• lapkričio 29 d., Sekmadienis

Namelis kompostui iš gėdos rausti neverčia…

Kiekvienas sodininkas žino: geras kompostas – aukso vertės sodo trąša. Vis dėlto tikriausiai ne vienas yra susidūręs su nesmagia situacija: netikėtai aplankęs garbingas svečias staiga užsimano nosį kyštelėti ir į slapčiausius sodo kampelius, o nuraudusiam šeimininkui tenka teisintis dėl ne itin reprezentacinio pūpsančios atliekų krūvos vaizdo. Tikėtina, kad išganingi sprendimai – gerokai už paprastą komposto krūvą dailesni „nameliai“ – padės pamiršti nepatogias situacijas.

 

 

 

1 Vielinio tinklo konteineris

Maždaug 3–4 m ilgio vidutinio tankumo vielos tinklą iš abiejų pusių susukite cilindriškai ir sutvirtinkite vielute. Cilindro apačią įbeskite į žemę. Tai primityvios formos konteineris, neapsaugantis nuo atmosferos poveikio, tačiau neleidžiantis kompostui išbirti ir vaizdą paverčiantis tegul ne itin estetišku, bet bent jau tvarkingesniu. Be to, panorėję tokį konteinerį lengvai išardysite ar pakeisite kitu, įmantresniu ar talpesniu.

 

2 Konteineris iš šiukšlių dėžės

Norėdami paprastą šiukšlių dėžę paversti komposto konteineriu, nupjaukite jos apačią. Per visą apatinės dalies paviršių prigręžkite 0,6 cm skylių, kad į vidų patektų oro. Apatinę dalį įkaskite, kad mikroorganizmams būtų lengviau patekti į atliekų krūvą ir medžiagos  geriau suirtų. Dirvos paviršių gerai suspauskite, tuomet konteineris stovės stabiliai. Jis labiausiai patiks mažų sklypų sodininkams, turintiems nedaug atliekų.

 

3 Blokelių, plytų ar akmenų dėžė

Blokelius, plytas ar akmenis keliomis eilėmis suguldykite vieną ant kito, palikdami tarpelius, kad į vidų patektų oro. Siekdami stabilumo, galite juos sutvirtinti cemento skiediniu. Patogiausias dėžės aukštis – 1–1,2 m. Vieną šoną palikite atvirą, kad galėtumėte prieiti. Tai gana patikima, tvirta dėžė, tinkama ir tiems, kurie nori efektyviai panaudoti susikaupusias statybines atliekas.

 

4 Padėklų dėžė

Iš fabrikų, gamyklų išmesti mediniai padėklai, pastatyti stačiai, gali sudaryti dėžės sieneles. Jų kampus sujunkite virve ar viela. Kaip dangtį galite naudoti irgi padėklą arba seno kilimo, brezento atraižą, tuomet laikysis geram kompostui gauti reikalinga drėgmė, jis bus apsaugotas nuo lietaus, saulės ir sniego. Tokią dėžę bus paprasta išmontuoti.

 

5 Dviejų ar trijų skyrių medinė dėžė

Vidutinio dydžio ar didesniems sodams tinka iš lentų ar kitų medienos atliekų sukaltos dėžės. Jos vaizdo negadins, o dailiai sukaltos net atrodys gana estetiškai. Patobulintas variantas – dviejų ar trijų skyrių dėžė. Efektyviausia – trijų skyrių: vieną galėsite naudoti medžiagoms kaupti, kitą – aktyviam kompostavimui, trečią – jau paruoštam kompostui laikyti. Kiekvienas skyrius turėtų būti maždaug 1 m³ tūrio. Įsitikinkite, kad tarp lentų palikote plyšelius gerai oro cirkuliacijai užtikrinti. Padarykite pakeliamą dangtį, kad kompostas būtų apsaugotas ir panorėjus būtų lengva dėžę atidaryti. Tai neblogas variantas, nes galima laikyti kelių irimo stadijų kompostą. Viename skyriuje patogu užveisti Kalifornijos sliekų, kur jie perdirbs visas organines atliekas ir gamins biohumusą (vermikompostą).

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Sekite mus

Šiandien

  • Lapkričio 29, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:15, leidžiasi 15:59.
  • Mėnulis teka 15:43, leidžiasi 06:54.
  • Mėnulis Dvyniuose 18:16, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis lapkričio 22 d.
  • Butvydė, Daujotas, Iminė.
  • Draugo diena. Tarptautinė solidarumo su Palestinos tauta diena. Advento pradžia.
  • Žiedų dienos. Tinkamas metas sėti iš žiemos gėles (jei nešąla), persodinti kambarinius augalus. Netinkamas metas augalus laistyti, tręšti, vaistinius augalus džiovinti, sandėliuoti.
  • Mįslė: Daug dantų turi, bet nieko nevalgo, kas ? (šukos)

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ką naudosite dengti augalams žiemai?

Įvykių kalendorius