• gruodžio 20 d., Penktadienis

Aplinkos dizainas: žingsnis po žingsnio. I dalis

Aplinkos dizaino esmė – sukurti jaukią erdvę ir ją priderinti prie vietinio kraštovaizdžio. Jei dar tik pradedate tvarkyti nuosavą žemės sklypą ar ruošiatės jį pertvarkyti, darbus planuokite taip, kad jų nereikėtų atlikti 2–3 kartus. Pateikiame keletą patarimų, kurie jums pagelbės.

 

 

 

 

 

Įvertinkite įsigyto sklypo privalumus ir trūkumus

Jeigu svarstote, kaip pertvarkyti seną sodą, arba ką tik įsigijote būstą ir sukate galvą, ką daryti su aplinka, pirmoji užduotis – gerai apgalvoti jo planą, kad vėliau nenusigraužtumėte nagų, jei terasa bus per maža šeimai, o vejai visai neatsiras vietos. Turite tvirtai žinoti, ką norite pasilikti iš to, kas jau yra, ir ko naujo reikės, kad išsipildytų jūsų vizija ir svajonė.

Būtina įvertinti įsigyto sklypo privalumus ir trūkumus. Kai kuriuos trūkumus galima paslėpti, kai kuriuos – ištaisyti. Būtina įvertinti keletą aspektų. Pirmiausia išsiaiškinkite, koks atstumas nuo jūsų sklypo iki judresnio kelio, kaip nuo jo sklis triukšmas. Svarbu, kokia bus tvora (atviresnė, uždaresnė), iš kurios pusės turėtų augti dulkes sulaikanti gyvatvorė. Koks privažiavimas prie sklypo, kokia vieta – apgyvendintas kaimelis su jaukia aplinka ar besikuriantis naujas plikas kvartalas? Kokie inžineriniai tinklai ir ar jie apskritai yra? Ar yra kokių nors apribojimų jūsų sklypui (dėl elektros, dujų tinklų, apsauginių vandens zonų ir kt.)? Svarbu, kokia yra dirva. Ne visada ji tokia, kokios tikimasi. Juk jeigu nori smėlingos, sausos, tikriausiai gausi molingą, drėgną, ir atvirkščiai. O jei žemės jau įsigijote, trūkumus teks paversti privalumais. Jei sklypas yra žemoje vietoje ir ten kaupsis lietaus vanduo, galbūt verta iškasti gražų vandens telkinuką. Jei jis aukštai šlaite? Atsivers graži panorama, bet visuomet tikėtina erozija, priežiūra bus sunkesnė fiziškai. Teks pagalvoti, kaip nutiesti patogų keliuką į garažą. Nuspręskite, ar daržas, šiltnamis, anksčiau buvę kiekvieno sklypo atributai, jums naudingi ir reikalingi. Ar nevyraus šiose vietose piktžolynai? Sklype lankysitės vakarais? Pasirūpinkite apšvietimu tose vietose, kur vakarosite.

Kai kurios zonos nebūtinos, bet ne vienos sodybos šeimininkas pageidauja alpinariumo, rožyno, tvenkinuko, upeliuko, vaikų kampelio. Standartinės zonos beveik privalomos kiekviename sode, pavyzdžiui, terasa ar kitas poilsio kampelis, jei užtenka erdvės. Jeigu pageidaujate pastatyti stalą ir keletą kėdžių, reikės maždaug 8 m². Tokios zonos grindinys gali būti įvairios plytelės ar lentos, būtinai neslidžiu paviršiumi, žvirgždas. Greta poilsio zonos nepamirškite tokių svarbių elementų, kaip veja ar gėlynas. Svarbi ir ūkinė zona, vieta komposto dėžei, šiukšlių konteineriams.

Atkreipkite dėmesį į tai, koks, kada ir kur sklype dieną būna apšvietimas. Saulę mėgstantys augalai pavėsyje nežydės, o sausamėgiai molingoje dirvoje pus. Sodybai jie parenkami ir derinami pagal šviesos ir vandens poreikį, dirvą ir tik po to pagal jums priimtiną grožio etaloną.

Poilsio vietas taip pat reikia planuoti, atsižvelgiant į apšvietimą. Jei terasa pastatyta pietinėje pusėje, ją kaitina saulės spinduliai, vidurdienį reikės stogo – išskleidžiamo ar nuolatinio, kad mestų šešėlį. Labai karštomis dienomis būtina papildoma, kad ir nedidelė, vietelė sode, kur gaivu ir vėsu. Netoliese galima pastatyti židinį ar įrengti vietą kepamosioms grotelėms. Kai sode zonos bus išskirtos, jas galima apželdinti. Neaukštomis karpomomis gyvatvorėmis, aukštais daugiamečiais augalais patogu atitverti sodo zonas, sukuriant jaukius kampelius, pavyzdžiui, skaitymui, ugniakurui, mažas dirbtuvėles.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 20, penktadienis.
  • Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 21:50, leidžiasi 11:55.
  • Mėnulis Mergelėje 09:36, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Abraomas, Daugardas, Daugardė, Dominykas, Gražvilė, Teofilė, Teofilis
  • Šaknų diena. Tręškite šildomuose šiltnamiuose auginamus augalus ir daigus, kad jų šaknys būtų stiprios. Jei nelabai šąla, apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius. Šią dieną vaistinių augalų preparatai ypač veiksmingai gydo virškinimo trakto ligas.
  • Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius