• liepos 27 d., Šeštadienis

VDU Botanikos sode vanile kvepia kalninės raganės

Kaune įsikūrusio Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo kolekcijose ir ekspozicijose – vis daugiau aromatingų ir įvairiaspalvių žiedų. Kol didžiausiame Lietuvoje rožyne pirmuosius pumpurus ima formuoti rožės, romantiškąją istorinę pergolę visu smarkumu puošia balti, rožiniai ir kreminiai vanile kvepiantys kalninių raganių (Clematis montana) žiedai. Vienas įspūdingiausių ir gausiausiai žydinčių VDU Botanikos sodo raganių kolekcijos eksponatų – kvapnioji ˈFredaˈ.

 

 

Nors augalai, kuriuos VDU Botanikos sodas įsigijo iš vieno Vokietijos medelyno, buvo susodinti tik  pernai, daugelis lianų jau yra daugiau kaip dviejų metrų ilgio. Kai kurių veislių augalai pasieks net šešis metrus.

Išskirtiniu grožiu VDU Botanikos sodo lankytojų akį traukia kvapnioji ˈFredaˈ. Šios veislės atstovės lankytojus stebina net tik savo dekoratyvumu, bet ir pavadinimu. ˈFredaˈ yra palyginti nauja veislė. Ją Jungtinėje Karalystėje 1985 m. sukūrė Freda Deacon. Tad ir pavadinimas atspindi ne Fredos vietovardį, o kūrėjos vardą. Tačiau neneikime – paralelė yra labai graži.

Raganių gentis turi daugiau kaip 300 rūšių ir šimtus hibridų. Kultūrinės raganių veislės yra skirstoma į 12 pagrindinių grupių, kurių vienai ir priklauso kalninės raganės (Montana Group). Gamtoje laukinės kalninės raganės savaime paplitusios Afganistano, Pakistano ir Kinijos kalnuose, o jų kultūrinės veislės dažnai auginamos Europos ir JAV soduose. Tiesa, kalninių raganių veislių nėra labai daug, daugelis jų yra britiškos.

„Iš kitų raganių grupių kalninės išsiskiria obeliška žiedų spalva ir vainiklapių forma: šių augalų tankiai suaugę žiedai atrodo kaip išdidinti obelų žiedai. Specialistai ir besižavintys lankytojai sutaria: įspūdingosios kalninės raganės akį traukia labiau nei bet kuri raganių grupė. Dar vienas stulbinantis bruožas –  jų žiedai kvepia vanile“, – teigia VDU Botanikos sodo Ekspozicijų ir kolekcijų skyriaus vadovas dr. Arūnas Balsevičius.

 

 

 

Tinka apželdinti tiek tvoras, tiek sodinti lysvėje

Anot dr. A. Balsevičiaus, Montana grupė pasižymi tuo, kad iš raganių pražysta vienos pirmųjų ir žydi ilgai: apie 3–4 savaites. „Kalninių raganių žiedai yra labai estetiški, patrauklūs, kvapnūs, ypač dekoratyvūs. Šie augalai itin tinkami apželdinti tvoroms, sienoms, pergolėms, medžių kamienams. Įdomus panaudojimas – raganės gali būti pasodinamos lysvėje ir būti kaip dirvožemį dengiantys augalai“, – sako dr. A. Balsevičius.

Tačiau kalninės raganės gali būti puikai derinamos ir su kitais augalais. Jų kompanijai tiktų gėlės melsvais, rožiniais ar šviesiai purpuriniais žiedais. Raganių fone derėtų pentiniai, monardos, kurpelės, vingiriai, rusmenės, idealus duetas – kalninės raganės ir sibiriniai vilkdalgiai.

 

 

 

Atsparumas ir priežiūra

Kalninės raganės nemėgsta užmirkimo, jos puikiai auga kalkingoje dirvoje. Labai mėgsta saulėkaitą, bet gali augti ir daliniame pavėsyje. VDU Botanikos sode nebuvo taikoma ypatinga priežiūra: raganės nebuvo genimos, žiemai nebuvo dengiamos. Kalninės raganės yra labai atsparios vytuliams – vienai labiausiai paplitusių raganių ligų.

Literatūroje nurodoma, kad kalninės raganės yra vidutiniškai atsparios šalčiui, tačiau šiemet žiema Lietuvoje buvo tik kalendorinė. Tad atsakyti, kaip šioms kalninėms raganėms seksis ištverti didesnius šalčius –  kol kas dar neskubame.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius