Vazoninės rožytės. Kaip išsirinkti ir kada persodinti?
Nors rugpjūtį soduose pilna žiedų, vazoninės gėlės neužleidžia savo pozicijų. Pradedame kelių straipsnių ciklą apie vazonines rožytes.
Geriausias pasirinkimas
*Vazonuose auginamos labai įvairios, bet nedidelės rožės. Galite rasti ir iki 10 cm, ir jau nemažų, apie 30 cm aukščio gausiai žiedais apsipylusių krūmelių. Rečiau parduodami medeliai.
*Nors rožės gana ištvermingos, nepirkite turinčių parudavusių ar papilkėjusių lapų ir nuvytusių pumpurų bei viršūnių.
*Geriausios yra tokios rožės, kurių bent vienas žiedas visiškai išsiskleidęs – matysite spalvą. Kuo daugiau pumpurų turi krūmelis, tuo daugiau žiedų sulauksite artimiausiomis dienomis.
*Namuose pirmiausia patikrinkite žemės drėgmę. Jei sausa – nedelsdami paliekite.
*Vazonėlius su rožėmis pastatykite šviesioje, nekarštoje vietoje. Kasdien tikrinkite: žemė visada turi būti vidutiniškai drėgna.
*Kas dvi savaites palaistykite trąšų tirpalu. Geriausia naudoti specialias trąšas rožėms.
*Nužydėjusius žiedus nukirpkite iki viršutinio lapo.
Ar reikia skubėti persodinti?
Ar skubiai reikia naujo vazonėlio, ar dar galima palaukti, parodo pats augalas. Pažiūrėkite, ar šaknelės nelenda pro drenažo skylutes vazono dugne. Kai jų nematyti, galima palaukti ir persodinti nužydėjus daugumai žiedų. O jei vazonėlis labai mažas (apačioje kyšo raizginys), krūmelį atsargiai iškelkite ir neardydami šaknų įsodinkite į dvigubai didesnį indą. Tada žiedai nenukentės, o šaknys turės kur plėstis.
Dažnokai vazonėliuose būna 3–4 rožių šakelės. Kiekviena gali išaugti į dailų krūmelį. Jas išskirstyti ir pasodinti į atskirus vazonėlius galima tik pasibaigus žydėjimui ir naujų ūglių augimui.
Rožėms labiausiai tinka kompostinė žemė, jos mišiniai su durpėmis ir trupučiu smėlio. Vandens perteklius iš vazonų dugno turi lengvai išbėgti. Persodinant pavasarį, į naują žemę galima įmaišyti ilgo veikimo trąšų. Rugpjūčio ar rugsėjo mėnesį į ją trąšų nedėkite, tik praėjus porai savaičių žydinčias rožes palaistykite trąšų tirpalu.
Pixabay nuotr.