• liepos 27 d., Šeštadienis

Kanapių kompozitas: alternatyva betonui, moliui ir šiaudams

Kvėpuojantis, gerai šilumą akumuliuojantis ir iš ekologiškų medžiagų pastatytas namas – tai bene kiekvieno sveiką gyvenimo būdą propaguojančio žmogaus svajonė. Todėl pastaruosius metus statybų rinkoje fiksuojami pokyčiai – vis labiau populiarėja namai iš netradicinių medžiagų, kurių veikiausiai nesame pratę matyti statybų procese. Mediniai namai žinomi visiems, iš molio ir šiaudų suręsti būstai – taip pat nebe naujiena. O štai namai, pastatyti iš kanapių kompozito, – vis dar gana netikėtas variantas. Nežinant, kas tai yra, laki vaizduotė labai greitai nupiešia įvairiausių paveikslų. Bet pradėkime nuo pradžių.

 

 

 

 

 

Kanapių spaliai yra išgaunami mechaniškai, naudojant dekortikavimo pramoninę liniją. Dekortikavimu vadinamas procesas, kai tam skirti aparatai daužo ir atskiria vidinę kanapės stiebo dalį (spalių) nuo kanapės odos (pluošto). Į vieną pusę keliauja spaliai, į kitą – pluoštas. Po to iš karto linija spalius sveria ir fasuoja. Jie fasuojami po 20 kg ir parduodami europadėklais.

 

Pradžia – Prancūzijoje

Pirmieji namai iš kanapių kompozito Lietuvoje atsirado palyginti neseniai, prieš gerą dešimtmetį, tačiau pasaulyje šie namai žinomi nuo viduramžių. Kanapių betonas, arba kanapių kompozitas, buvo sukurtas Prancūzijoje, siekiant padidinti viduramžių medinių karkasinių pastatų šilumines savybes. Tai – garams pralaidi medžiaga, o kanapėse esanti celiuliozės medžiaga labai panaši į medieną, todėl ji kontroliuoja drėgmę panašiai kaip mediena, užkirsdama kelią drėgmės kaupimuisi. Vėliau namai iš kanapių kompozito išpopuliarėjo Didžiojoje Britanijoje ir Italijoje.

 

Iš ko susidaro kompozito mišinys?

Kanapių kompozito mišinys gaunamas maišant kanapių spalius (gaunamus iš augalo stiebo) su hidraulinėmis kalkėmis, kurios yra rišamoji medžiaga, bei natūraliais priedais. Kanapių spaliai mišiniuose atstoja žvyrą, akmenis ir smėlį. Sukietėjęs šis mišinys tampa ne tik aukšto lygio izoliacine statybine medžiaga, bet ir kieta bei lengva medžiaga, tinkama tiek naujai statybai, tiek rekonstrukcijai. Keičiant mišinio proporcijas, galima išgauti medžiagą pagal specifinius poreikius. Dėl unikalios sudėties – didelio silicio kiekio ir daugybės mikroporų – kanapių ir hidraulinių kalkių mišinys pasižymi geromis izoliacinėmis savybėmis ir yra puikus drėgmės reguliatorius. Iki šiol nėra žinoma geresnio biologinio mišinio, kuris galėtų lygiuotis su kanapių kompozito mišiniu. Rišamoji hidraulinių kalkių medžiaga stabilizuoja augalinius komponentus, juos mineralizuoja, apsaugodama nuo suirimo, degimo, vabzdžių bei graužikų. Taip pat užtikrina gerą mikroklimatą patalpoje, sugerdama drėgmę.

 

Pagrindinės kanapių kompozito savybės:

  • Pasižymi geromis izoliavimo savybėmis.
  • Puikiai izoliuoja garsą.
  • Pralaidus vandens garams.
  • Atsparus ugniai, šalčiui, vabzdžiams ir graužikams.
  • Gaisro atveju neišskiria toksiškų garų.
  • Mažos energijos sąnaudos gamybos metu.
  • Pasibaigus gyvavimo ciklui, yra perdirbamas ir biologiškai skaidomas.

Šiuo metu, bendradarbiaujant su Vytauto Didžiojo ir Vilniaus Gedimino Technikos universitetais, yra atliekami kanapių kompozito ir iš jų pagamintų blokelių techninių savybių bandymai. Jų metu stebima, kaip natūralios gamtos sąlygos (saulės spinduliai, vėjai, lietus) veikia kanapių kompozitą ir blokelius. Gavus Europinį standartą atitinkantį sertifikatą, atsivers platesnės galimybės statybai ne tik Lietuvos rinkoje. Šiuo metu tokį sertifikatą turi tik Prancūzijos statytojai. Latvijos ir Lenkijos įmonės tokio sertifikato taip pat dar neturi, o Didžioji Britanija dirba su kitokiais sertifikatais.

Tekstas – Giedriaus Mikėno. Nuotraukos – Donato Dragūno.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2022 m. liepos mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius