• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Ar kriaušės bus laukiamos viešnios sodybų soduose?

Sodybų soduose dažnai auginamos įvairių veislių kriaušės, bet ne visos pritampa prie aplinkos. Kai kurios išnyksta dėl mažo atsparumo ligoms, kitos yra jautresnės šaltoms žiemoms. O kur dar derėjimo laikas, vaisių skonis ir išsilaikymas… Renkantis veisles svarbu įvertinti ne tik šiuos požymius, bet ir poskiepio ir veislės kombinaciją, augavietes. Nuo visų šių veiksnių ir priklausys, ar kriaušės bus laukiamos viešnios sodybų soduose.

 

Donatas Klimavičius,

Kauno kolegijos lektorius

Iš kriaušių istorijos

Kriaušė (Pirus L.) priklauso erškėtinių (Rosaceae) šeimai. Pasaulyje suskaičiuojama per 60 rūšių, Lietuvoje savaime auga 3. Manoma, kad kriaušė kaip kultūrinis augalas atsirado Graikijoje 1 000 metais prieš Kristų. Daug metų prieš Kristų ji buvo žinoma senovės Romoje. Iš šių kraštų vaismedis pateko į Vakarų Europą, kur plačiai paplito. Kaukaze galėjo būti žinomas anksčiau negu Graikijoje ir tikriausiai atsirado iš vietinės laukinės kriaušės. Prieš mūsų erą jis buvo auginamas graikų kolonijose Kryme.

Kriaušės minimos VIII amžiaus prieš Kristų senuosiuose Kinijos metraščiuose. Kultūrinės nurodytos 1678 metais Vilniaus Pavytinės dvaro inventoriaus sąrašuose. Ūkininkai savo sodybose jas pradėjo plačiau auginti XIX amžiaus pabaigoje ir XX amžiaus pradžioje.

Kriaušių veislės

Pasaulyje yra per 5 000 kriaušių veislių. Lietuvoje geriausiai auga, laiku spėja sunokti ir labiausiai paplitusios vasarinės ir rudeninės. Žieminių veislių kriaušės yra auginamos tik mėgėjiškuose soduose, nes nepasižymi atsparumu šalčiams ir dėl ankstyvų rudens šalnų vaisiai nespėja pasiekti derliaus nuėmimo (skynimo) brandos.

Kriaušių gausumui sodybų soduose įtakos turi periodiškai pasitaikančios šaltos žiemos, nes per stipresnius šalčius šie vaismedžiai ir jų žiediniai pumpurai pašąla. Be to, auginimas yra rizikingas dar ir dėl jų jautrumo virusinėms bei grybinėms ligoms.

Verta žinoti!

Renkantis kriaušių veisles svarbu įvertinti jų derėjimo laiką, jautrumą rauplėms ir puviniams, žiemos šalčiams, poskiepio ir veislės kombinaciją, žydėjimo laiką ir augumą.

 

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.

 „Pixabay“ nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius