Kalėdų kvapai: baltieji pipirai ir aitrioji paprika
Baltieji pipirai – tai ypatingu būdu paruošti juodojo pipiro (Piper nigrum) vaisiai. Ši liana auginama Pietų Indijoje, Vietname, Šri Lankoje, Malaizijoje, Indonezijoje ir kai kur kitur. Plantacijose surinkti beveik visiškai subrendę augalo vaisiai apdorojami karštais garais arba kelias dienas mirkomi vandenyje, kad nusiluptų žievelė, ir išdžiovinami. Gautas produktas kainuoja brangiau negu juodieji pipirai. Mūsų parduotuvėse galima įsigyti kreminių žirnelių arba miltelių.
Kvapnusis prieskonis labiausiai tinka mėsos ir žuvų patiekalams, trintoms sriuboms, bulvėms, šviesiems padažams, marinatams paskaninti.
Aitrioji paprika pasižymi labai aštriu skoniu, kurį suteikia alkaloidas kapsaicinas, ir stipriu kvapu. Užtenka pauostyti raudonų miltelių ar netyčia akis patrinti ranka, kuria ką tik pjaustyta žalia ar džiovinta ankštis – ir tuoj pat iš akių pasipils ašaros, prasidės stiprus čiaudulys. Tad bene labiausiai šis prieskonis džiugina aštraus maisto mėgėjus.
Manoma, kad vienmetė paprika (Capsicum anuum) į Europą atkeliavo iš Vidurio ir Pietų Amerikos XVI amžiaus pabaigoje, po Kristupo Kolumbo kelionės į Ameriką. Tai neaukštas krūminis augalas. Netrukus ji paplito po visą pasaulį ir atsirado galybė atmainų, veislių. Daugiausia kapsaicino yra ankščių vidinėse pertvarose ir odelėje, todėl jas pašalinus skonis sušvelnėja. Pietų Azijos ir Afrikos ūkininkai, saugodami javų pasėlius nuo dramblių, tvoras ir kitokias konstrukcijas apibarsto paprikų milteliais.
Aitrioji paprika yra viena iš kario sudėtinių dalių. Ją labai mėgsta šiltųjų kraštų – Lotynų Amerikos ir Azijos šalių – gyventojai, nes padeda išvengti nemalonių virškinimo sistemos negalavimų. Nedideliais kiekiais prieskonio dedama į mėsos, ryžių ir žuvų patiekalus, spagečius, salotas, sriubas, košes, padažus, pastas, marinuotas daržoves, aliejų, actą. Specifinį skonio atspalvį jis suteikia šokoladui, saldiems desertams. Puikiai dera su kalendra, česnakais, čiobreliais, bazilikais.
Pixabay nuotr.