Ankstiname daržovių derlių. Kaip gelbsti priedangos?
Augindami daržoves po priedangomis, tuneliuose, inspektuose, šiltnamiuose paankstinate derlių. Kol aplinkos sąlygos atšiaurios, sukurkite jiems palankų mikroklimatą.
Priedangos ir jų privalumai
Daržo plėvelė, tuneliai, inspektai, nešildomi stikliniai, polietileniniai ir polikarbonatine danga dengti šiltnamiai – įvairovė išties didelė. Visi tenykščiai augalai saugomi nuo šalčio, šalnų, žvarbaus ir džiovinančio vėjo, įvairių kritulių, paukščių bei kitų gyvūnų. Stipriai pailgėja vegetacija (trunka nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens). Be papildomo šildymo galima auginti šilumamėges daržoves, paankstinti sėklų dygimą, skatinti augalų vystymąsi. Ir horizontaliai klojamos dangos (daržo plėvelė), ir tuneliai, inspektai, šiltnamiai leidžia sukurti palankų mikroklimatą, greičiau padidinti oro ir dirvožemio temperatūrą. Šiltnamiuose, tuneliuose ir inspektuose lengviau reguliuoti temperatūrą, nes jie paprastai vėdinami. Būtent dėl to ten daržoves galime auginti ilgiau, kartais net visą vegetacijos laikotarpį, o dengti – kur kas trumpiau.
Ankstyvo derliaus sulauksime tik tada, kai visos priedangos bus kokybiškos, laidžios šviesai, o dirvožemis derlingas, praturtintas maisto medžiagomis, be patogeninių organizmų ir ligų užkrato. Turime atminti, kad šiltnamyje sparčiau ir geriau auga ne tik daržovės, bet ir piktžolės, sparčiau dauginasi kenkėjai ir plinta ligos.
Plastikiniai ir stikliniai gaubtai. Lauke daigus galima dengti specialiais plastikiniais gaubtais. Mažesni apvožiami ir paprastais 1,5 ar 5 l talpos buteliais su nupjautu dugnu ir atsuktu kamšteliu. Jie smarkiau prispaudžiami prie žemės, kad nenupūstų vėjas. Labai gražiai atrodo stikliniai gaubtai, bet brangūs. Įvairūs gaubtai lysvėje išdėstomi dieną prieš daigų sodinimą, kad po jais sušiltų žemė. Šitaip galima pridengti ir daržoves, jei sinoptikai žada šalnas.
Daržo plėvelė ir perforuota plėvelė. Horizontaliam lysvių dengimui naudojama daržo ir perforuota plėvelė (120 skylučių/m2). Kai kuriais atvejais perforuota plėvele dengiamos daržovės auga greičiau už tas, kurios slepiasi po paprasta daržo plėvele. Kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje po tokia danga yra apie 8 °C šilčiau nei išorėje, o po daržo plėvele tik 2–3 °C. Mažiau skylėta perforuota plėvelė (100 skylučių/m2) naudojama labai anksti sėjamoms ir sodinamoms daržovėms, pavyzdžiui, ridikėliams, salotoms, kopūstams, dengti. Ją reikėtų kloti neįtempiant, laisvai, kad daigai turėtų erdvės, bet nederėtų persistengti, kitaip nuplėš vėjas. Nuimama, kai augalai pradeda greitai augti.
Daržo plėvelė – universali, laidi vandeniui ir orui. Po ja daigai nenudega. Šia plėvele galima dengti ilgiau nei kitomis. Lysvėse daigai ja užtiesiami debesuotu metu, kad nenudegtų, o nuklojami visam laikui tokią pat dieną ar vakare.
Inspektai. Jie statomi saulėtoje, ramioje vietoje, pavyzdžiui, pietinėje pusėje, prie namo sienos. Jei augalus auginsime lauke, paberkime derlingo dirvožemio. Jei daigus sodinsime loveliuose, naudokime specialų substratą. Inspektus uždarykime arba uždenkime plėvele, stiklu, senais langais. Jei statinys yra pirktinis, turi varstomą stoglangį.
Inspektai, panašiai kaip tuneliai ir šiltnamiai, karštomis dienomis vėdinami, kad augalai nenudegtų.
Tuneliai ir šiltnamiai. Dirvožemis turi būti derlingas, praturtintas kompostu. Kai kurie daržininkai jį kasmet keičia nauju, o kai kurie sėja žaliąsias trąšas. Galima įsigyti įvairių konstrukcijų arkinių ir šlaitinių stiklinių, polikarbonatinių šiltnamių arba uždengti turimas konstrukcijas paprasta įvairaus storio polietilenine plėvele. Dydis yra nuo kelių iki kelių dešimčių kvadratinių metrų. Šlaitinių šiltnamių stogas turi turėti 25–30° nuolydį. Jam esant, į vidų patenka daugiau saulės spindulių, nes ankstyvą pavasarį saulė kabo žemai horizonte. Kad patektų daugiau saulės, šiltnamis įtaisomas taip, kad durys vertųsi į vakarus ar rytus. Puiku, jei yra ventiliacijos angos – vėdinti lengviau.
Daržininkai taip pat mėgsta žemus (25–60 cm aukščio) tunelius. Jie puikiai apsaugo nuo šalto oro, šalnų, vėjo. Tunelį nesudėtinga pasidaryti – reikia kelių lanku išlenktų, į žemę sukištų vielų ir polietileninės arba daržo plėvelės. Iš vienos pusės plėvelė užberiama žemėmis, iš kitos pusės prispaudžiama lentomis ar akmenimis, kad būtų lengva atidengti ir vėdinti.