• rugsėjo 19 d., Sekmadienis

Darbai darže spalio mėnesį

Rugsėjis palepino saulėtais orais, tačiau netrukus ruduo parodys ir kitą savo pusę. Vis dažnės šalnos, danguje šeimininkaus debesys, lietūs… Skubėkime atlikti svarbiausius darbus daržuose bei šiltnamiuose.

 

 

Imame kopūstų derlių. Ropiniai kopūstai raunami prieš didesnes šalnas. Nupjaunami visi dideli lapai, paliekamas tik kuokštas smulkių viršūninių lapelių. Tada kopūstai sudedami į dėžes su drėgna žeme ir truputį įkasami. Lapiniai kopūstai gali palūkėti iki mėnesio pabaigos. Šios daržovės ištveria nemažą šaltį, o jo paragavusios būna tik dar skanesnės.

Rauname porus. Jie taip pat gana atsparūs šalčiui. Net sušalusios ir atitirpusios daržovės išsaugo gerąsias savybes. Jei vis dėlto norite turėti sveikų porų, raukite juos spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje, sudėkite į aukštas dėžes ar kibirus, užberkite sausomis durpėmis ir suneškite į rūsį. Kai prireiks, ištraukti bus paprasta.

Rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje sodinami žieminiai česnakai, kad spėtų susidaryti šaknelės. Pasodinus pernelyg anksti ir po stipresnių šalnų atšilus orams, augalai skuba išleisti ne tik šaknis, bet ir lapus. Tada jie sunkiau žiemoja. Per vėlai pasodinti česnakai nespėja suformuoti šaknų, pavasarį išaugina silpnesnius ir retesnius lapus. Rudenį skiltelės įspaudžiamos į 5–8 cm gylį. Lysvės pamulčiuojamos 3–5 cm storio durpių, perpuvusio mėšlo ar komposto sluoksniu.

Rauname morkas ir burokėlius. Šios daržovės imamos saulėtą ir sausą dieną. Jos rūšiuojamos. Atrenkami tik sveiki ir dideli šakniavaisiai. Nusukami lapai, nes pjaunant morkas ir burokėlius galima pažeisti, todėl žiemą jie supus. Atrinkti šakniavaisiai dėžėse susluoksniuojami su drėgnu smėliu ir sunešami į rūsį.

Valome šiltnamius. Kitais metais išauginsime gražų derlių, jei šiemet juos paliksime švarius. Šiltnamius tvarkome, iki orai atšąla. Išnešame ir utilizuojame augalų liekanas, išrauname vis dar želiančias piktžoles. Dezinfekuojame įrankius, inventorių, medines ir metalines šiltnamio dalis, dirvą.

Nesudėtingas ir gana efektyvus dezinfekavimo būdas – plovimas. 10 l šilto (20–25° C) vandens sumaišoma su 500 g skalbiamųjų miltelių. Šepečiu arba skuduru nušveičiamas visas šiltnamio paviršius. 10 l tirpalo užteks maždaug 10–15 m2 plotui. Juo plaunamos ir daigų dėžutės, daigyklos, įrankiai ir inventorius. Po to viskas perliejama švariu vandeniu. Šis būdas ypač tinka nedideliems šiltnamiams dezinfekuoti. Darbui pasirinkite saulėtą dieną.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 19, sekmadienis.
  • Saulė teka 06:59, leidžiasi 19:25.
  • Mėnulis teka 19:32, leidžiasi 04:21.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 13 d.
  • Arnulfas, Girvinas, Vilhelmina (Vilė), Vytė
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves, pasodinti įsišaknijusius ūglius, veją. Grėbkite lapus, kraukite kompostą. Ypač gera diena ieškoti vandens, kasti, valyti šulinį. Negalima ravėti, genėti vaismedžių, krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių.
  • Jei rudenį perkūnas griauna, tai žiemos nebus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokios gėlės Jūsų favoritės rudenį?

Įvykių kalendorius