• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Gervuogės: maistinės ir gydomosios savybės

Gervuogės derlingesnės už avietes – nuo krūmo priskinami 3–4 kg. Pagal skonį šviežios uogos nusileidžia avietėms, bet ypatingu skoniu ir aromatu išsiskiria jų gaminiai. Iš gervuogių verdami džemai, uogienės, puošiami konditeriniai gaminiai, daromi želės tortai, gaminamas puikaus skonio vynas, sultys naudojamos kaip natūralus maistinis dažiklis jogurtams, vaisvandeniams. Uogienių skonį labai pagerina rūgštesni priedai. Jas galima maišyti su tarkuotomis citrinomis, apelsinais ar kaukazinėmis slyvomis. Gervuogės bekvapės, todėl maišomos su avietėmis, braškėmis. Į verdamą uogienę įmetama mėtų ar vyšnių lapų. Jeigu kam nepatinka ar net erzina smulkūs kauliukai, galima spausti sultis. Atrinktos stambesnės sunokusios uogos, pabarsčius cukrumi, užšaldomos. Gervuogėse gausu B grupės vitaminų, vitaminų A, C, E, geležies, kalio, organinių rūgščių, pektinų, mineralinių, rauginių ir dažinių medžiagų.

 

 

 

 

 

 

Arbatai sveikus lapus renkame visą vasarą, apdžioviname gerai vėdinamoje patalpoje ir baigiame džiovinti vaisių džiovykloje arba orkaitėje.

Gydomosios gervuogių savybės žinomos seniai. Vaistinei žaliavai renkamos uogos, lapai, spaudžiamos sultys. Gervuogių preparatai ramina nervų sistemą, reguliuoja žarnyno veiklą, karščiuojant skatina prakaito išsiskyrimą, greitina žaizdų gijimą. Sultys vartojamos nuo peršalimo, bronchito. Lapų arbata gydoma nemiga. Uogas sveika valgyti žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Jos turi mažai kalorijų.

 

Gardėsiai su gervuogėmis

Braškių ir gervuogių džemas

1 kg gervuogių, 1 kg braškių, 2 kg cukraus.

Uogos perrenkamos, nuplaunamos, nuvarvinamos ir sudėjus į indą užpilamos 2/3 cukraus. Vėsioje vietoje paliekama 10–12 valandų. Išsiskyręs skystis nupilamas, pakaitinamas ir į jį supilamas likęs cukrus. Maišant kaitinama, kol ištirps cukrus, bet neužverdama. Nuo ugnies nuimamas puodas su sirupu, atvėsinamas, suberiamos uogos. Toliau verdama ant silpnos ugnies 10–15 minučių. Supilama į stiklainius ir užsukama dangteliais.

 

 

Pyragas su gervuogėmis

Tešlai: 85 g cukraus, 1 kiaušinis, 195 g kvietinių miltų, truputis druskos, 150 g sviesto, 1 arbatinis šaukštelis kepimo miltelių.

Įdarui: 85 g cukraus, 3 kiaušiniai, 400 g varškės, 1 arbatinis šaukštelis vanilinio cukraus, 300 g uogų.

Į dubenį suberiamas cukrus, sudedamas minkštas sviestas, įmušamas kiaušinis, viskas išsukama plaktuvu. Įmaišoma druska, kepimo milteliai, suberiami miltai. Paruošta tešla supilama į kepimo formą.

Varškė pertrinama, įmušami kiaušiniai, suberiamas vanilinis ir paprastas cukrus, gerai sumaišoma, suberiamos uogos. Įdaras sudedamas ant tešlos. Kepama 30–40 minučių 200 °C orkaitėje.

 

Gervuogių lapų arbata

Šaukštelis gervuogių lapų užpilamas stikline verdančio vandens ir uždengus paliekama 10 minučių. Gervuogių lapus galima maišyti su raudonėliais, mėtų ar melisų lapais, o arbatą pagardinti medumi.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius