• balandžio 19 d., Penktadienis

Klausk specialisto

560 klausimų.
Vaida parašė 4 rugsėjo, 2017
Šiais metais pasodinome 4 aktinidijas ir jų lapai tapo gelsvos spalvos. Vadinasi, kad neprigijo ar joms ko trūksta?
Atsakymas:
Jei pasodintos aktinidijos išleido lapus, jos tikrai prigijo. Jei sodinote jas neseniai ir lapai pagelto, priežasčių gali būti ne viena. Jei sodinukai anksčiau buvo laikyti šiltnamyje, persodinus į lauką jie turi priprasti prie lauko sąlygų. Ypač sureaguoja iš pavėsio į saulėkaitą perkelti augalai. Jei duobes sodinukams paruošėte iš anksto, pridėję kompostinės ar derlingos daržo žemės, pirmaisiais metais maisto medžiagų jiems neturi trūkti.
Laura parašė 28 rugpjūčio, 2017
Sveiki, norėjau pasiteirauti. Dėl kokios priežasties gali džiūti slyvų medis? Jau nuo liepos mėnesio pradėjo gelsti lapai. O dabar visai baigia numesti lapus, šakos džiūva, vaisiai krenta. Ačiū iš anksto už atsakymą. 🙂
Atsakymas:
Yra labai daug slyvų džiūvimo priežasčių. Dažniausiai tai būna įvairios grybinės ligos: medienos puviniai, kokomikozė, moniliozė, citosporozė... Jei grybinės ligos pažeidžia medieną ir grybiena užkemša augalo vandens indus, vaismedžių išgelbėti nebeįmanoma. Kitos priežastys gali būti netinkama dirvožemio drėgmė (arba per sausa, arba po lietaus užsistovi vanduo), per didelė druskų arba trąšų koncentracija, didelis mikroelementų trūkumas, gyvūnų padaryti pažeidimai. Deja, ligas tiksliai nustatyti galima tik laboratorijoje.
Vaida parašė 28 rugpjūčio, 2017
Sveiki. Norėjau Jūsų paklausti, kodėl mano vyšnios žydi du kartus? Žydėjo pavasarį, kaip ir įprasta vyšnioms, o dabar jau rugpjūčio 23 diena, ir vėl jos žydi. Vasarą keletas uogų buvo, mat jos tik treti metai kaip pasodintos. Gal joms kažko trūksta? O gal tokia veislė? Gaila, bet veislės pavadinimo nebepamenu. Ačiū už atsakymą.
Atsakymas:
Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais antrą kartą gali žydėti daug augalų, bet dažniausiai pražysta obelys, vyšnios, kai kurie rododendrai. Paprastai rudenį augalai pražysta negausiai, pavieniais žiedais ir tik labai retai toks žydėjimas prilygsta pavasariniam. Toks reiškinys kartojasi ne kasmet ir būdingas ne visoms veislėms. Vasaros pabaigoje augalus žydėti dažniausiai paskatina permainingi vasaros orai arba ilgas ir šiltas ruduo. Gaila, bet iš tų pumpurų, kurie išsprogo ir sužydėjo dabar, pavasarį žiedų jau nebesulauksite. Todėl šios vyšnios pavasarį žydės mažai, mažas bus ir derlius. O sustabdyti žydėjimo ar kaip nors sureguliuoti augalo ritmo nepavyks. Belieka tik po rudeninio žydėjimo neleisti nokti užsimezgusiems vaisiams: vis vien jie nesunoks iki rudens pabaigos ir tik veltui medis eikvos maisto medžiagas.
janina parašė 28 rugpjūčio, 2017
Sveiki. Šį pavasarį visiškai nušalo antrametė Vangelheimo vengrinė slyva. Dabar ji nuo skiepijimo pradžios išleido stiprų 1m ūglį. Ar galima jį palikti tolimesniam slyvos auginimui? Ačiū.
Atsakymas:
Jei slyva ūglį išleido iš poskiepio (žemiau skiepijimo vietos), iš jo augs ne veislės, o poskiepio augalas. Jei slyvos ūglis išaugo iš kamieno virš skiepijimo vietos, iš jo galima suformuoti naują Vangelheimo vengrinės slyvos medelį.
Ilona parašė 21 rugpjūčio, 2017
Ant vienos gėlės lapų viena pusė lipni. Nuvalau, vėl tas pats. Kas tai?
Atsakymas:
Atidžiai apžiūrėkite augalą. Lipnūs lapai dažniausiai tampa dėl skydamarių išskyrų. Šių kenkėjų gali būti ir ant to paties augalo, ir ant greta esančio.
sigita parašė 21 rugpjūčio, 2017
Mūsų darželyje auga įvairios gėlės. Atrodo, auga normaliai, bet... kiek besodinčiau narcizų,margučių – jie neauga ir nežydi. Buvau pasodinusi barzduotųjų vilkdalgių, augo gražiai, bet nei vieno žiedo. Kas negerai? Žemė?
Atsakymas:
Ne visoms gėlėms tinka vienodos sąlygos. Dažniausia priežastis yra dirvožemis – kai kuriems augalams gali būti netinkamas pH arba drėgmė. Pavyzdžiui, barzdotieji vilkdalgiai prastai žydi, jei auginami šešėlyje arba rūgščioje dirvoje. Svogūninės gėlės jautrios drėgmės pertekliui ramybės metu ir žiemą. Reiktų visapusiškai įvertinti augalų augimo sąlygas Jūsų darželyje ir rinktis toms sąlygoms tinkamiausius augalus.
Irena parašė 21 rugpjūčio, 2017
Sveiki, kodėl stiklėja ananasiniai obuoliai? Beveik visi iškrito. Auksių obuoliukų daug, bet dėmėti ir mažiukai. Pernai buvo sveiki ir gražūs. Niekuo nepurkšti.
Atsakymas:
Obuolių stiklėjimas nėra liga. Tai fiziologinis sutrikimas dėl nepalankių augimo sąlygų, drėgmės ir netinkamo tręšimo. Jei ‘Auksis‘ turi labai daug obuolių, jie bus mažesni nei vidutiniai. Vaisių užuomazgas reiktų retinti, kai jie vos pasiekia riešuto dydį. O dėmėti vaisiai gali būti ir dėl rauplių, ir dėl suodligės, ir dėl kitų ligų. Drėgna vasara yra palanki grybinėms ligoms plisti. Sode rinkite ir giliai užkaskite sergančius vaisius, nepalikite nukritusių lapų, vaismedžius patręškite rudens sezonui skirtomis trąšomis. Pavasarį išretinkite šakas, kad užtikrinti gerą oro cirkuliaciją. Jei ligos plis, vaismedžius reiks purkšti fungicidais.
Renata parašė 14 rugpjūčio, 2017
Turiu smaragdinę tują kokių 2m. aukščio. Noriu ją suformuoti spirale. Kaip tai padaryti, nuo ko pradėti?
Atsakymas:
Jei neturite augalų formavimo įgūdžių, prieš imantis žirklių labai tiksliai pasižymėkite, kurias šakeles reiks iškarpyti. Tujos viršūnėje patrumpinkite tik šių metų ūgliukus, kad ši būtų tankesnė. Įsivaizduokite viršūnę kaip nedidelį kamuoliuką. Nuo viršūnės žemyn tolygiais tarpais turi leistis spiralės vijos. Yra patogu spiralę ant dar nekarpytos tujos pasižymėti plačia (15–20 cm) audeklo ar tvarsčio juosta. Viršutinis jos galas pririšamas prie viršūnės, toliau juosta sukama aplink tują ir vienodais tarpais leidžiama žemyn. Prie šakelių pritvirtinama skalbinių segtukais. Taip pasižymėjus spiralės vijas, dar kartą viską apžiūrėkite, pamatuokite. Po to belieka iškarpyti nereikalingas (nepažymėtas juosta) šakeles.
Janina parašė 7 rugpjūčio, 2017
Sveiki. Prie prūdelio auga senas, suvargęs jazmino krūmelis. Jei išgenėčiau, gal atsigautų? Patarkite, kaip tai padaryti? Ačiū.
Atsakymas:
Jei norite paskatinti jazmino augimą, žiemos pabaigoje iškirpkite prie žemės seniausias jo šakas. Palikite tik kelias vienerių–dvejų metų. Nepamirškite patręšti kompleksinėmis trąšomis. Kad trąšos nepatektų į vandenį, jas paberkite tik šaknų plote ir purentuvu negiliai įterpkite į viršutinį žemės sluoksnį.
Laima parašė 7 rugpjūčio, 2017
Laba diena. Ar galima rožes šiltnamyje purkšti nuo voratinklinės erkutės su ENVIDOR?
Atsakymas:
Preparatas "Envidor" yra skirtas profesionaliam naudojimui. Plačiau apie jį informacijos rasite https://www.cropscience.bayer.lt/Gaminiai/Insekticidai/Envidor.aspx.
Renata parašė 7 rugpjūčio, 2017
Laba diena, noriu paklausti, kaip ir kada sutvarkyti bijūnus?
Atsakymas:
Bijūnų priežiūra nesudėtinga. Jei augalai sveiki, leiskite jų lapams žaliuoti iki vėlyvo rudens. Vasarą šalinami tik pradėję ruduoti, džiūti ar išmarginti dėmėmis (tai pilkojo puvinio požymiai) lapai, tokie bijūnai purškiami fungicidais. Prieš žiemą lapai nukerpami ties žemės paviršiumi, žemės ploteliai plonai mulčiuojami perpuvusiu kompostu. Pavasarį dygstantys ir prieš žydėjimą bijūnai tręšiami kompleksinėmis trąšomis.
Edmundas parašė 7 rugpjūčio, 2017
Laba diena. Auginu apynius. Jie žydi, bet neužmezga spurgų ir nudžiūna jau ketvirti metai iš eilės. Kas galėtų būti? Ačiū.
Atsakymas:
Apyniai yra vyriškieji ir moteriškieji augalai. Spurgai subręsta tik ant moteriškųjų augalų, o vyriškųjų žiedai yra smulkūs, gelsvi, peržydėję nubyra. Plantacijose auginami moteriškieji augalai ir tik keletas vyriškųjų žiedams apdulkinti. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:SimSun;}
Agnė parašė 31 liepos, 2017
Laba diena, anksti rudenį pasodinome vyšnios medelį, bet po žiemos jis taip ir neatsigavo. Viena nedidelė šakelė išleido porą lapelių ir viskas. Ar įmanoma kažkaip dar ją išgelbėti? Nupjauti kitas šakas, patręšti? Ačiū.
Atsakymas:
Jei medelis iki šiol nesužaliavo, reiškia vyšnaitė neprigijo, ją reiks išrauti ir sodinti naują. Jei bent viena šaka yra žaliuojanti, galima nukarpyti visas sausas ir iš tos likusios pamažu formuoti naują medelio vainiką. Vasaros pabaigoje medelius tręšti galima tik rudens sezonui skirtomis arba kalio trąšomis.
Aldona parašė 31 liepos, 2017
Pirmus metus lauko lysvėje pasodinau pomidorus ROMA F. Puikiai augo, bet maras visus sunaikino. Taip pat ir mano lelijas. Pomidorus išroviau. Norėčiau sužinoti, kaip dezinfekuoti tą lysvę, ar galima dabar pasisėti krapų žiemai, ar užsėti garstyčiomis? Lelijos žydi, bet stiebai visi rudi. Ką su jomis daryti? Ačiū.
Atsakymas:
Pomidorų maras pažeidžia įvairias pomidorų veisles. Pirmiausia nukenčia drėgnoje aplinkoje esantys augalai. Išrovus pomidorus, toje lysvėje galite auginti ir krapus, ir garstyčias. Kitais metais pomidorus verčiau sodinkite kitoje vietoje. Lelijas drėgną vasarą pažeidžia pilkasis puvinys, dėl šios ligos nuruduoja lapai, stiebai, susiformuoja mažesni svogūnėliai. Dabar nurudusius lelijų stiebus nukirpkite iki žemės, žaliuojančius dar palikite. Jei yra galimybė, lelijas persodinkite į geriau vėdinamą, atvirą ir saulėtą vietą. Kadangi pilkasis puvinys pažeidžia labai daug sodo augalų, jo visiškai atsikratyti nepavyks. Vos pasirodžius pirmiesiems požymiams (nedidelėms rudoms dėmelėms ant lapų), purkškite fungicidais.
Polis parašė 31 liepos, 2017
Laba diena, 1. Esu senas sodininkas, bet žemaūgę obelį (poskiepis M-7) prieš porą metų pasodinau pirmą kartą. Auga labai vešliai ir tvarkingai, tik šoninių šakučių labai daug, auga kas keli cm. Randu tik bendro pobūdžio informaciją – per daug tankiai augančias šakutes išretinti. Prašyčiau detalesnės specialistų konsultacijos šiai problemai spręsti. 2. Jaunos slyvaitės išaugina labai ilgus, nesišakojančius metūglius. Gal patartumėte, kada ir kokiu ilgiu jas racionaliausia patrumpinti, siekiant optimalaus šakojimosi. Dėkoju.
Atsakymas:
Obelų šakų tankumas priklauso ne vien nuo poskiepio, bet ir nuo įskiepytos veislės. Kai kurioms būdingi tankūs vainikai. Vaismedžio vainiką turėtų sudaryti 5–7 pagrindinės šakos, o pats vainikas išlaikyti verpstės formą. Šoninės šakutės turėtų išsidėstyti tolygiai, į skirtingas puses, maždaug kas 15–20 cm. Jei šiuo metu nėra daug nokstančių vaisių, galite išretinti nederančias pernelyg vainiką tankinančias šakas. Retinant vainiką žiemos pabaigoje ar anksti pavasarį vaismedžiai suformuoja žymiai daugiau atžalų iš miegančiųjų pumpurų, todėl po ankstyvo genėjimo būtina iškarpyti ar išlaužyti per tankiai sužėlusius ūglius. Kasmet retinant ir trumpinant šakeles, palaikysite tinamą vainiko formą ir tankį. 2.     Sparčiai augančių ir nesišakojančių slyvų sodinukų ūglių viršūnes reiktų nugnybti dar nesumedėjusias, kai pasiekia 20–30 cm ilgį. Taip stabdysite jų augimą ir skatinsite šakotis. Pagrindinės šakos turėtų būti atlenkiamos į horizontalią padėtį.
Rasa parašė 24 liepos, 2017
Laba diena, auginu dvi raganes, tačiau viena iš jų jau antrus metus nekrauna žiedų, lapija graži. Antra raganė gana gausiai žydi, tačiau žydėjimo metu pradeda džiūti pavienės šakos. Abi raganės auga identiškomis sąlygomis. Ką daryti, kad nedžiūtų šakos su sukrautais žiedais? Ir ar atsisveikinti su nežydinčia ragane, ar dar galima jai padėti žydėti?
Atsakymas:
Džiūstančios pavienės šakos yra požymiai pavojingos raganių ligos – vytulio. Tokius stiebus reikia kuo greičiau iškirpti žemiau pajuodusios vietos ir sudeginti. Aplink pabarstykite pelenų, augalą apipurkškite fungicidais. Dažniau vytulio pažeidžiamos dažnai sudrėgstančios, gausiai tręštos azoto trąšomis, tankmėje auginamos raganės. Veislių atsparumas ligoms nevienodas. Raganės nežydi, jei būna per stipriai nugenėtos (kai kurios veislės žiedus krauna ant peržiemojusių pernykščių stiebų) arba apšąla žiemą. Pabandykite per žiemą išsaugoti kuo ilgesnius stiebus, prilenktus prie žemės ir lengvai uždengtus eglišakėmis.
Sigita parašė 24 liepos, 2017
Šiemet labai supuvo žieminiai česnakai. Iki šiol būdavo labai gražūs, dideli, o šiemet neišsivystę ir supuvę. Kas pakenkė česnakams?
Atsakymas:
Česnakų puvimo priežasčių gali būti daug: nepalankios oro sąlygos, didelis drėgmės kiekis, dėl to galėjo prasidėti įvairios augalų ligos. Galėjo pakenkti ir svogūninė musė. Kitais metais česnakus sodinkite naujoje vietoje.
Aurelija parašė 24 liepos, 2017
Laba diena, auginu šilkmedį. Jau antri metai žydėjo, bet neaugina uogų. Jos galų gale sudžiūsta ir nukrenta. Niekur nerandu informacijos, kodėl taip yra.
Atsakymas:
Nežinant auginimo sąlygų, sunku atsakyti į šį klausimą. Informacijos apie šilkmedžių ligas ir taip mažai, todėl pirmiausiai reiktų kiek galima tiksliau įvertinti dirvožemį: drėgmės režimą, maisto medžiagų kiekį jame. Dažniausiai augalų vaisiai neišsivysto dėl sausros, netinkamo dirvožemio pH ir mikroelementų trūkumo.
Aldona parašė 17 liepos, 2017
Mano auginamai "gyvatšakei" eglei apie 15 m. Augo gražiai, turi nemažai kankorėžiukų, bet po žiemos parudavo viršūne apie 2 m. Kas galėjo pakenkti? Ar nenumirs visiškai? Patarkite, ką daryti? Ačiū.
Atsakymas:
Atskirų šakų ar viršūnių džiūvimo priežasčių gali būti kelios ir labai skirtingos. Tai ir grybinės ligos, ir kenkėjai, ir nepalankios sąlygos. Nudžiūvusią eglės dalį reikia nupjauti iki sveikos medienos ir sudeginti. Iš sveikos viršutinės šakos bandykite suformuoti naują viršūnę. Stebėkite medį, ar neatsiranda kitų džiūstančių šakų.
Danutė parašė 17 liepos, 2017
Laba diena. Jau 4 metai auginu braškes, reiktų pakeisti vietą ir atjauninti, bet neturiu kur. Todėl sugalvojau tokį eksperimentą, kad iš rudens daigelius susodinu ten, kur, pvz., augo svogūnai ar česnakai. Tada senas išnaikinu, sukasu, užsėju rapsu. Rapsą reikia apkasti tikriausiai prieš šalčius. O pavasarį ten, kur augo senos uogos, persodinu savo daigelius atgal į braškių vietą. Ar mano šitas "biznis" gali turėti naudos, ar nieko gero iš šio žaidimo nebus? Ačiū.
Atsakymas:
Galimas ir toks braškyno atnaujinimo variantas. Vis dėlto būtų geriau, jei kurį laiką braškės augtų kitoje vietoje. Gal yra galimybė pasodinus daigus į svogūnų ir česnakų vietą ten braškes ir paauginti kokius 3 metus ir po to vėl grąžinti į senąją vietą? Jei ne, prieš sodinant naujus daigus senojoje lysvėje įmaišykite komposto ar biohumuso.

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius