyzdžiui, dėl drėgmės pertekliaus), augalai išsprogsta, bet lapeliai pradeda vysti. Patartume genėti krūmus, apžiūrėti, ar sveika šakelių mediena, ir stebėti tolesnį jų vystymąsi. Kadangi nežinome nei kokiomis sąlygomis auginami, nei kiek metų auga, tiksliau patarti negalime.
Algirdas parašė 26 vasario, 2023
Laba diena, ką daryti kai gana jauni medžiai (obelys, kriaušės) tiesiog "apsipylę" vilkūgliais, kurių nesuskaičiuojama galybė nuo apatinių šakų iki viršūnių, kurių kitais matais nebepasieksiu? Ačiū, Algirdas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vaismedžių vilkūglius reikia šalinti. Geriausiai tai daryti vasarą, kol jie jauni (10-20 cm ilgio) ir lengvai išlūžta palenkus į šoną. Labai gausiai vilkūglių išaugina staiga stipriai nugenėti vaismedžiai. Pasiekti ir reguliariai genėti būtina visą vaismedžių vainiką nuo apatinių šakų iki viršūnės. Tam yra genėtuvai su įvairaus ilgio teleskopiniais kotais, kopėčios.
Žydrūnas parašė 13 vasario, 2023
Labas rytas, norėjau paklausti, ar pencininkams yra nuolaida užsakant žurnalą "sodo spalvos" ? Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, taip, nuolaida taikoma.
Ieva parašė 21 gruodžio, 2022
Sveiki, gavau dovanu Ficus Elastica gėlę. Iš pradžių gėlė atrodė gerai, po savaitės buvimo kambaryje - pradėjo labai intensyviai kristi lapai, kai kurie ruduoja, kai kurie tiesiog krenta. Kai kurių šakų galiukai atrodo suvytę (ir kaip pūstantys). Gėlę laistau 1 kartą per 2 savaites visai negausiai. Gal galite patarti, kaip reikia teisingai prižiūrėti šią gėlę? Ar dar įmanoma ją gelbėti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Stambialapio fikuso priežiūra turėtų būti visai nesudėtinga. Tikriausiai yra kita problema. Tikėtina, kad augalą pervežant, o galbūt ir parduotuvėje, paveikė žema temperatūra. Apšalę lapai pastebimi iš karto, o jei fikusas kurį laiką buvo ne šaltyje, bet vos kelių laipsnių šilumoje, sutriko fiziologiniai procesai ir požymiai išryškėja po kurio laiko. Fikusai yra gan gyvybingi, ir net numetę visus lapus gali vėl sužaliuoti. Trumpam (10-15 min) pamerkite vazonėlį į kambario temperatūros vandenį, kad gerai sudrėktų visas žemių gniužulas. Kitą kartą laistykite tik pradžiūvus žemės paviršiui. Augalą pastatykite šviesioje vietoje, tik ne ant šaltos palangės (žemė vazone negali atšalti). Vystančius šakų galiukus galima nukirpti. Po 2-3 savaičių turėtų pasirodyti nauji pumpurai. Persodinti galėsite tik pradėjusį augti, atsigavusį augalą.
Kristina parašė 14 spalio, 2022
Pavasarį pasodinta gausiažiedė visterija Black Dragon puikiai prigijo ir užaugo iki 3 m. Ar ją reikia specialiai paruošti žiemai?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Visterijos yra stiprokam šalčiui jautrūs augalai. Lietuvoje ne visur sėkmingai auga ir žydi. Todėl pirmiausiai įvertinkite mikroklimato sąlygas - ar augalas yra užuovėjoje, ar prie namo sienos, ar atviroje vietoje. Jaunas visterijas, kol stiebai nėra pakankamai kieti ir jei yra galimybė juos nuimti nuo atramų, reikėtų prilenkti prie žemės ir uždengti. Tai daroma lapkričio pabaigoje arba gruodį - kai pradeda šalti. Labai stipriai apsivijusias atramas visterijas žiemai bent jau apgaubkite 2-3 sluoksnių agroplėvėle. nepamirškite, kad pavasarį šios lianos išsprogsta vėlai - apie gegužės vidurį.
Živilė parašė 22 rugsėjo, 2022
Turiu pūkeni, jau kokie 6metai,užaugo didelis krūmas, bet pradėjo darytis permatomas, kai kurios šakos nudžiūvo teko pašalinti. Ar yra koks genėjomo būdas, kad būtų tankesnis ir nedingtų žiedynas? Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pūkeniai genimi mažai. Sausas šakas iškarpyti galima bet kada. O per ilgas ir netaisyklingai augančias trumpinti ir kirpti geriausia pavasarį. Tokiu metu skatinamas naujų šakų augimas. Stenkitės pakirpti tik dalį jaunų šakelių, taip skatindami krūmą tankėti, bet išsaugodami žiedynus.
Saulė parašė 24 liepos, 2022
Sveiki, šiandien nusipirkau vazonėlyje žydinčią leliją. Man patarė pasodinus į dirvą, nupjauti stiebą su žiedais. Ar tikrai nupjauti? Man gaila žiedų, visas grožis. Dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Dabar tikrai nebūtina pjauti lelijos stiebo. Jei norite ją į dirvą sodinti jau dabar, atsargiai išimkite iš vazono ir neardant šaknų perkelkite į duobutę dirvožemyje, apspauskite žemėmis, gausiai palaistykite - tegul žydi. Jei leisite lelijai žydėti vazone ir į dirvą sodinsite vėliau, iki žydėjimo pabaigos reguliariai laistykite, kad vazone netrūktų drėgmės. Tiek vazone, tiek dirvoje peržydėjusioms lelijoms žiedynų likučiai nukerpami iki lapų. Stiebai su lapais reikalingi fotosintezei, nes tuo metu bręsta svogūnai ir ruošiasi kitų metų augimui ir žydėjimui. Stiebus reikia nukirpti pačioje vasaros pabaigoje arba rudenį, kai pradeda gelsti - augalai jau ruošiasi ramybės metui.
Ramune parašė 8 liepos, 2022
Sveiki, juka aplipusi skruzdelemis.Ar tai suprasti kad amaraižpuolė, ir kaip juos naikinti.Dekuiu
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jukas amarai puola labai retai, o skruzdėlių pasirodymas dar nereiškia, kad turi būti ir amarų. Galbūt prie jukų tiesiog yra skruzdėlynas? Atidžiai apžiūrėkite augalą - ar tikrai nėra amarų, ar nėra skruzdėlyno po jukos lapais ar netoliese. Atbaidyti skruzdėles padės pabarstyti pelenai, malta kava arba smulkintas česnakas, sodo reikmenų parduotuvėse rasite specialių insekticidų skruzdėlėms naikinti.

Šiandien

  • Balandžio 26, penktadienis.
  • Saulė teka 05:51, leidžiasi 20:44.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:15.
  • Mėnulis Šaulyje 04:37, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Dargailė, Gailenis, Klaudija, Klaudijus, Vilūnė
  • Pasaulinė intelektinės nuosavybės diena. Tarptautinė Černobylio avarijos aukų atminimo diena.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, tręškite. Vežkite kompostą, mėšlą. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Naikinkite kenkėjus, gyvenančius žemės paviršiuje. Rinkite vaistinius augalus. Tvarkykite, valykite rūsius.
  • Jei balandis sausas, toks bus ir birželis.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius