• gruodžio 21 d., Šeštadienis

Statinės ir kubilai

Medinis kubiliukas agurkų rauginimui, grybų sūdymui ar statinė vynui yra būtini daiktai ūkyje, tačiau jų ne visada rasite prekyboje. Jei ir yra, kaina paprastai ne pati mažiausia. Įvairių indų galima pasigaminti patiems. Tačiau šių darbų imkitės tik turėdami medžio apdirbimo įgūdžių ir sumanias rankas: dėl menkiausio gaminio trūkumo, jis gali tapti nenaudingas. Taigi: ką reikia žinoti ir mokėti, norint pasidaryti kubilą ar statinę?

 

 

 

Medžiagos ir įrankiai medinių indų gamybai

Norint pasigaminti kubiliuką arba statinę, nepakanka tik noro, reikia turėti ir darbo vietą, reikalingų medžiagų ir įrankių. Medienos rūšis nėra lemtingas faktorius tokių indų gamybai, tačiau nuo medienos rūšies priklauso jų pritaikymas vieno ar kito produkto saugojimui. Todėl, sumanius pasigaminti indą, būtina žinoti, kokių produktų saugojimui jis numatytas naudoti.

Meistrai kubilus ir statines gamina iš specialiai paruoštų lentų – šulų, tvirtai suveržtų lankais. Todėl reikia žinoti medienos savybes.

Ažuolas. Geriausiais laikomi iš ąžuolo pagaminti indai. Jų taninai pagerina vyno ir kitų alkoholinių gėrimų skonį, indai iš ąžuolo medienos yra tinkami įvairiems marinatams. Tačiau nerekomenduojama juose laikyti medaus – šiuose induose medus patamsėja.

Liepa neturi įtakos jame laikomų produktų skoniui, tokiose statinėse galite laikyti medų, raugintus kopūstus ir agurkus, laikyti cukruotas uogas ir mirkytus vaisius. Ši mediena taip pat pasižymi antiseptinėmis savybėmis ir geriau išsaugo gaminius. Ji lengvai apdorojama, indai nesideformuoja, nepraranda talpumo. Liepos mediena populiari tarp meistrų.

Drebulė. Indai iš drebulės tinka marinuoti agurkus, kopūstai drebulės statinėse išsilaiko skanūs ir traškūs. Seniau šeimininkės į kitus medinius indus įdėdavo drebulės pliauską. Drebulės savybė išbrinkti vertinama meistrų, tačiau ji nėra tokia stipri kaip ąžuolas.

Uosis. Uosio medienos kietumas ir savybės yra panašios į ąžuolo kietumą ir savybes. Uosiniuose induose gali būti laikomi kai kurie stiprieji gėrimai (romas, vynuogių degtinė). Tokioje statinėje produktai laikomi ilgą laiką.

Bukas. Mažiau atsparus senėjimui, tačiau atrodo gražiai, tinkamas kaip alternatyva.

Spygliuočiai (eglė, kedras, pušis). Prieš naudojimą jie ilgą laiką mirkomi, nes išskiria dervas, kurios turi įtakos skoniui. Tačiau mirkymo procedūra ne visada padeda. Vis dėlto jie puikiai tinka pirties kubilui ir voniai. Eglių statinės tinka grybams sūdyti.

Norėdami savo rankomis pasigaminti medinę statinę, turite įsigyti įvairių įrankių ir prietaisų: stalius darbastalį (varstotą); kubiliaus leistuvą (prailgintą oblių); kubiliaus apskrito obliavimo oblių; obliavimo įtaisą šulų šonams obliuoti; prietaisą gaminio šulams suveržti; rankinį drožtuvą; lekalus ir šablonus, kurie atitiktų statinės šulų formą ir matmenis; įtaisą grioveliui, į kurį įstatomas statinės dugnas, išpjauti; staliaus oblių ir įvairių matmenų kirvukų.

 

 

Tekstas Vytauto Mankevičiaus, nuotrauka Pixabay.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2020 m. rugpjūčio mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 23:06, leidžiasi 12:03.
  • Mėnulis Mergelėje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Girenė, Honorata, Tomas, Norgaudė, Norgaudas, Gražvilė
  • Žiemos saulėgrįža. Elnio devynragio šventė.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius