• gruodžio 21 d., Šeštadienis

Kiti klausimai

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
410 klausimų.
Eduardas parašė 22 lapkričio, 2016
Jau 8 metus prie namo sienos auginu kininę visteriją. Vis tikiuosi sulaukti žydėjimo, bet prieš dvejus metus buvo vienas mažas žiedas, o kitais metais vėl nieko. Radau patarimą, kad ji mėgsta rūgščią dirvą, patręšiau trąšomis šilauogėms. Kiekvieną rudenį nugeniu per vasarą stipriai sužėlusią visteriją. Ką daryt? Kur galima rasti specialistą, kad padarytų dirvos tyrimą, ir duotų patarimą?
Atsakymas:
Iš sėklų išaugintos kininės visterijos žydėti pradeda labai vėlai, po dešimtmečio ar dar vėliau. Daugintos vegetatyviškai – žymiai anksčiau ir gausiau. Visterijų žiedai formuojasi ant pernykščių metūglių apatinės dalies. Jei pilnai nukerpate išaugusius metūglius, pašalinate ir žiedinius pumpurus. Reiktų palikti bent trumpas vienmetes šakeles. Visterijoms tikrai nereikia ypatingai rūgščios žemės – optimalus pH – 6-6,5. dirvožemio rūgštingumui nustatyti sodo prekių parduotuvėse galite įsigyti lakmusinio popieriaus ar pH matuoklį. Tręšti visterijas reiktų gausiau fosforo ir kalio trąšomis, o azotinių – tik truputį.
Polis parašė 14 lapkričio, 2016
Auginama kambarinė gėlė kalatėja leidžia nemažai atžalų. Keletą jų pabandžiau įšaknydinti, ir labai sėkmingai. Tačiau naujieji augalai beveik neauga aukštyn, tačiau vis leidžia naujus ūglius. Dvejų metų gėlytės turi 10 ir 11 stiebelių. Kaip turėtų būti auginamos ir, svarbiausia, kaip formuoti jaunas kalatėjas?
Atsakymas:
Kalatėjos ir jai artimos gentys Ctenanthe, Stromanthe, Maranta – populiarūs kambariniai augalai. Dauguma jų turi trumpus šakniastiebius, išaugina atžalas ir kerelis nuolat didėja. Kai kurie augalai turi mažai šakotus stiebus, kiti – lapus išaugina tiesiog iš po žeme esančio šakniastiebio. Formuoti šių augalų nereikia. Persodinant kasmet ar kas du metus didesni kereliai dalijami. Patys seniausi, dekoratyvumą prarandantys stiebai ir lapai iškerpami. Aukštyn visos kalatėjos auga tik iki rūšiai ar veislei būdingo aukščio (dažniausiai tai būna lapkočio ir lapo lakšto aukštis). Stiebus turintys augalai auga aukštesni. Dažniausiai kalatėjos butuose nukenčia dėl sauso oro ir netinkamo apšvietimo. Joms reikalinga didelė oro drėgmė, šiluma ir daug išsklaidytos šviesos.
Svetlana parašė 14 lapkričio, 2016
Sodyboje daug metų auga putino krūmas, noriu paklausti kodėl pradeda žydėti ir žiedai pagelsta. Uogų nebūna. Kažkas graužia lapus, žiedus. Galvoju kažkokie kenkėjai užpuolė. Prašau parašykite kaip prižiūrėti putiną, kada tręšti, genėti? Kaip kovoti su kenkėjais?
Atsakymas:
Nežinome, kokį putiną Jūs auginate. Niekada kaulavaisių (taip turėtų būti vadinamos putinų uogos) neužmezga paprastojo putino veislė Roseum, nes jos žiedynai sudaryti tik iš sterilių žiedų. Nuo paprastojo putino rūšies augalų jis skiriasi puošniais rutuliškais žiedynais. Kadangi putinai yra kryžmadulkiai, prastai dera pavieniui auginami krūmai. Putinų lapus apgraužia putininis lapgraužis (Galerucella viburnii) – apie 0,5 cm ilgio geltonai rudi vabalai. Kenkia ir suaugę vabalai, ir jų lervos. Žiemoja šio kenkėjo kiaušinėliai, sudėti į žievėje padarytas duobutes. Pavasarį išsirita lervos, maitinasi lapų minkštimu, o birželio mėnesį negiliai dirvoje po krūmu virsta lėliukėmis. Jauni vabalai pasirodo liepą. Tuo metu galima anksti rytą nupurtyti daugumą kenkėjų ant apačioje patiestos plėvelės ir sunaikinti. Pavasarį pasirodžiusias lervas galima naikinti purškiant insekticidais. Putinai mėgsta apydrėgnę žemę. Tręšiami pavasarį vaismedžiams ir vaiskrūmiams skirtomis trąšomis. Genėti šiuos krūmus galima ir pavasarį, ir vasaros pabaigoje. Tik nereikia trumpinti šakų viršūnių, nes ten kraunami žiediniai pumpurai. Genint išpjaunami patys seniausi ir per tankūs, silpni pirmamečiai stiebai.
Justė parašė 14 lapkričio, 2016
Ar galima dar sodinti remontantines avietes (x-29), kadangi nerodo dar šalčių ir lapkrityje? Ir ar būtina perarti dirvą, prieš tai buvo daržas?
Atsakymas:
Šaltis ir žiema atėjo labai anksti, todėl dabar jau aviečių verčiau nesodinti. Jei turite sodinukų, juos prikaskite. Kai sniegas nutirps ir vėl visą parą vyraus teigiama temperatūra – galėsite pasodinti. Kuo geriau paruošite ir supurensite dirvą – tuo geriau, bet daržo vietoje galima avietėms skirtą plotą perkasti kastuvu ar supurenti kultivatoriumi.
Ilona parašė 14 lapkričio, 2016
Kokiais chemikalais obelukes, slyvukes ir persikus purkšti pavasarį prieš pumpurų brinkimą?
Atsakymas:
Parduotuvėse galite įsigyti rinkinį vaismedžių pavasariniam–rudeniniam purškimui. Jį naudokite pagal instrukciją, kol nepradėjo sprogti pumpurai. Neblogai vaismedžius apipurkšti Bordo tirpalu. Patys galite pasiruošti karbamido tirpalo.
Emilija parašė 14 lapkričio, 2016
Ar reikia žiemai dengti ne tik obelų, kriaušių, bet ir vyšnių, slyvų, sedulų kamienus? Sode jau radome zuikių, stirnų pėdsakus, voverių pribertus riešutus nežinia iš kur. Miela, bet...
Atsakymas:
Laukiniai žvėreliai gali pridaryti daug bėdos vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Kamienus ir pagrindines šakas geriausia aprišti specialiu tinkleliu (jo yra parduotuvėse). Galimos ir kitos priemonės – storas popierius, audinių atraižos, eglišakės ir pan. Jei sodas neaptvertas, apsaugoti augalus būtina.
Aistė parašė 14 lapkričio, 2016
Galbūt galėtumėte parekomenduoti žmogų, kuris puikiai išmano naminius augalus, kuris už atlygį galėtų pakonsultuoti, kaip genėti ir dauginti naminius augalus? Internete medžiaga labai padrika ir nekonstruktyvi, norėčiau įgauti profesionalumo šiuo klausimu.
Atsakymas:
Dėl kambarinių augalų priežiūros konsultuotis galėtumėte su Edukologijos universiteto oranžerijos specialistais, VU botanikos sodo darbuotojais, UAB „Žalia Bitė“ (+370 680 87773).
Rasa parašė 14 lapkričio, 2016
Norėčiau paklausti ką daryti taip netikėtai prisnigus su rožėmis? Lapai žali, kaip jas dengti, ar nuskinti lapus, ar laukti gal atšils?
Atsakymas:
Kol kas orų prognozės žada tik trumpą atšilimą. Kiek galima nupurtykite sniegą nuo rožių, nubraukite nuo žemės. Lapus reiktų nuskinti. Krūmelius apkamšykite eglišakėmis ir iš viršaus lengvai pridenkite dėžėmis ar lietaus nepraleidžiančiais gaubtais.
Vaida parašė 30 spalio, 2016
Rugpjūčio mėnesio gale gavau dovanų rožę vazonėlyje. Ji vadinasi METEOR KING TERRAZZA. Ant lapelio parašyta, kad ją galima auginti tiek lauke, tiek kambaryje. Tad ji apie mėnesį žydėjo mano kambaryje, šviesioje vietoje, bet ne ant tiesioginių saulės spindulių. O dabar pradėjo mesti lapelius ir džiūti šakelės. Žemės neperdžiovinu, bet ir neperlaistau. Ką daryti, kad ji man nenumirtų iki pavasario, nes planuoju ją pasisodinti savo alpinariume.
Atsakymas:
Vazoninėms rožėms žiemą taip pat reikalingas ramybės periodas. Sausame ir šiltame kambaryje joms trūksta šviesos, todėl pradeda kristi lapai. Geriausia žiemą vazonines rožytes laikyti vėsioje šviesioje vietoje, saikingai laistyti. Tiks maždaug 5–12 laipsnių šilumos patalpa. Trumpą laiką rožytę galima palaikyti tamsiau, vėsiame rūsyje. Žiemos pabaigoje perkėlus į kambarį rožytė pradės augti. Ją reiks persodinti į didesnį vazoną.
Roma parašė 30 spalio, 2016
Nuo ko priklauso burokėlių spalva? Šiemet dauguma mano burokėlių buvo su balkšvais ratilais viduje.
Atsakymas:
Labiausiai burokėlių spalva priklauso nuo veislės. Yra burokėlių su šviesiomis juostomis, yra gelsvų.
Adelė parašė 30 spalio, 2016
Ar galiu iš vienos vietos į kitą persodinti jaunus šaltalankius?
Atsakymas:
Persodinti galima tik jaunus, bet jau turinčius pakankamai tvirtas šaknis, šaltalankius. Tai daryti galima rudenį arba anksti pavasarį.
Ilona parašė 30 spalio, 2016
Ar žiemai reikia apkarpyti rožes ir jas uždengti? Kokiais chemikalais purkšti medžius ir kokį mėnesį tinkmiausias laikas?
Atsakymas:
Nekarpomos ir nedengiamos tik parko rožės – įvairios erškėčių veislės. kitos rožės karpomos ir dengiamos priklausomai nuo jų grupės. Floribundinės ir šiuolaikinės krūminės rožės karpomos mažiau, arbatinės hibridinės – daugiau. Laipiojančių rožių vienmečius ūglius reikia išsaugoti, dengti nenukirptus, nes ant jų kitais metais kraunami žiedai. Rožės žiemai dengiamos prasidėjus šalčiams. Tai priklauso kokius medžius ir nuo kokių ligų ar kenkėjų Jūs ruošiatės purkšti. Sodo vaismedžiai profilaktiškai purškiami pavasarį prieš pumpurų brinkimą. Vėliau – pasirodžius kokioms nors ligoms ar kenkėjams.
Asta parašė 30 spalio, 2016
Pernai rudenį pasodinau vienmečius obelų sodinukus. Žiemą nušalo viršūnės. Jas nukirpau. Kaip suformuoti naujas viršūnes?
Atsakymas:
Naujos viršūnės formuojamos iš stipriausios viršutinės šakos. Tokia šaka atlenkiama vertikaliai (jei reikia, pririšama prie kuolo) ir per sezoną suformuojamos naujos viršūnės.
Agnė parašė 30 spalio, 2016
Auginau lipikinę kobėją. Nors sakoma, kad ji duoda vaisius labai retai, tačiau ji man davė nemažai vaisių. Labai noriu užsiauginti ją kitąmet tik nežinau, kaip dabar elgtis. Ką daryti su vaisiais, kaip ir kada sodinti?
Atsakymas:
Vaisius laikykite kambaryje, kol apdžius. Vėliau išimkite sėklas, įvertinkite jų sunokimą, patikrinkite daigumą. Sėti kobėjas reikia anksti, žiemos pabaigoje.
Jūratė parašė 30 spalio, 2016
Gyvenu prie pušyno. Ar galėčiau spyglius ir šakeles panaudoti mulčiui šilauogėms? Ar šilauoges galima laistyti actu parūgštintu vandeniu, taip pat elektrolitu (taip girdėjau laidoje, berods Sadovodstvo)?
Atsakymas:
Pušų šakelės ir spygliai – puikus mulčias šilauogėms. Šilauoges galima laistyti ir actu, ir kita rūgštimi parūgštintu vandeniu, tik svarbu nepersistengti ir neužpilti per stiprios rūgšties. Daug patikimiau naudoti specialius dirvos rūgštintojus ir šilauogėms skirtas trąšas.
Rima parašė 30 spalio, 2016
Vėjas sulaužė rožės pergolę, ir dabar rožė guli ant žemės. Ar būtina rožę pakelti? Ar nieko per žiemą neatsitiks, jei gulės ant žemės?
Atsakymas:
Laipiojanti rožė žiemai turėtų būti nuimta nuo pergolės, paklota ant žemės ir uždengta. Paliktos ant pergolės ar kitų atramų laipiojančios rožės dažnai apšąla.
Jonas parašė 20 spalio, 2016
Norėčiau sužinoti dėl kokių priežasčių obuoliams po žievele yra daug rusvų mažų dėmelių (panašių į sumušimus), nors iš pažiūros (nenulupus) obuolys atrodo gerai ir tų dėmelių nematyti. Šios dėmelės labai greit išsiplečia, kai obuoliai nuskinami ir sunešami į patalpą. Ypač daug tokių obuolių turi Auksis (obelis apie 15 metų). Tą pačią problemą turi ir Delikatesas, kuris dera tik trečius metus. Obelys purkštos skoru tik pavasarį po žydėjimo. Jei tai liga, kokios galimybės pagydyti. Ar tai pasikartos ir kitąmet?
Atsakymas:
Obuolių poodinė dėmėtligė yra fiziologinis sutrikimas. Jį skatina gausus vaismedžių tręšimas, kalcio trūkumas, drėgmės perteklius dirvoje antroje vasaros pusėje. Skinkite tik gerai subrendusius obuolius, laikykite juos vėsioje sausoje saugykloje.
Danguolė parašė 20 spalio, 2016
Jau keletą metų mūsų sodyboje gražiai auga trešnės medis, bet užmezga tik keletą vaisių ir šakelių viršūnėlėse lapai susisuka, o ten, žinoma, įsikuria kenkėjai – amarai. Ką galėtumėte patarti, ką mums daryti?
Atsakymas:
Dauguma trešnių yra kryžmadulkės, joms reikia kito medžio – žiedų apdulkintojo. Vieniša trešnė gali neduoti gero derliaus. Amarai neretai įsikuria jaunuose slyvų, trešnių, serbentų lapuose. Tai šie kenkėjai priverčia lapus susisukti. Amarus naikinkite purškiant insekticidais arba kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu. Yra ir daug paprastų augalinių nuovirų amarams naikinti.
Svetlana parašė 20 spalio, 2016
Pavasarį avių mėšlą sudėjau į krūvą ir uždengiau, kad perpūtų. Dabar rudenį noriu iškratyti darže. Prašau parašyti, gal nevisom daržovėm tinka avių mėšlas? O gal dar anksti iškratyti darže, gal ilgiau pūdyti? Kitas klausimas – šiltnamyje pomidorus puolė amaras, laiku jais atsikračiau purkšdama ūkiško muilo ir pelenų šarmų. Dabar šiltnamį dezinfekavau. Prieš perkasant galima avių mėšlo iškratyti?
Atsakymas:
Perpuvęs mėšlas tinka daugumai daržovių. Tik, kaip ir bet kokių trąšų, mėšlo negalima naudoti per daug. Mėšlu netinka tręšti ridikėlių, jiems tinka mėšlu tręšti priešsėliai. Jei šiltnamyje auginsite salotas, agurkus ir pomidorus, jiems patręšti į dirvą įterpkite perpuvusio mėšlo. Tik tada mažiau naudokite mineralinių trąšų.
Gendruda parašė 20 spalio, 2016
Jau keturi metai kaip auginu raudonlapį pūkenį. Auga iš pietų pusės, krūmas vešlus, aukštas, bet niekada nepasipuošia savo pūkais. Įdomu kodėl? Ko jam trūksta?
Atsakymas:
Pūkenių žydėjimas gali vėluoti, jei augalai buvo išauginti iš sėklų, o ne dauginti auginiais, jei dirvoje trūksta kalcio ir fosforo.

Šiandien

  • Gruodžio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 23:06, leidžiasi 12:03.
  • Mėnulis Mergelėje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Girenė, Honorata, Tomas, Norgaudė, Norgaudas, Gražvilė
  • Žiemos saulėgrįža. Elnio devynragio šventė.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius