Begonijos – spalvingai vasarai
Begonijos yra bene žinomiausios begonijinių šeimos atstovės. Dažnas sodininkas turi kokią nors veislę. Šie tropiniai ir subtropiniai augalai, kurių žinoma daugiau nei 2800 veislių ir atmainų, varijuoja nuo tvirtų, tiesių iki švelnių vijoklinių, sudarančių minkštus, į pagalvėles panašius kupstus.
Spalvingi žiedai, įspūdingi lapai
Gumbinės begonijos (Begonia x tuberhybrida) yra hibridai, gauti sukryžminus kelias Pietų Amerikos rūšis. Iš jų atsirado daugybė veislių ir formų. Gėlynams tinkamų begonijų pasiūla didžiulė. Jos žydi per visą vasarą ir iki vėlyvo rudens šviesioje, pusiau ūksmingoje užuovėjoje, nors yra tokių, kurios puikiai jaučiasi ir saulėkaitoje. Mėgsta vandenį, bet nuo pernelyg didelės drėgmės gali susirgti puviniu, tad dirva turi būti gerai nusausinta.
Gumbinės begonijos – iki 20–40 cm aukščio augalai. Jos labai vertinamos už gausų žydėjimą ir žiedų, kurių skersmuo siekia iki 15 cm, formą. Ypač patrauklūs yra grynų, ryškių spalvų pilnaviduriai žiedai.
Begonijų spalvos dažniausiai būna šiltos: raudona, geltona, balta. Rečiau pasitaiko įvairių atspalvių avietinė, oranžinė, rožinė arba dvispalvių veislių. Stambiažiedžių begonijų moteriški žiedai tuščiaviduriai, o vyriški – tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai. Kai kurių veislių augalai turi nedidelius puošnius kekinius žiedynus, sudarytus iš smulkių rožinių, raudonų ir baltų žiedelių su cukringomis apnašomis. Blizgantys, sultingi pleištiniai lapai suteikia augalams gražią išvaizdą. Jų yra daugybė. Lapai žali ir rausvai bronziniai su persiliejančiomis linijiškomis ir apskritomis žaliomis, raudonomis, rožinėmis, rudomis bei sidabrinėmis dėmėmis. Stiebai kasmet atsinaujina. Daugiamečiai gumbai sodinami po ramybės laikotarpio, kasmet pavasarį, kai praeina šalnų pavojus.
Regina Urbonaitė
Visą straipsnį rasite „Sodo spalvų“ 2020 metų sausio numeryje.