Daržovės iš po sniego

Atėjo žiema. Rudenį ištuštėjo daržai, dalis daržovių sugulė rūsiuose, dalis virto konservuotais, marinuotais, raugintais gaminiais. Skubėjome nuimti paskutinį derlių. O gal nevertėjo? Gal buvo galima kai kurias daržoves palikti žiemoti ir nuimti žiemą?

 

 

 

 

 

Žiemos daržas

Iš tiesų kai kurias daržoves galima palikti žiemoti lauke ir valgyti tada, kai labiausiai norisi ar reikia. Puikiu „šiltnamiu“ virsta sniegas. Kuo storesnis baltasis patalas dengia daržo lysves, tuo geriau po juo išsilaiko daržovės. Išmanesni daržininkai nelaukia ir nekaupia sniego, o visada turi žeme apkastų ir daržo plėvele pridengtų daržovių (porų, pastarnokų, gelteklių). Šalčio nebijo ir petražolės, žieminėmis salotomis vadinamos salotinės sultenės, garbanoti lapiniai ir briuseliniai kopūstai (dažnai klaidingai vadinami Briuselio kopūstais).

 

Geri patarimai

*Pastarosios žiemos šykšti sniego, galime apsieiti ir be jo. Kai nesninga ir pučia šaltas, džiovinantis ir šaldantis vėjas, lysvę su petražolėmis, salotinėmis sultenėmis uždengiame šiaudais ir daržo plėvelę. Daržovės bus saugios ir patogiai pasiekiamos.

*Kitas apsaugos būdas – pastatyti daržo plėvele dengtą tunelį. Kraštai užberiami žeme.

 

Kopūstai: lapiniai, briuseliniai…

Šios daržovės visada buvo auginamos ir palankiai vertinamos. Reto iš mūsų žiemos meniu nėra raugintų kopūstų. Baltagūžius gražuolius būtina sunešti į rūsį arba perdirbti, o lapiniai ir briuseliniai gali likti darže. Jų derlių nuimsime vėlų rudenį ir žiemą. Šie kopūstai nėra dažni daržuose, o gaila, nes verti dėmesio. Lapinių kopūstų į lėkštę dedame tik kartais, dažniausiai kaip puošmeną, kuri galiausiai iškeliauja į šiukšlių dėžę. Juos reikėtų auginti ir valgyti, o ne išmesti. Jei šių kopūstų pasisodinsime, kai lysvės atsilaisvina nuo agurkų, turėsime daug naudos: jie bus vitaminingi, gaivūs, švieži, nereikės pirkti.

Briuseliniai kopūstai irgi sodinami nepelnytai retai. Kelių ar keliolikos augalų daugkartiniam pjovimui visiškai užteks. Privalumas – net daug kartų sušalusios ir per atodrėkius atšilusios prie koto prisitvirtinusios galvutės nepraranda kokybės ir gero skonio. Gavusios šaltuko jos būna dar skanesnės, saldesnės. Nupjauti briuseliniai kopūstai greitai praranda gražią išvaizdą, gerą skonį, ima gesti, todėl suvartoti jas reikia greitai.

 

Geras patarimas

Lysvėje paliktus lapinius ir briuselinius kopūstus reikėtų uždengti daržo plėvele, kuri apsaugos nuo purvino lietaus, vėjo atpučiamo smėlio. Ypač sunku nuplauti nešvarumus nuo garbanotų lapinių kopūstų lapų.

 

Kitos šalčio nebijančios daržovės

Jei rudeniniam derliui pasisėjome kai kurių daržovių arba pasisodinome jų daigų, pasirinksime ir tada, kai ateis žiema. Jei gruodį gana šilta, pasiskinkime vėliau pasėtų krapų ar spalio pradžioje pasėtų daugiamečių gražgarsčių (šatreinių). Iki mėnesio vidurio parsineškime nedidelių šalčių nebijančių salotinių trūkažolių (tik jas reikia pridengti daržo plėvele).

Visai žiemai lysvėse galima palikti žieminius porus, salotines sultenes. Pastarąsias daržoves per žiemą raukime skrotelėmis ar skinkime pavienius lapus. Jas ruoškime maistui taip, kaip ir paprastas salotas, tik pagardinkime aštresniu, stipresnio skonio padažu. Po sniegu gerai žiemoja lapinės ir šakniastiebinės petražolės, kurių lapelių taip pat galima pasiskinti. Pastarnokų prisikasime per atodrėkį ir ankstyvą pavasarį. Gelteklių šakniastiebiai ilgi, kasant dažnai nutrūksta ir lieka žemėje. Juos palikime ankstyvo pavasario derliui. Lysvėje tegul žiemoja ir topinambų gumbai, tik nukaskime iš karto, vos pavasarį atšils žemė.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius