Cinamonas – vienas iš seniausiai žmonijos naudojamų prieskonių
Jis pirmą kartą paminėtas 3000 metais pr. Kr. kinų metraščiuose. Prekiautojai cinamonu galėjo susikrauti didelius turtus. Tai sukėlė šimtmečius trukusias kovas dėl kiekvieno žemės lopinėlio, kuriame šį augalą buvo galima auginti. Didžiausios plantacijos buvo Ceilone (dabartinėje Šri Lankoje). Norėdamas pademonstruoti savo turtus, Romos imperatorius Neronas per savo žmonos laidotuves leido padegti visas miesto cinamono atsargas.
Šiandien cinamono koteliai gaminami iš cinamono medžio, lauramedinių šeimos augalo, žievės. Ji atsargiai nulupama, pati susisuka ir paliekama džiūti. Ji pasižymi solidžiu teigiamo poveikio spektru:
- Joje esantys eteriniai aliejai gerina virškinimo sistemos veiklą, slopina spazmus.
- Kramtant cinamono kotelius burnos gleivinėje sumažėja nepageidaujamų bakterijų.
- Kvapas ramina, atstato dvasinę pusiausvyrą.
Cinamoną truputį sudrėkinus ir padėjus džiūti ant šildymo prietaisų, visa patalpa greitai prisipildo malonaus, švelnaus kvapo, padedančio atsipalaiduoti. Kūno aliejų galima naudoti ir atliekant masažus – greičiau atsipalaiduojama, oda suminkštėja.
Šis prieskonis žinomas nuo senų laikų, labai vertinamas, kadaise dovanotas valdovams kaip brangi retenybė. Parduodamas maltas arba lazdelėmis. Blynai, bandelės, obuolių pyragas, pudingai, sausainiai ir kiti konditerijos gaminiai, šventinė silkė, šokoladas, likeriai, grogas, punšas, prieskonių arbatos, net kava ar kramtomoji guma be šio prieskonio netektų dalies savitumo. Išradingi virėjai juo prieš kepimą truputį pabarsto netgi mėsos pjausnius, kotletus, jautieną.
Tiesa, perkant cinamoną vertėtų būti atidiems ir pasidomėti, kokios jis yra kilmės. Tikruoju laikomas iš Ceilono atkeliaujantis prieskonis. Pigus pakaitalas „cassia cinnamon“, kuriuo prekiauja mūsų ir kitų šalių prekybos centrai, gaminamas iš Vietname, Kinijoje, Indonezijoje augančių medžių žievės. Medikai tokį prieskonį pataria vartoti saikingai, nes jame nemaža kumarino, kuris pavojingas jautrioms kepenims. Tikrajame cinamone šios kvapiosios medžiagos yra visai nedaug.
Pixabay nuotr.