Kaip laikyti atsargas?
Iki pavasario šakniavaisius išlaikysime vėsiame rūsyje, drėgname smėlyje ar durpėse. Netinkamai sandėliuojamos morkos praranda 25–30 proc., o kartais ir daugiau karotino. Dėžėse laikomuose šakniavaisiuose po trijų mėnesių šios medžiagos sumažėja perpus, o uždengtuose polietileno plėvele – ketvirtadaliu. Susluoksniuotos su smėliu morkos per 6 mėnesius praranda apie 14 proc. karotino. Nuostoliai mažesni, kai jos po 10–15 kg laikomos neužrištuose maišuose, ne šiltesnėje kaip 2 ºC temperatūroje, 90–95 proc. santykinio oro drėgnio patalpoje. Kai šilčiau, maišai rasoja, dugne kaupiasi drėgmė. Tada šakniavaisiai pradeda pūti, dygti, leisti šakneles. Kuo šiltesnė aplinka, tuo daugiau prarandama karotino. Drėgnuose rūsiuose morkas verta susluoksniuoti su sausu smėliu ar durpėmis.
Švarūs, sveiki šakniavaisiai ilgiau išsilaiko susluoksniuoti eilėmis su krienais (maždaug 10–15 šakniavaisių – 1 nemaža šaknis). Krienai – geri konservantai, turintys bakterijas užmušančių fitoncidų.
Daržoves galima laikyti ne tik rūsyje, bet ir balkone, verandoje, sudėtas į statinę, krepšį ar pintinę ir užklotas šiaudais.
Svogūnų ir česnakų įnoriai panašūs. Maistui skirtas ropeles reikia laikyti 0–3 ºC ir 70–80 proc. santykinio oro drėgnio, stambesnius sėjinukus – šilčiau (18–22 ºC, 60–70 proc. santykinio oro drėgnio), smulkius – vėsiau (1–3 ºC, 80–90 proc. santykinio oro drėgnio) patalpoje. Tuomet nesusiformuoja pumpurai, mažiau būna žyduolių.
Panašiai laikomi ir česnakai: skirti maistui vėsiai, o atrinkti sodinti šiltai. Svarbu, kad galvutės būtų sveikos, nepasidalijusiomis skiltelėmis, turėtų storą lukštų apvalkalą. Juos geriausia laikyti paskleistus 30 cm storio sluoksniu.
Patarimas. Nuluptos skiltelės, sudėtos į švarius sausus nedidelės talpos stiklainius ir užpiltos rafinuotu aliejumi, gerai išsilaiko šaldytuve. Jos nesuvysta, nepakeičia skonio ir vaistinių savybių.
Bulvių ramybės laikas trunka apie septynis mėnesius. Tik ką nukastuose gumbuose yra 72–85 proc. vandens. Per 2–3 savaites jie apdžiūsta, gydosi žaizdas. Susidaręs kamštinis audinys neleidžia bakterijų ir grybų pradams patekti į gumbus.
Vėliau bulves geriausia sandėliuoti 2–4 ºC šilumos ir 85–95 proc. santykinio oro drėgnio patalpoje. 4–6 ºC rūšyje jos pradeda dygti. Žemesnėje temperatūroje gumbai gali apšalti ar sušalti. Geriausia bulves rūsiuose supilti į maždaug 1,5 m gylio aruodus, kurių grindys pakeltos nuo žemės, kad iš apačios patektų oro.
Nuolat tikrinkime, ar sandėliuojamų daržovių nepažeidė ligos. Labai svarbu, kad saugyklos, rūsiai būtų švarūs, be ligų sukėlėjų, tinkamos temperatūros ir santykinio oro drėgnio. Sausoje patalpoje daržovės nevys, jei padėsite atvirų indų su vandeniu. Per didelę drėgmę (ant sienų kaupiasi lašai) sumažins kibirai su negesintomis kalkėmis.
Pupeles laikykime šaltai, antraip pažeis pupelinis grūdinukas (Acanthescelides obtectus Say). Jose atsiranda skylučių, o dėžutėje – juodų vabaliukų. Grūdinukų pažeistos pupelės netinka nei sėklai, nei maistui. Šie kenkėjai vystosi šiltoje patalpoje (per 12 ºC), todėl norint jų išvengti sėklas patartina laikyti šaltai. Pupelinis grūdinukas neatsparus žemesnei temperatūrai: –10 ºC šaltyje žūva per 12 valandų, o –12–18 ºC – per 3–4 valandas. Pupelių sėklų daigumas nė kiek nenukenčia.
Sandėliuojamų daržovių draugystė. Raudonieji burokėliai geriau išsilaiko saugykloje sukrauti šalia bulvių. Kvėpuodami pastarųjų gumbai išskiria drėgmę, kurią sugėrę burokėliai ilgiau nesuvysta. Ant bulvių patartina 1–2 sluoksniais sukrauti ridikus ir ropes – jie gerai saugo nuo ligų. Į dėžes su bulvėmis reikia įdėti 2–3 obuolius. Tokioje kaimynystėje laikomos, per žiemą jos nesudygsta. Tačiau bulvės negali būti vienoje patalpoje su kopūstais ir morkomis. Šios daržovės neturėtų liesti vienos kitų – jas puola tos pačios ligos.
Lietingą ir karštą vasarą kopūstai nukenčia nuo šlapiojo bakterinio puvinio. Patekusios į saugyklas, vos pastebimai sužeistos gūžės pradeda pūti, užkrečia šalia esantį derlių. Kopūstų nereikėtų laikyti nei su daržovėmis, nei su vaisiais. Vaisiai, kaip ir kekerinio puvinio bakterijos, išskiria etileną. Tuomet kopūstai pradeda gelsti, numeta viršutinius lapus.
Pixabay nuotr.