• gruodžio 2 d., Šeštadienis

Sodas

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
70 klausimų.
Vida parašė 25 vasario, 2022
Laba diena, ar yra vilties išgelbėti ilgai augintą pušelę, kurios visas vidurys jau nuo praeito pavasario pradėjo ruduoti, bandėm karpyti tas pažeistas šakas. Šiuo metu visas vidurys pažeistas, tik krūmo kraštai žali. Pušelė tokia švelniais ir minkštais spygliais, kuri labai lėtai iš pradžių augo ( pirkta buvo prieš 20m. pavadinimo nežinau).
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pušeles gali pažeisti daug įvairių ligų, kurias tiksliai nustatyti galima tik laboratorijoje. Bandykite ir toliau karpyti visas pažeistas šakas, apžiūrėkite spyglius - ar ant jų nesimato kokių nors pažeidimų. Orams sušilus likusią kamieno dalį ir dar žaliuojančias storesnes šakas iki spyglių nuvalykite vario sulfato tirpalu (ruošiamas pagal instrukciją) - taip sumažinsite paviršinių žievės ligų tikimybę. Deja, medienoje išplitusių grybinių ligų išgydyti neįmanoma. Bet jei pavyks sustabdyti ligos plitimą, iš likusių gyvų šakų vėl galima pradėti formuoti krūmą arba medelį.
Dalia parašė 19 sausio, 2022
Laba diena, kai po ąžuolu augantis ievos krūmas pasidengė pilka samana, nekreipėme dėmesio, bet dabar pamatėme kad ta samana persimetė ir ant sodo medžių. Kas tai galėtų būti? Ar tai nekenkia augalams, o jei taip, kaip su tuo kovoti, kad toliau neplistų? Ačiū. P. S. Turiu nuotraukų, bet neleidžia pridėti..
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Ant medžių šakų ir kamienų augančios pilkos "samanos" iš tikrųjų yra kerpės. Jos gausiau auga pavėsyje, drėgnesnėse, sunkiau vėjo perpučiamose vietose. Sendami medžiai neretai turi daugiau ar mažiau kerpių. Kerpės medžiams visai nekenkia, nes prie žievės tik prisitvirtina, nenaudodamos jokių medžio maisto medžiagų. Jei jums kerpės labai nepatinka, pavasarį didžiąją jų dalį galite nuvalyti šepetėliu. Po lietaus jos tampa minkštos, nesunkiai nugramdomos, o atauga labai lėtai.
Danguolė parašė 27 lapkričio, 2021
Ar galima persodinti šilauogių krūmus? Jei taip, kada geriausias tam laikas? Ar galima tręšti ir po kurio laiko? Kokio amziaus krūmus galima persodinti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jaunus šilauogių krūmus galima persodinti panašiai kaip ir kitus vaiskrūmius. Tinkamiausias tam laikas - pavasaris, iki pumpurų sprogimo. Naujas duobes paruošti rekomenduojama maždaug mėnesį prieš darbų pradžią - vos atšilus žemei. Duobės kasamos 60-80 cm gylio ir pločio (priklausomai nuo veislės ir vyraujančio dirvožemio), užpildomos šilauogėms paruoštu mišiniu. Kuo daugiau šaknų išsaugosite kasdami ir perkeldami krūmus, tuo gyvybingesni jie bus ir lengviau prigis naujoje vietoje. Persodintus augalus pirmąją vasarą būtina gausiai laistyti, o tręšti pradedama kitų metų pavasarį. Senesnių nei 5 metai krūmų persodinimas sudėtingas, reikėtų įvertinti visas aplinkybes - galbūt verčiau sodinti jaunus sodinukus.
Kristina parašė 10 spalio, 2021
Laba diena, Šalia namo auginame dekoratyvines eglutes, joms jau nemažai metų, todėl jau savo ūgiu siekia pusantro metro. Tačiau maždaug prieš du metus vienos pačios pakaraštinės eglutės spygliai pradėjo ruduoti.. Dabar jau iš 6 net trijų viena pusė nurudavo, o viena ruduoja iš visų pusių. Kokia gali būti to priežastis ir gal galime kaip nors tai sustabdyti? Ir laistomos ir tręšiamos buvo. Niekas nepadeda. Eglutės puošė kiemą, todėl labai norisi jas prikelti antram gyvenimui, jei tik įmanoma. Gaila, čia negaliu įklijuoti nuotraukos. Pagarbiai, Kristina
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Egles gali pažeisti gan daug ligų ir kenkėjų, todėl vien iš aprašymo nuspėti spyglių rudavimo priežasties neįmanoma. Jei eglės gauna pakankamai drėgmės ir trąšų su mikroelementais, pabandykite patys paieškoti negalavimų priežasties. Atidžiai apžiūrėkite spyglius - ar ant jų nėra smulkių juodų taškelių ar dryželių. Tai būtų grybinių ligų požymiai. Spyglius pažeidžiančias grybines ligas galima stabdyti purškiant fungicidais. Bet gali būti, kad grybinė infekcija yra išplitusi medienoje. Tada purškimas nebepagelbės, ligos plitimą galima dalinai stabdyti iškerpant ir sudeginant džiūvančias šakas.
Vida parašė 22 rugsėjo, 2021
Sveiki.Ar galima persodinti 2metų graikinį riešutą.Jei taip ,koks laikas tinkamiausias.?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Graikinių riešutmedžių šaknys trapios, todėl šios medžius persodinti reikia labai atsargiai. Tikėtina, kad dviejų metų augalas dar nepasiekė nė metro aukščio. Tokį persodinti dar galima. Tinkamiausias laikas - ankstyvas pavasaris. Naujoje vietoje duobę riešutmedžiui galite paruošti rudenį.
Vida parašė 22 rugsėjo, 2021
Turiu du abrikosus vazonėliuose.Žinau tik kad ukrainietiška veislė.Jie išauginti iš sėklos.Ar juos verta sodinti ir ar būtina sodinti du ar galima vieną?.Po kiek laiko abrikosai pradeda vesti vaisius?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sėjinukų, dar ir išaugintų iš nežinomos veislės, savybių nusakyti iš anksto neįmanoma. Dauguma abrikosų veislių yra kryžmadulkės, todėl reikalingi bent du netoli (bet ne arčiau 3 m) vienas nuo kito augantys medeliai. Dauguma abrikosų derėti pradeda ketvirtaisiais penktaisiais metais.
Jurgita parašė 7 rugsėjo, 2021
Laba diena. Noriu pasiteirauti apie raudonlapi pūkenį. At jis numeta lapus rudenį? Ar jo"pūkai"skraido? Baiminuosi dėl kaimynų
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Europinio pūkenio ir jo veislių lapai rudenį pagelsta arba parausta ir nukrenta. Šių krūmų vaisiai - tarp ilgų pūkų pasislėpę 3-5 mm ilgio sausi kaulavaisiai. Pūkų šluotelės ilgai išsilaiko ant šakų viršūnių, bet rudenį pamažu juos išnešioja vėjas. Savaime pūkeniai nepasisėja, todėl baimintis dėl kaimynų nereikia. Rūšių augalus galima dauginti sėklomis. Jos turi būti sėjamos į dauginimo dėžutes arba lysves, jauni sėjinukai atidžiai prižiūrimi. Veislių sėjinukai gali neišlaikyti būdingų požymių.
Birutė parašė 26 rugpjūčio, 2021
Sveiki, ar galiu dabar persodinti jau paaugusią magnoliją?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paaugusias magnolijas persodinti rizikinga. Tai jautrūs medžiai ir krūmai, sunkiai ištveriantys stiprius šaknų pažeidimus. Didesnė tikimybė sėkmingai persodinti augalą yra pavasarį, iki pumpurų sprogimo. Rudenį perkeltas augalas gali neįsišaknyti iki žiemos ir žūti.
Polis parašė 17 liepos, 2021
Daugiau nei 40 metų sodo sklype netoli tako puikiai auga eglė Konica. Pastaruoju metu jos gabaritai kažkiek viršijo mano įsivaizdavimą eglutės sodinimo metu, ji pradėjo trukdyti vaikščioti taku. Ar įmanoma iš tako pusės bent 10-15 cm sutrumpinti šakų viršūnes? Kada ir kaip tai atlikti? Dėkoju - Polis
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Eglės ʻConicaʼ paauga tik po kelis centimetrus per metus. Trumpinti galima tik jaunus metūglius, tai yra vos po 1 ar 2 centimetrus augančių šakelių viršūnių. Tik taip nesugadinsite taisyklingos šios eglutės formos. Jei nukirpsite 10 ar 15 cm ilgio šakeles, liks spyglių neturinčios šakos, kurios jau nebeatžels.
Vaida parašė 28 birželio, 2021
Sveki, auginu tujas vazonuose. Pora deja nuvyto, jas išmečiau, bet liko žemė. Kadangi tujas tręšiu specialiom spygliuočiams skirtomis skystomis trąšomis, ar galima į tą žemę dabar sodinti žydinčias gėles: pvz begonijas? Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kitus augalus į naudotą žemę sodinti pavojinga ne tiek dėl trąšų, kiek dėl galimai ten esančių ligų sukėlėjų. Jei tujos žuvo dėl sausros ar kitų priežiūros klaidų, žemėje pavojingų ligų pradmenų neturėtų būti. Bet jei džiūvimo priežastis buvo kokia nors grybinė liga (pavyzdžiui - fitoftorozė), nauji augalai taip pat gali susirgti. Jei nuspręsite seną žemę naudoti naujiems augalams, sumaišykite ją su dalimi naujo komposto arba durpių - taip ir sumažinsite ten susikaupusių trąšų koncentraciją, ir pagerinsite struktūrą.
Rita parašė 15 birželio, 2021
Kodel bijunai nekrauna ziedu?2 , 3 metu ,(Per giliai pasodinti?)
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Bijūnų nežydėjimo priežasčių gali būti kelios. Dažniausiai kaltas netinkamas sodinimo gylis. Nežydi tiek per giliai, tiek visa paviršiuje pasodinti bijūnai. Virš susiformavusių bijūno pumpurų turi būti 3-5 cm dirvožemio sluoksnis. Taip pat nežydi, nors ir neblogai auga šešėlyje prie sienų, po medžiais ar prie kitų aukštų gėlių pasodinti bijūnai. Jie turi gauti 5-6 val. saulės spindulių. Nežydi arba silpnai žydi auginami rūgščioje dirvoje, kai itin trūksta maisto medžiagų, arba nualinti augalai, kai išskinami beveik visi stiebai su žiedais. Menkai žydi seni, kelis dešimtmečius vienoje vietoje augę bijūnų kerai. Įvairios ligos, ypač puviniai, stabdo pumpurų vystymąsi.
Jolanta parašė 23 gegužės, 2021
Laba diena, noriu sužinoti dėl kokių priežasčių galėjo pradėti džiūti sukrovusi pumpurus ir išleidusi lapelius obels stora šaka (obeliai 15 m.)?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Storokos obels šakos netikėtai nudžiūti gali dėl medienoje besivsytančių grybinių ligų. Tokias šakas reikia nelaukiant išpjauti ir sudeginti. Retais atvejais šakų džiūvimo priežastimi gali būti po žieve gyvenantys kenkėjai.
Vilma parašė 21 gegužės, 2021
Sveiki,kodel jauno ligustro lapu virsuneles juosta? Pavasari tresiau karbamidu. Ačiu.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paprastieji ligustrai yra gan atsparūs ligoms ir kenkėjams. Reikėtų įvertinti auginimo sąlygas: ar jaunų lapelių nepažeidė šalna, ar trąšų koncentracija nebuvo per didelė. Jei vysta ir džiūva ne tik lapų viršūnėlės, bet ir jauni ūgliai - ligustrus pažeidė rimtesnės ligos, fitoftorozė arba verticiliozė. Pažeistas šakas būtina iškarpyti ir sudeginti.
Polis parašė 17 gegužės, 2021
Trešnių derlių spėjame nuimti, kol uogos dar tik bręsta. Pribrendusias sudoroja paukščiai. Gal išmintingi žmonės žino kaip elgtis, nuskynus tik pusiau išsirpusias trešnes? Dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Trešnes skinkite su koteliais ir pabėrę plonu sluoksniu kelias dienas panokinkite kambaryje. Nors vaisiai vis vien neįgaus tikrųjų savo skoninių savybių, kokybė bent truputį pagerės. Neprinokusius vaisius perdirbkite ilgesniam laikymui - virkite kompostus, džemus, uogienes, spauskite sultis. Geriausia būtų pridėti kokių nors tuo metu pilnai sunokusių saldžių uogų, pavyzdžiui, medlievų ar aviečių. Jos kompensuos cukrų ir skoninių medžiagų trūkumą.
Danutė parašė 3 gegužės, 2021
Sveiki. Per žiemą Sundavilė išbujojo priaugino daug ūsų, jie visi susipynė, apsivynioja atramas... Pražydo, bet meta karts nuo karto geltonus lapelius. Viena pažįstama pasiūlė apkarpyti ūglius-ūsus. Pabandžiau patrumpinti vieną ataugą, bet pradėjo išsiskirti pienelis. Pagalvojau, kad taip ko gero aš gėlę galiu pražudyti. Noriu Jūsų patarimo. Ir dar vienas klausimas ar gėlei geriau dalinis pavėsis-rytinė pusė, ar geriau saulėta. Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Mandevilos (vadinamos sundavilėmis) yra gan aukšti vijokliniai augalai. Apatinės stiebų dalys ilgainiui sumedėja ir seniausieji lapai nukrenta. Taigi, jei krenta vienas kitas apatinis lapelis - tai natūralus procesas augalui senstant. Jei krenta daugiau įvairaus amžiaus lapų - galbūt trūksta trąšų, per mažas vazonas. Mandevilos gerai auga ir saulėtoje vietoje ir šviesiame pusšešėlyje. Sunku įvertinti kiekvieną auginimo vietą ir prognozuoti ateinančios vasaros orus. Jei prasidės ilgai trunkantys per 30 laipsnių karščiai - mandevilai geriau augti rytinėje pusėje. Įprastomis "lietuviškomis" vasaromis gausiau žydi saulėtoje vietoje. Ūglius patrumpinti reikėtų anksti pavasarį, iki žiedpumpurių sukrovimo. Pieniškos sultys būdingos šiam augalui ir nereikia to bijoti.
Lukas parašė 7 balandžio, 2021
Laba diena, norėjau pasiteirauti vienu klausimu. Jis skambėtų taip ,,kada pradeda augti ir kada greičiausiai pradeda augti jauni lapai". Pagarbiai, Lukas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, patikslinkite, kokius konkrečiai augalus turite omenyje, kadangi lapų augimas tikrai nevienodas. Lauksime patikslinimo.
Modestas parašė 29 kovo, 2021
Sveiki, ar dar galima prisipjauti obelu iskiepiu skiepijimui? Ar jau paveluota.. pumpurai neatrodo dar labai isbrinke.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki. Įskiepių dar spėsite prisipjauti, nepavėlavot. Tik nelaikykite jų šiltai, nuneškite į rūsį ar dėkite į šaldytuvo daržovių skyrių. Ir pasistenkite skiepyti artimiausiomis dienomis.
Michail parašė 14 kovo, 2021
Laba diena. Esam is mi Nusipirkom su zmona sodyba, aplink nama yra didelis sodas. Sodas yra senas, bet duoda gausiai vaisius. Norim susitvarkyti savo soda, bet ne zinom nuo ko pradeti. Gal galite patarti kada pradeti geneti sakas, kokias sakas geneti ir t.t. O gal yra koks specialistas kuris galetu patarti vietoj? Gyvenam tarp Jurbarko ir Raseiniu. Aciu
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Genėti vaismedžius reikia jau dabar. Jei sodas senas ir kelis metus buvo apleistas, vaismedžius suformuoti reiks per 2-3 metus. Kiekvieną medį reiktų apžiūrėti ir įvertinti atskirai. Bet visur laikykitės tokios darbų eilės: pirmiausiai išpjaunamos sausos, palūžusios ir ligotos šakos; išpjaukite vertikaliai aukštyn augančius vilkūglius; apžiūrėkite viršūnę - ar jos nereikia patrumpinti, ar nėra šalia augančios kitos vertikalios, su viršūne konkuruojančios šakos; iškirpkite visas į vainiko vidų linkstančias ir smailiu kampu nuo kamieno atsišakojusias šakas; iškirpkite po vieną iš besikryžiuojančių ir labai arti viena šalia kitos esančių šakų; trumpinkite per ilgas šakas, pjaudami už tinkama kryptimi augančios jaunos šoninės šakelės. Tai yra pagrindinės taisyklės. Galbūt atrodo sudėtinga, bet pašalinus nors dalį šakų, vaismedžio vainikas taps šviesesnis.
Robertas parašė 4 kovo, 2021
Sveiki, Paaiškinkite,prašau,ką reiškia terminas "pusiau savidulkė"? Ar tokie augalai apdulkina vienas kitą,jei jie yra tos pačios veislės?Konkrečiai - sausmedžiai "Duet"? Su pagarba,Robertas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pusiau savidulkėmis vadinamos tokios veislės, kurias auginant atskirai nuo kitų sėkmingai savomis žiedadulkėmis apdulkinama dalis žiedų. Skirtingoms veislėms šis kiekis (kartais išreiškiamas procentais) skiriasi. Kadangi veislių augalai dauginami vegetatyviškai, visi jie yra genetiškai vienodi. Taigi sodinant du ar daugiau tos pačios pusiau savidulkės veislės krūmų, sėkmingai apdulkinamų žiedų padaugėja labai nežymiai - tai tik dėl didesnio žiedų kiekio ir vabzdžių lankymosi. Kad derlius būtų gausus, pusiau savidulkėms veislėms rekomenduojama sodinti bet po vieną kitą tuo pačiu metu žydinčios kitos veislės augalą.
zurauskaite.monika parašė 7 vasario, 2021
Sveiki, labai norėčiau pakeisti prenumeratos adresą, pasirodo asmuo jau turi šio žurnalo prenumeratą šiems metams. Norėčiau, kad, tokiu atveju, siųstumėte man: V. Žalakevičiaus g. 13-21, Vilnius, LT-1009. Mano vardas ir pavardė: Monika Žurauskaitė. Užsakymo nr.: 19184.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, gerai.

Šiandien

  • Gruodžio 2, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:20, leidžiasi 15:56.
  • Mėnulis teka 20:29, leidžiasi 12:51.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 27 d.
  • Aurelija, Aurelijus, Aurėja, Paulina, Milmantė, Svirgailas, Svirgailė, Vėjūnas, Viviana
  • Tarptautinė vergovės panaikinimo diena
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  • Savam krašte ir žiema maloni.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius