Apšvietimo sprendimai sode
Sumaniai įrengtas apšvietimas turėtų paryškinti sodo privalumus ir paslėpti trūkumus. Jau statybų pradžioje būtina gerai įsivaizduoti, kokį jūs norėtumėte matyti savo namą ir jo aplinką vakarais: kuriose vietose labiau tiktų funkcinis apšvietimas, o kuriose – dekoratyvinis.
Žodžiu, reikėtų ne migloto noro, o rimtos sodo apšvietimo koncepcijos. Iš anksto turėtų būti numatytas stilius ir bendra kompozicija, kurią jūs kursite naudodami šviestuvus. Šiedu dalykai vėliau padėtų apsispręsti dėl šviestuvų išvaizdos ir išdėstymo sklype. Pageidautina numatyti apšvietimo sistemos mobilumą, kad vėliau, pastatę įrenginius ir pakeitę apšvietimo rakursus, galėtumėte pakeisti viso paveikslo „siužetą“.
Šviestuvų dizaino svarba
Gera sodo apšvietimo sistema džiugina ir skirtingais metų laikais, ir naktį, ir netgi dieną, šviečiant saulei. Šviestuvų išvaizda labai svarbi: jie turėtų tikti prie visos erdvės stilistikos, nes naktį dažnai išnyksta šviesos sraute, o dieną daugelis yra gerai matomi ir traukia dėmesį. Norint sukurti stilingą sodą, parinkti šiuos įtaisus būtina labai kruopščiai.
Laimei, šiandien parduotuvėse, prekiaujančiose sodo apšvietimo įranga, jau nėra slegiančios monotonijos. Atvirkščiai, asortimentas labai įvairus. Visų būtinų dalykų ras ir klasikinių standartų šalininkai (ypač pasisekė tiems, kuriems patinka retro stilius), ir naujų technologijų mėgėjai, ir Rytų filosofijų pasekėjai. Labai reikliems sklypų šeimininkams visada pasirengę padėti amatininkai – keramikai, menininkai, dirbantys su metalu, ir kiti unikalių formų sodo šviestuvų kūrėjai.
Šviesa kuria nuotaiką
Nuolatinis apšvietimas dar yra ir diferencijuotas – kiekvieną dieną ir ypatingomis dienomis, kai reikia sukurti tam tikrą nuotaiką. Pavyzdžiui, galima naudoti programuojamus šviestuvus ir sode surengti tikrą diskoteką su šviesos muzika.
Šventinis apšvietimas, arba iliuminacija, naudojamas ypač iškilmingomis progomis, kai norima svečiams parodyti namą ir jį supantį kraštovaizdį. Tuo tikslu pastatas ir sklypas apšviečiami labai ryškiai, beveik kaip dieną. Įrengiant sodo apšvietimo sistemą, visokiausius nukrypimus nuo standartų reikėtų numatyti iš anksto.
Šviestuvų grupės
Pagrindinė šviestuvų funkcija yra pagyvinti sodą, paryškinti akcentus, padarant išraiškingesnę ir kraštovaizdžio architektūrą, ir visus statinius. Pagal naudojimo būdą juos galima skirti į penkias grupes:
*teritorijos prie namo apšvietimui,
*fasadų ir pavėsinių papuošimui,
*sodo takų apšvietimui,
*akcentuojamiems augalams išryškinti,
*baseinų ir tvenkinių apšvietimui.
Jei alpinariumas, jaukus suolelis, dirbtinis vandens telkinys, pavėsinė, kur vakarais susirenkama aptarti besibaigiančios dienos įvykių, yra tinkamai apšviesti, sodas suvokiamas visiškai kitaip – jis atrodo jaukus ir net šiek tiek paslaptingas.
Dekoratyvūs šviestuvai sudaro bet kokios išorinio apšvietimo sistemos pagrindą. Jie įtaisomi netoli nuo pagrindinio namų įėjimo ir palei takus. Dažniausiai parduodami rinkiniai, kuriuose yra įvairaus aukščio sodo lempų ir tokio pat dizaino sieninių šviestuvų. Pastaruoju metu labai populiarūs šviestuvai, įmontuojami į takus, vidinių kiemelių grindinį, vejas.
Pagelbės saulės šviesa
Apsieisite be jokių vinių, laidų ar kabelių ir varginančių, dažnai pavėluotų jų tiesimo darbų, jei naudosite šviestuvus su saulės baterijomis. Jie idealiai tinka tokioms vietoms, į kurias sunku, neįmanoma arba nesinori tiesti laidų, bet kurioms būtinai reikia šviesos akcento. Žinoma, nereikėtų tikėtis, kad tokie įtaisai švies labai ryškiai arba kad juos bus galima reguliuoti. Jie reikalingi ne ryškiam apšvietimui sukurti, o tik tamsioms vietoms išskirti, laipteliams, takams, alpinariumams, kraštovaizdžio kampeliams arba paskiriems augalams, kurių dekoratyvumą sodo šeimininkai norėtų paryškinti, apipavidalinti. Sutemus žibintai su saulės baterijomis automatiškai įsijungia ir šviečia iki aušros, nenaudodami elektros energijos.
Pixabay nuotr.