Nauja veja: kaip teisingai pasėti ir prižiūrėti?
Balandžio mėnuo yra tinkamiausias metas sėti naują veją. Žalia, vešli ir sveika veja yra vienas svarbiausių ir labiausiai pastebimų prižiūrėto sklypo atributų, tačiau labai dažnai naujakuriai tokio rezultato nesulaukia. Dažniausia nesėkmių priežastis – vejos augavietės ruošimo klaidos.
Pasak specialistų, vejos sėjimo darbai turėtų prasidėti nuo augavietės (ploto, kuriame augs veja) tinkamo paruošimo.
Specialistai sako, kad augavietė – tai būsimi vejos namai. Kuo ji profesionaliau įvertinta, geriau, kokybiškiau paruošta, tuo didesnė tikimybė turėti sveiką, gražią veją. Per plonas derlingo dirvožemio, arba armens, sluoksnis ir prasta jo sudėtis yra vienos dažniausių klaidų įrengiant veją.
Dirvožemio sluoksnis – 20 cm
Pakankamas derlingo dirvožemio sluoksnis yra būtinas, norint, kad pasėta veja neskurstų. Vejos ekspertai sako, kad naujuose kvartaluose statybų metu natūraliai esantis armuo būna nustumdomas, todėl jo sluoksnį reikia suformuoti specialiai.
Vejos kokybę užtikrina 20 cm storio sutankinto dirvožemio sluoksnis, kuriam suformuoti reikia 1 are paskleisti 25 kubinius metrus juodžemio. 15 cm yra pats mažiausias armens storis, dar leidžiantis tikėtis, kad veja augs sėkmingai. Jei armens sluoksnis yra plonesnis nei 15 cm – kokybiškos vejos tikimybė labai sumažėja, ypač didelių problemų galima laukti užėjus karščiams, trūkstant drėgmės.
Armuo visame sklype turi būti vienodo storio. Ekspertai sako dažnai girdintys nusiskundimų, kad veja sklype auga netolygiai. Patikrinus armens storį, paaiškėja, kad vienur derlingo dirvožemio yra daugiau, kitur – mažiau, todėl veja auga ir atrodo skirtingai.
Ne mažiau svarbi dirvožemio granuliometrinė ir agrocheminė sudėtis, kurią sužinoti galima atlikus dirvožemio tyrimus Agrocheminių tyrimų laboratorijoje. Būtina nustatyti, ar dirvožemis lengvas, smėlingas, ar sunkus, molingas, kokia jo reakcija (pH), kiek yra fosforo ir kalio.
Anot specialistų, vejai geriausiai tinka vidutinio sunkumo, struktūringas, laidus dirvožemis, kurio reakcija yra neutrali arba silpnai rūgšti, 6,0–7,0 pH. Taip pat svarbus organinių medžiagų kiekis, humusingumas. Pasitaiko, kad armuo suformuojamas vien iš organinės kilmės durpžemio, kas nėra gerai vejai, nes durpžemis tinka tik substratui pagerinti. Parinkti kokybišką, tinkamos agrocheminės sudėties dirvožemį yra ir brangus, ir atsakingas darbas, tad dažnai būna, jog supilamas bet koks dirvožemis, nesigilinant, iš kur jis atvežtas, kokia jo sudėtis, ir tuomet veja neauga taip, kaip tikimasi.
Ruošiant būsimos vejos augavietę ir pasirenkant žolių mišinį, svarbu atsakingai įvertinti ir jos apšviestumo sąlygas – ar veja yra visiškai atviroje vietoje, ar vejoje ir aplink ją yra įvairių objektų, kurių šešėlis ribos žolyno apšviestumą.
Parengta pagal BNS pranešimą spaudai.
Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. balandžio mėnesio numeryje.