• liepos 27 d., Šeštadienis

Kanos: pirmenybė lapams ar žiedams?

Dešimtmečius soduose auginamos kanos yra mačiusios visko: nuo žavėjimosi egzotiška išvaizda iki pasmerkimo dėl nevykusių derinių su tradicinėmis gėlėmis. Atrodo, pripratome prie jų ir jau nieko naujo nesužinosime? Bet gėlių pasaulis vis priverčia kitaip pažvelgti į jau žinomus augalus arba susipažinti su naujomis veislėmis.

 

 

 

 

 

Lapų grožis

Kanų lapija yra įspūdinga, išsiskirianti iš kitų sodo gėlių, todėl deriniai turi būti gerai apgalvoti. Vis dėlto geriausia jas sodinti atskirai, grupėmis, eilėmis, naudoti kaip foną.

Jei būtinai norite kanas auginti gėlynuose, į draugiją joms tiks vasaros pabaigoje žydinčios hibridinės plukės, liatriai, monardos, veronikūnai, krokosmijos. Jos visada gerai derės su vidutinio aukščio žolynais: sibirinėmis šarmotėmis, soruolėmis, plačialapiais dirsūnais.

Patogu kanas sodinti kartu su vienmetėmis gėlėmis. Balandžio mėnesį paruošiamas, supurenamas ir pagerinamas būsimo gėlyno plotas. Daigai sodinami pasibaigus šalnoms, apie gegužės vidurį. Visas gėlynas užpildomas vienu metu. Gražiai atrodo kinmėtės, kleomės, priesruviai, rožūnės, patagoninės verbenos.

Kadangi kanos pirmiausia paplito kaip lapiniai augalai, aptarkime jų spalvas. Žalios arba bronziškai rudos – jau praeitis, dabar matome gerokai įvairesnių. Tad jei pirmenybę teiksite egzotiškai ir spalvingai lapijai, ieškokite margalapių kanų. Tokių Lietuvoje auginama nemažai.

Vienos spalvingiausių – ‘Tropicana’ ir ‘Durban’. Augalai yra vidutinio aukščio, bronziniais su raudonu atspalviu lapais, išmargintais rožinėmis arba raudonomis gyslomis ir dryžiais. Žiedai stambūs, oranžiniai. Ši veislė reikalauja atidesnės priežiūros.

Pastaraisiais metais paplito labai tamsi ‘Tropicana Black’, žydinti raudonais žiedais. Veislės ‘Tropicana Gold’ lapija beveik nesiskiria nuo ‘Pretoria’, tik oranžiniai žiedai turi geltonus apvadus.

‘Pretoria’, dar žinoma kaip ‘Striata’, ‘Bengal Tiger’ – ne pirmą dešimtmetį auginama, gerai auganti kana ryškiai žaliais su geltonomis gyslomis ir dryžiais lapais. Žiedai oranžiniai. Žydi rugpjūtį.

‘Cleopatra’ labai įdomi: žali lapai turi netolygiai išsidėsčiusias rudas dėmes. Žiedai irgi dvispalviai: vieni vainiklapiai raudoni, kiti geltoni su raudonais taškeliais.

‘Stuttgart’ – aukšta veislė. Pirmieji lapai būna žali, bet vėliau pasirodo baltai dryžuoti, o vasaros pabaigoje viršutiniai turi daugiau baltos nei žalios spalvos. Žiedai smulkūs, šviesiai oranžiniai, žydi vėlai.

Kad ir kokios puikios ir spalvingos kanos būtų, vienoje vietoje reikėtų derinti dvi veisles. Tegul viena turi margus lapus, o kita – žalius arba bronzinius. Jei labai norėsite šių gėlių surinkti kuo daugiau ir kuo įvairesnių, kolekcijai vieningumo suteiksite tarpus užpildę lengvais, neryškiais augalais – soruolėmis, drėbūnais, soromis.

Kanos auga visą vasarą, leisdamos vis naujus stiebus ir lapus. Iš tikrųjų stiebai netikri – jie sudaryti iš lapamakščių. Po žeme pamažu ilgėjantis šakniastiebis turi sukaupti maisto medžiagų atsargas ramybės periodui.

Rūta Beltienė

„iBulb“ (3), „Proven Winners“ (3), „Ball Seed“ (5) nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2022 m. birželio mėnesio numeryje.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius