• birželio 24 d., Pirmadienis

Kanos: pirmenybė lapams ar žiedams?

Dešimtmečius soduose auginamos kanos yra mačiusios visko: nuo žavėjimosi egzotiška išvaizda iki pasmerkimo dėl nevykusių derinių su tradicinėmis gėlėmis. Atrodo, pripratome prie jų ir jau nieko naujo nesužinosime? Bet gėlių pasaulis vis priverčia kitaip pažvelgti į jau žinomus augalus arba susipažinti su naujomis veislėmis.

 

 

 

 

 

Lapų grožis

Kanų lapija yra įspūdinga, išsiskirianti iš kitų sodo gėlių, todėl deriniai turi būti gerai apgalvoti. Vis dėlto geriausia jas sodinti atskirai, grupėmis, eilėmis, naudoti kaip foną.

Jei būtinai norite kanas auginti gėlynuose, į draugiją joms tiks vasaros pabaigoje žydinčios hibridinės plukės, liatriai, monardos, veronikūnai, krokosmijos. Jos visada gerai derės su vidutinio aukščio žolynais: sibirinėmis šarmotėmis, soruolėmis, plačialapiais dirsūnais.

Patogu kanas sodinti kartu su vienmetėmis gėlėmis. Balandžio mėnesį paruošiamas, supurenamas ir pagerinamas būsimo gėlyno plotas. Daigai sodinami pasibaigus šalnoms, apie gegužės vidurį. Visas gėlynas užpildomas vienu metu. Gražiai atrodo kinmėtės, kleomės, priesruviai, rožūnės, patagoninės verbenos.

Kadangi kanos pirmiausia paplito kaip lapiniai augalai, aptarkime jų spalvas. Žalios arba bronziškai rudos – jau praeitis, dabar matome gerokai įvairesnių. Tad jei pirmenybę teiksite egzotiškai ir spalvingai lapijai, ieškokite margalapių kanų. Tokių Lietuvoje auginama nemažai.

Vienos spalvingiausių – ‘Tropicana’ ir ‘Durban’. Augalai yra vidutinio aukščio, bronziniais su raudonu atspalviu lapais, išmargintais rožinėmis arba raudonomis gyslomis ir dryžiais. Žiedai stambūs, oranžiniai. Ši veislė reikalauja atidesnės priežiūros.

Pastaraisiais metais paplito labai tamsi ‘Tropicana Black’, žydinti raudonais žiedais. Veislės ‘Tropicana Gold’ lapija beveik nesiskiria nuo ‘Pretoria’, tik oranžiniai žiedai turi geltonus apvadus.

‘Pretoria’, dar žinoma kaip ‘Striata’, ‘Bengal Tiger’ – ne pirmą dešimtmetį auginama, gerai auganti kana ryškiai žaliais su geltonomis gyslomis ir dryžiais lapais. Žiedai oranžiniai. Žydi rugpjūtį.

‘Cleopatra’ labai įdomi: žali lapai turi netolygiai išsidėsčiusias rudas dėmes. Žiedai irgi dvispalviai: vieni vainiklapiai raudoni, kiti geltoni su raudonais taškeliais.

‘Stuttgart’ – aukšta veislė. Pirmieji lapai būna žali, bet vėliau pasirodo baltai dryžuoti, o vasaros pabaigoje viršutiniai turi daugiau baltos nei žalios spalvos. Žiedai smulkūs, šviesiai oranžiniai, žydi vėlai.

Kad ir kokios puikios ir spalvingos kanos būtų, vienoje vietoje reikėtų derinti dvi veisles. Tegul viena turi margus lapus, o kita – žalius arba bronzinius. Jei labai norėsite šių gėlių surinkti kuo daugiau ir kuo įvairesnių, kolekcijai vieningumo suteiksite tarpus užpildę lengvais, neryškiais augalais – soruolėmis, drėbūnais, soromis.

Kanos auga visą vasarą, leisdamos vis naujus stiebus ir lapus. Iš tikrųjų stiebai netikri – jie sudaryti iš lapamakščių. Po žeme pamažu ilgėjantis šakniastiebis turi sukaupti maisto medžiagų atsargas ramybės periodui.

Rūta Beltienė

„iBulb“ (3), „Proven Winners“ (3), „Ball Seed“ (5) nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2022 m. birželio mėnesio numeryje.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:43, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:38.
  • Mėnulis Vandenyje 06:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 22 d.
  • Janina, Jonas, Jonė, Jonis, Eiviltas, Eiviltė, Žaneta (Žana), Žanas
  • Joninės (Rasų šventė).
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Jei per Jonines lyja, tai rugpjūtis bus šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius