• gegužės 2 d., Ketvirtadienis

Langų ir durų arkos

Arkos, viena seniausių architektūrinių ir statybinių konstrukcijų, ir šiandien nepraranda savo aktualumo. Jos taikomos viešo naudojimo ir gyvenamųjų namų statyboje bei renovacijoje, projektuojant langų ir durų angas bei kitus dekoratyvinius elementus. Statyboms naudojamos įvairios medžiagos – įvairių formų akmenys, plytos, metalas, gelžbetonis, medžiagos gipso pagrindu. Iš medžiagų taip pat populiari mediena. Interjerui arkos suteikia savitą išraišką, pabrėžia namų individualumą. Įvertinę įvairių konstrukcijų savybes ir pranašumus, pasirinkdami optimalų variantą, turime galimybę arką sumontuoti savo rankomis.

 

Arkos konstrukcijos

Arka – viena seniausių statybinių konstrukcijų. Jų amžius siekia senovės Egiptą ir Mesopotamiją. Atsiradusios senovės Romos architektūroje, nuo vidurinių amžių paplito Europoje. Gotikos architektūroje dominavo smailiosios arkos, renesanso – pusapskritiminės elipsinės, baroko – segmentinės banguotosios. Lietuvoje arkos pradėtos naudoti XIII–XIV a. Krėvos, Lydos, Medininkų pilių statybose, taip pat ir bažnyčių architektūroje. Arkinės konstrukcijos paskirtis – atlaikyti apkrovas, veikiančias ją iš viršaus į apačią, paverčiant jas šoniniu slėgiu, veikiančiu išilgai arkinio žiedo ir suspaudžiant plytas arba akmenis šonuose. Pastarieji, žinoma, savo ruožtu spaudžia arkos padą. Pleišto formos akmuo, esantis arkos arba skliauto viršuje, vadinamas kertiniu arba raktiniu akmeniu (1 pav.). Šiais laikais arkinės konstrukcijos neprarado savo elegancijos ir yra dažnai naudojamos projektuojant gyvenamąsias patalpas. Pagrindiniai arkų naudojimo patalpoje pranašumai yra šie: galimybė išvengti standartinių statinio plano sprendimų, vizualinis erdvės išplėtimas, galimybė paslėpti patalpos trūkumus ir kampuotumus. Be kita ko, arkos suteikia patalpai elegantiškumo ir stilingumo.

Arkų formų ir matmenų pasirinkimas

Renkantis arkos formą ir spalvą, svarbu atsižvelgti į patalpos dizainą. Dažnai arka daroma taip, kad atitiktų baldų spalvą arba sudarytų kontrastą pagrindiniam kambario dizainui. Panagrinėkime šiandien dažniausiai pasitaikančias arkinių angų formas.

Gotikinė arka, dar vadinama smailia arka arba 3 taškų arka, yra architektūrinis elementas, pasižymintis smailia karūna. Dvi išlenktos arkos pusės viršuje susikerta gana aštriu kampu, o tai leidžia užtikrinti didesnį konstrukcijos tvirtumą ir aukštesnes lubas. Taip pat projektuojami dviejų arba trijų varčių gotikiniai langai, siekiant daugiau šviesos patalpose, bet kiekviena tokio lango varčia daroma su gotikine viršūne.

Klasikinei arkai būdinga angos forma – taisyklingas apskritimas. Šis arkos tipas laikomas universaliu ir tinka beveik bet kokiam kambario interjerui. Klasikinė arka yra optimali durų angoms, kurių aukštis yra 2,5 metro. Kreivio spindulys yra lygus pusei durų pločio.

Elipsės arka dažniausiai naudojama esant mažam durų aukščiui. Šis sprendimas leidžia pabrėžti interjero individualumą ir išvengti tradicinių sprendimų.

Romantinė arkinė anga turi tiesų centrinį rėmą su užapvalintais kampais. Kampų spindulį dizaineris parenka atsižvelgdamas į patalpos dydį ir interjero stilių. Reikšmingas „romantinės“ arkos dizaino privalumas yra tas, kad arka neužima daug vietos apvalinimo vietose, todėl ją galima naudoti įrengiant žemas angas.

Portalo arka yra paprasčiausio dizaino elementas, kuriam nereikia keisti lango ar durų formos ir dydžio. Arka gali būti montuojama į stačiakampę angą. Pastaroji išlieka stačiakampė, tik užapvalinami jos kampai.

Moderno stiliaus arka – šoninės angos linijos suformuotos dideliu spinduliu. Konstrukcijos forma asocijuojasi su vertikalia ovalo forma.

 

 

Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2024 m. sausio mėnesio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gegužės 2, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 05:38, leidžiasi 20:55.
  • Mėnulis teka 04:08, leidžiasi 12:44.
  • Mėnulis Žuvyse 21:52, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gegužės 1 d.
  • Atanazas, Eidmantas, Meilė (Meilutė), Sigizmundas
  • Pasaulinė tuno diena
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena tęsis iki vėlyvo vakaro Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu: į 10 l kibirą įpilti 100 ml 9 % acto. Iš pradžių palaistykite paprastu vandeniu, o paskui parūgštintu.
  • Šlapias gegužės mėnuo – bus geri javai.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius