• liepos 27 d., Šeštadienis

Neblėstantis žolelės aromatas žiemą

Daugelis prieskoninių žolelių gali ne tik puikiai augti lauke, bet ir puošti namų palanges. Tačiau žiema jiems – nelengvas išbandymas: daugelis dėl akivaizdaus šviesos trūkumo nyksta, skursta ir veikiai imami pulti kenkėjų. Vis dėlto verta bandyti išlaikyti namuose auginamus prieskoninius augalus ir per žiemą. Kiek daugiau priežiūros, kuo palankesnės sąlygos – ir malonūs aromatai džiugins ir tamsiuoju metų laiku.

 

 

 

Pradžia – teisingas sodinimas

Visus metus namuose galima auginti petražolę, čiobrelį, raudonėlį, baziliką, mėtą, melisą, dašį, kvapnųjį mairūną, laiškinį česnaką, builį. Žiemą geriausiai vešės vienmečiai prieskoniniai augalai, pavyzdžiui, bazilikas, dašis, mairūnas, o iš daugiamečių – petražolė. Galima bandyti auginti ir salierą.

Rudenį, atvėsus orams, sode augančias žoleles patartina iškasti ir pasodinus į vazonėlius perkelti į namus. Prieš tai nuo šaknų nupurtykite didžiąją dalį žemių. Labai svarbu, kad vazone auginamoms žolelėms žemė būtų lengvesnė nei lauke. Reikalinga reguliari drėgmė ir geras drenažas. Labiausiai tiks trijų lygių dalių mišinys: durpinių samanų, smėlio ir komposto. Jei naudosite daržo žemę, ją sterilizuokite: pakaitinkite iki 200 ºC orkaitėje (tam tiks senas puodas). Ši procedūra garantuos, kad į namus neįsinešite jokių kenkėjų iš sodo. Jei sodinsite į senus indus, pirma gerai juos apžiūrėkite, išvalykite. Sodindami nepamirškite ant dugno papilti 2–3 cm storio stambaus žvyro, akmenėlių, duženų sluoksnio.

Atsargiai elkitės su augalais, turinčiais ilgas šaknis. Pavyzdžiui, petražolė nesijaučia gerai, jei yra trukdoma. Norėdami ją perkelti, kaskite kuo giliau, kad nepažeistumėte ir nesuerzintumėte šaknies. Sodinti augalą reikėtų į gilesnį (15–20 cm) indą, kad pakaktų vietos. Jį apkarpykite – netrukus ims leisti naujus lapelius.

Iš sodo į namus daugiametį prieskoninį augalą galima perkelti ne visą, o tik jo auginį. Norint namuose turėti vienmečių žolelių (pavyzdžiui, baziliką, perilę), verčiau nusipirkti daigelių parduotuvėje ar bandyti užsiauginti iš sėklų.

 

Tinkamos sąlygos

Didžioji dalis žolelių yra išrankios šilumai. Žiemą joms yra geriausia kambario temperatūra – apie 15 ºC. Labiausiai tinka šviesi palangė vėsiame kambaryje, į pietus ar rytus atgręžtas langas – idealiausias. Žolelėms reikia ryškios šviesos mažiausiai 8 valandas per dieną. Tačiau net ir ant pietinės palangės jos nepakaks, todėl galima naudoti specialiai augalams skirtas fluorescencines lempas. Jei taupote elektrą ir gailite lempas jungti vien dėl kelių žolelių, kurkite bendras kompozicijas su kambariniais augalais, kurie žiemą taip pat vargsta dėl šviesos trūkumo. Lemputę reikėtų įtaisyti maždaug 30 cm virš augalų. Ypač papildomas apšvietimas reikalingas daugiamečiams prieskoniniams augalams, nes kitaip jie greitai susilpnėja ir ima leisti mažai aromatingus, gležnus stiebelius.

Svarbu nesuklysti ir dėl drėgmės: žiemą sunkoka palaikyti ją tinkamą. Geriausia yra prieš liejant patikrinti žemę pirštu – daugelis žolelių nepakenčia įmirkusios. Jei ji maždaug 2 cm gylyje sausa, laikas lieti.

Svarbu pasirūpinti ir oro cirkuliacija: jei drėgmės bus per daug, žolelės nesijaus gerai. Taigi reguliariai vėdinkite patalpas.

 

Dažniausiai puolantys kenkėjai

Amarai – dažniausia problema. Jų randama ant daugelio žolelių (pavyzdžiui, ant baziliko, mairūno, krapo), labai sparčiai veisiasi. Tai maži žali, raudoni, rudi ar juodi vabzdžiai. Jie, čiulpdami sultis, silpnina augalus. Geriausia naikinti muilo tirpalu.

Baltasparniai pajudinus augalą kyla į orą spiečiais. Kaip ir amarai, jie čiulpia sultis, tačiau žalą daro nesubrendusios formos. Šias miniatiūrines museles galima privilioti žvilgančiais geltonais daiktais. Pavyzdžiui, kortelės, nudažytos ryškiai ir padengtos kokia nors lipnia medžiaga, gaudys museles.

Voratinklines erkutes dar sunkiau pamatyti, nes jos itin mažos. Tačiau jei augalas meta lapus arba kraštai ruduoja, apverskite jį – atidžiai įsižiūrėję išvysite mažus vabzdelius, kurie gali būti nuverpę labai plonus voratinklius šakelių viršūnėse. Ypač kenkėjai mėgsta veistis sausame ir šiltame kambaryje. Plovimas vandens čiurkšle išjudins erkutes, bet kiaušinėliai greičiausiai liks nepaliesti. Taigi norėdami pašalinti visą populiaciją augalus plaukite nuolat nuo 7 iki 10 dienų. Svarbu gerai vėdinti kambarį.

Skydamarių gana retai randama ant žolelių, jų galima pamatyti nebent ant sumedėjusių augalų  (lauramedžio, mirtos). Deja, plovimas kartą per savaitę nebent užkirs kelią kenkėjams atsirasti, tačiau jie neišnyks, todėl tamsius skydelius reikės nugremžti nagu ar dantų šepetuku.

Pelėsis pasirodo kaip balkšvai pilki pūkeliai ant lapų ir stiebų, dažniau – žemės paviršiuje. Jį beveik visada sukelia bloga oro cirkuliacija pernelyg drėgnoje aplinkoje. Taigi nors drėgmė augalams dažnai patinka, tačiau būtinas ir reguliarus vėdinimas, šviežias oras. Apipelijusį žemės paviršių reikėtų nuimti, pakeisti šviežiu.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius