Tinkamai skinsi ir laikysi – gardžiai valgysi
Kokybiškos sėklos, gera vasara, daržininko uolumas – veiksniai, lemiantys dosnų derlių rudenį ir garantuojantys gausias gėrybių atsargas kitais metais. Tačiau derliaus kokybė priklauso ir nuo išmanymo, kada yra geriausias laikas jį nuimti ir kaip tinkamai sandėliuoti.
Pomidorai
Svarbu laiku surinkti visus pomidorus. Juos reikėtų skinti jau rugpjūčio mėnesį, kai pasiekia 3/4 tikrojo dydžio, šiek tiek pagelsta ir kai sumažėja šilumos. Nors natūraliai sunokę pomidorai yra skanesni, tačiau nukritus temperatūrai ir susilpnėjus šviesai jie lengviau suserga. Kitas privalumas – nuskynus žalius, likę vaisiai greičiau noksta. Žalius pomidorus dėkite į dėžutes keliais sluoksniais, vienus ant kitų, vaiskočiais į viršų. Kitas variantas – nupjauti kerą prie pat šaknų ir, jį pakabinus viršutine dalimi į apačią kur nors patalpoje, leisti vaisiams sunokti. Tinkama temperatūra – 11–13 ºC.
Agurkai
Nelaukite, kol agurkai visiškai užaugs, nuskinkite juos kiek anksčiau. Tai darykite reguliariai, kad geriau augtų likusieji. Agurkai gana ilgai išbūna šaldytuve. Juos taip pat galima laikyti puode ar stiklainyje, gana vėsioje vietoje, pavyzdžiui, prie balkono, kur temperatūra – apie 10 ºC.
Moliūginiai
Moliūgus, cukinijas, aguročius, patisonus reikėtų nuimti, kol jie dar nėra visiškai subrendę. Tai lengva patikrinti: jei odelė dar tokia minkšta, kad nykščio nagas į ją sminga, vaisius tinkamas. Sunokę moliūgai, cukinijos pasidaro kieti. Vaisius nulaužkite kartu su vaiskočiais, prieš tai kelis kartus pasukioję į priešingas puses (arba nupjaukite peiliu). Kai jie užsimezga, likusius žiedus nuskabykite – bus tvirtesni ir greičiau sunoks. Laikykite juos sausoje, vėsioje vietoje vaiskočiais į viršų. Geriausia, kad vaisiai neliestų vieno kito.
Svogūnai, česnakai
Rauskite svogūnus, kai jų viršus ima geltonuoti, džiūti, o dalis lapų nulinksta prie žemės. Jei tai padarysite per anksti, lukštai bus nevisiškai susiformavę. Tokiu atveju svogūnai laikysis sunkiau. Jei juos nuimsite per vėlai – pradės augti šaknys ir sandėliavimo laikas gali sutrumpėti. Nurovę svogūnus su laiškais iš pradžių dar kurį laiką padžiovinkite (sausu oru netgi galima palikti gulėti ant lysvių). Kai sudžiūsta, laiškus nupjaukite arba nulaužkite rankomis, palikdami kelių centimetrų kotelius.
Česnakus nuraukite, kai jau subrendę, skiltelės lengvai atsiskiria viena nuo kitos. Galvutės turi būti pasidengusios bent keliais lukštais.
Svogūnus ir česnakus geriausia sandėliuoti tamsioje vietoje, pintinėse, medinėse dėžutėse arba pagal senovės tradiciją supintus į pynes. Nelaikykite jų šaldytuve.
Paprikos
Paprikos nuimamos bet kuriuo metu. Be abejo, vaisiai skaniausi visiškai prinokę. Aitriosios paprikos aštriausio skonio būna įgavusios raudoną spalvą. Skindami jas būkite atsargūs, mūvėkite pirštines, antraip jos gali nudeginti odą. Laikykite dėžutėse, vėsesnėje vietoje, pavyzdžiui, netoli balkono ar lango.
Pixabay nuotr.