• gegužės 6 d., Pirmadienis

Japandi – skandinaviško funkcionalumo ir japoniško kaimiško minimalizmo derinys

Su besikeičiančiu gyvenimo ritmu pokyčiai atkeliauja ir į interjero dizainą: kadangi vis daugiau laiko praleidžiame namuose, mus supanti naminė aplinka tampa vis svarbesnė gerai savijautai. Todėl natūraliai norime suteikti namams daugiau jaukumo, šilumos ir, žinoma, natūralumo. Svarbus tampa ir erdvės bei laisvės pojūtis. Ne atsitiktinai vis dažniau girdime žodį „japandi“ (angl. Japanese ir Scandi junginys) – tai minimalistinis skandinaviško ir japoniško interjero dizaino stilius. Jis siejamas su japoniška stilistika, tačiau jame juntamas ir skandinaviško stiliaus dvelksmas, nes abi kryptys labai vertina paprastumą, geros kokybės natūralias medžiagas ir meistriškumą. Todėl šis stilius vadinamas naujuoju minimalizmu, sugrąžinančiu mus prie ištakų.

 

 

Japandi“ ištakos

Nors dizaineriai traktuoja šį stilių kaip naują interjero dizaino tendenciją, jis atsidaro gerokai seniau, beveik prieš 200 metų, kai 1850 metais Japonija atvėrė savo šalies sienas užsieniečiams. Tomet į ją ėmė plūsti žmonės iš viso pasaulio. Skandinavijos dizaineriai ir menininkai, pradėję lankytis Japonijoje, greitai susižavėjo šios šalies stiliumi, kultūra, kitokiais, tačiau nuostabiais daiktais, tapusiais jų įkvėpimo šaltiniu. Nors Japonija ir Skandinavija įsitaisiusios skirtinguose pasaulio kraštuose, tačiau savo stiliuose turi daug bendrumo, nes abiejų gyvenimo filosofija orientuota į paprastumą, natūralumą ir patogumą.

„Japandi“ interjero dizainas – tai skandinaviško funkcionalumo ir japoniško kaimiško minimalizmo derinys, sukuriantis meno, gamtos ir paprastumo pojūtį. Japonų interjerai paprastai elegantiški, o šiauriečių – grubesni. Sodresnės, bet vis tiek neutralios japoniško dizaino spalvos padeda išlaikyti griežtą, aiškią skandinaviškų namų interjero dizaino paletę, kad ji neatrodytų klinikinė ar šalta. Ši sintezė sukuria tobulą funkcionalumo ir formos derinį, daugiausia dėmesio skiriant švarioms linijoms, šviesioms erdvėms ir šviesioms spalvoms.

 

 

Gyvenimo filosofija

Tikriausiai esate girdėję, kad nereikalingo balasto išmetimas yra savotiškas būdas įsivesti tvarką ir ramybės pojūtį savo mintyse. Įsivyraujantis naujasis minimalizmas interjere nėra tik skambi frazė, kuria aukštinamas namų tuštumas, tai – gyvenimo filosofija, skatinanti grįžti prie pagrindų. Todėl gebėjimas „paleisti“ visa, kas nebereikalinga, nebėra klišė, o kasdienė realybė, kurią paaiškina japonų „KonMari“ metodas, daiktų išmetimą paverčiantis meno forma. Šio metodo galutinis tikslas – sukurti erdves, kurios suteikia ramybės jausmą. Todėl kuriant šį stilių rekomenduojama naudoti ir investuoti tik į tokias medžiagas, kurios yra tvarios ir iš tikrųjų daro pokytį pasaulyje. Taigi „japandi“ interjero stilius apjungia norvegų „hygge“ ieškojimus, arba gerovės įnešimą į namus tvariomis medžiagomis, ir japonų grožio siekį netobulumu, vadovaujantis šūkiu „wabi-sabi“. Taip namuose atsiranda daugiau harmonijos, o meilė gamtai sudera su žmogaus saugumo ir šilumos poreikiu, interjerai įgauna aiškumo ir paprastumo. Interjere įsivyrauja šiltesni rusvos, smėlio, kūno spalvos atspalviai, kurie yra lengvai derinami su apčiuopiamais interjero elementais, tokiais kaip minkšti kilimai ar rankų darbo mezginiai. Taip pat šiam stiliui tinka gaminiai iš akmens, stiklo, lino, medžio ir kitų natūralių medžiagų. Aiškios minimalistinės linijos ir organiškos formos tobulai dera su šviesių tonų palete bei pačia „japandi“ stiliaus filosofija, skleidžiančia ramybę ir harmoniją. Todėl nenuostabu, kad japoniško ir skandinaviškų stilių derinys apjungia meilę gamtai, ypatingą dėmesį skirdamas medienos apdailai interjere. Išaugęs dėmesys natūralioms medžiagoms atsispindi ir intensyviame medienos naudojime ne tik baldams, grindims, bet netgi sienoms ar lubų apdailai. Šiuo metu ypač populiari šviesaus atspalvio mediena. Ji padidina šviesos ir erdvės pojūtį. Blyškių atspalvių mediena, kurioje beveik nėra šakų ar įtrūkimų, puikiai tinka „japandi“ interjere, sukuriančiame grynumą ir ramybę.

 

Tekstas – Agnės Misiūnaitės-Virbalienės. Nuotraukos – Pixabay, Shutterstock, Pexels.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. gegužės mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 6, pirmadienis.
  • Saulė teka 05:29, leidžiasi 21:03.
  • Mėnulis teka 04:46, leidžiasi 18:59.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Eidmantė, Judita, Minvydas, Benedikta (Benė), Liucijus
  • Tarptautinė diena be dietų.
  • Vaisių diena. Sėkite, sodinkite šakniavaisius, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius (prieš pat jaunatį), žaizdas dezinfekuokite ir užtepkite sodo tepalu. Tręškite pomidorus, paprikas ir kitas daržoves. Pasidauginkite atlankomis vaiskrūmius ir kitus dekoratyvinius krūmus. Nupurkškite vaismedžius nuo ligų ir kenkėjų. Pjaukite, grėbstykite veją. Rinkite vaistinius augalus. Ypač palanki diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Sužydėjus vyšnioms sėjami burokėliai, morkos, kukurūzai, prieskoniniai augalai, salotos, krapai. Sodinami salierų, gelsvių, gūžinių, žiedinių ir briuselinių kopūstų daigai, vėlyvesnės bulvės.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius