Genėjimas ne mažina derlių, bet jį didina
Kasmet techniškai ir tinkamu laiku nugenėti jauni vaismedžiai derėti pradeda anksčiau, o suaugę vaisių duoda kasmet, gausiai, derlius būna geros kokybės.
Jaunus vaismedžius reikia genėti kuo mažiau. Nukarpomi smailiu kampu augantys vertikalūs ūgliai, metūgliai ir jaunos šakos. Mėgėjams patarima nugenėtas šakas išlenkti į šonus ir pririšti virvute prie apatinių šakų, liemens ar į žemę įkaltų kuolų. Jos silpniau auga, anksčiau pradeda derėti. Jei pasirodo, kad šios šakos nereikalingos, jas reikia nupjauti nuskynus 1–2 derlius.
Labai vešliai augantys medeliai genimi ypač mažai. Jei vainikai per tankūs ir per daug tįsta į viršų, juos genėkite vasarą.
Kuo gausiau medeliai dera, tuo daugiau juos būtina genėti. Nereikia labai pergyventi dėl nupjautų šakų su žiediniais pumpurais ar žiedais. Pasiruošęs derėti vaismedis užmezga tik 4–6 proc. žiedų. Jei pumpurai ar žiedai praretinami, vaisių gali užsimegzti daugiau. Be to, jie užaugs stambesni. Štai kodėl genėjimas ne mažina derlių, bet jį didina.
Nevenkite stipriau pagenėti suaugusių vaismedžių, kurių augimą stabdo derlius. Taip atnaujinsite derančias šakas, o ant jaunų šakelių užaugs tokie pat stambūs, gražūs vaisiai, kaip ir ant jaunų vaismedžių. Stipriai nugenėjus vaismedžius ant storų skeletinių šakų atsiras jaunų derančių šakų.
Pixabay nuotr.