• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Svarbiausi sodo darbai rugsėjį

*Baikite vasarinį vaismedžių genėjimą. Tai padarykite iki rugsėjo vidurio. Ūgliai išpjaunami iki pat šakų, nepaliekant stuobrelių, nes kitais metais jų išaugs dar daugiau ir vėl teks genėti.

 

 

 

 

 

*Genėkite išsikerojusias aktinidijas ir citrinvyčius. Pastaruosius augalus praretinkite po to, kai nuskinsite paskutines uogas. Pavasarį genėti šių lianų nerekomenduojama, nes pažeistos šakos išskiria daug sulčių ir gali nusilpti ar net žūti.

*Planuokite naują sodą. Pasvarstykite, kiek vaismedžių ir kokių rūšių reikia Jūsų šeimai. Ieškokite sodinukų, bet pirkti dar neskubėkite.

*Vaismedžių apsauga. Norėdami apsaugoti nuo ligų, juos purkškite karbamidu vėlai rudenį, krentant lapams. Rekomenduojama naudoti 7–8 proc. tirpalą, tačiau augintojai savo vaismedžius apdoroja 12–15 proc. tirpalu. Karbamidas – gyvūnų baltymų apykaitos galutinis produktas, todėl nė kiek nekenksmingas nei vaismedžiams, nei aplinkai.

*Gaudykite kenkėjus. Rugsėjo mėnesį vaismedžių kamienus 60 cm aukštyje galima aprišti 20 cm pločio polietileno plėvele, o per jos vidurį aplink maždaug 10 cm pločio ruožą aptepti sodo tepalu arba organiniais klijais. Ropodamos žiemsprindžių patelės įklimpsta ir žūsta.

*Kaip skinti obuolius žiemai? Juos imkite labai atsargiai, nepažeiskite nagais, neįspauskite pirštais. Suimkite iš apačios, smilių prispauskite prie vaiskočio ir pasukite, kilstelėdami į viršų. Kai obuolys atsidurs rankoje, dėkite (jokiu būdu nemeskite) į kibirą arba krepšį, išklotą audeklu. Prieš derliaus nuėmimą susiraskite ar įsigykite kopėčias. Praverstų ir skintuvas ilgu kotu.

*Renkame graikinių riešutmedžių derlių. Riešutai iš kevalų iškrenta ne vienu metu, todėl rinkti teks kiekvieną dieną. Surinktus apdžiovinkite saulėje ir suneškite į sausas patalpas, kad toliau džiūtų. Maistui jie bus tinkami apie Kalėdas.

*Gausiai noksta rudeninės avietės. Derliumi džiaugiamės net iki šalnų. Skinkite uogas ir valgykite nebijodami kirmėlių – jų ten tiesiog nėra, nes laikas jau netinkamas.

*Skinkite vynuoges žirklėmis. Kartu pašalinkite pažeistus lapus ir sunaikinkite. Kuo greičiau nuskinsite prisirpusias uogų kekes, tuo greičiau prisirps likusios.

*Kada skinti lazdynų riešutus? Rugsėjo pabaigoje jie lengvai atsiskiria nuo lapų goželės. Riešutus sudėkite į dėžutes ir džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje.

*Pasisėkite paprastųjų ir veltininių vyšnių, kryklių, kaukazinių slyvaičių kauliukų. Į dirvą juos berkite 10 cm gylyje. Per žiemą kauliukai natūraliai stratifikuosis. Pažymėkite sėjimo vietą, nes pavasarį jų sudygs labai nevienodai.

Kiti sodininko darbai

*Apravėkite pomedžius, supurenkite dirvą, pamulčiuokite.

*Išravėkite braškyną, surinkite sausus lapus.

*Nuskinkite ir sunaikinkite ligotus vaisius. Rinkite krituolius.

*Iki rugsėjo vidurio dar galima sodinti braškių daigus.

*Nuėmę daržoves, nuravėkite piktžoles ir dirvą sukaskite.

*Paruoškite vietas naujiems sodinukams.

*Surinkite ir dezinfekuokite vaismedžių atramas.

*Grėbkite vaismedžių lapus.

*Sodinkite agrastus, serbentus, aronijas, svarainius.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius