Daržininko užrašai sausio mėnesį
*Jei gausiai pasnigo, sniego įmeskite į šiltnamį.
*Nusibraižykite būsimo daržo planą.
*Patikrinkite pernykščių sėklų daigumą.
*Įsigykite naujų veislių sėklų.
*Apžiūrėkite sodo inventorių. Jei reikia naujų įrankių, įsigykite.
*Pasirūpinkite naujomis augalų apsaugos priemonėmis, žemės substratais.
*Įsigykite trąšų daržo augalams.
*Patikrinkite, kaip laikosi daržovės rūsyje ir darže.
*Kaupkite indelius nuo jogurto – jų reikės daigams išpikuoti.
*Želdinkite salotines cikorijas.
*Kas savaitę pasėkite pipirnių.
*Pasisodinkite svogūnų laiškams.
Ar verta planuoti daržą?
Be jokios abejonės verta. Ilgais sausio vakarais braižykite būsimo daržo planą. Tai reikia padaryti pirmiausia. Kokį plotą apsėti? Į šį klausimą gausite atsakymą, jei išsiaiškinsite, kokį derlių gausite iš 1 m2 lysvės. Tokiame plote apytiksliai išauginsite 0,5 kg žirnių, 1 kg ridikėlių, 1,5 kg pupelių, po 2 kg česnakų, porų, pupų, salotų, špinatų ir krapų, po 3 kg svogūnų, ridikų ir salierų, po 4 kg kopūstų ir kaliaropių, po 5 kg morkų, pomidorų, agurkų ir griežčių, 6 kg burokėlių. Kai tai jau žinosite, pradėkite skaičiuoti daržovių pakelius, o tiksliau – sėklas.
Taigi, broliai kurmiai, paskaičiuokime. Kiek sėklų reikės? Atsakymą sužinosite išsiaiškinę, kiek konkrečios daržovės sėklų reikia 1 m2. Tokiam lysvės plotui apsėti imama 2,5 g ridikėlių, 15 g pupų, 20 g žirnių, 2,5 g špinatų, 12 g porų, po 1,5 g pomidorų, pastarnokų ir salierų, po 0,5 g morkų ir petražolių, 1 g griežčių, 5 g burokėlių, po 4 g kopūstų ir agurkų sėklų.
Sėklos yra geros, jei…
… nepažeistos, švarios, sausos, sveikos.
… subrendusios, pilnos, lygiu paviršiumi, būdingo kvapo.
… ryškios spalvos. Kuo šviesesnės, tuo mažiau subrendusios. Drėgmės gavusios ir senos sėklos bus pilkšvos.
Patarimai
*Jei surinkote sėklas nuo augalų, kuriuos sėjote iš H arba F raide pažymėtų pakelių, rizikuojate sulaukti palikuonių, neturinčių hibridui būdingų savybių.
*Būsimai sėjai naudokite naujai įsigytų hibridų arba savo surinktų nehibridinių veislių sėklas. Patikrinkite jų daigumą.
*Senos sėklos nekvepia ar trenkia pelėsiu. Šviežios yra kvapnios. Specifinį kvapą galima pajusti uostant morkų, petražolių, salierų, krapų, pankolių sėklas.
Pexels nuotr.