Langų ir durų arkos

Arkos, viena seniausių architektūrinių ir statybinių konstrukcijų, ir šiandien nepraranda savo aktualumo. Jos taikomos viešo naudojimo ir gyvenamųjų namų statyboje bei renovacijoje, projektuojant langų ir durų angas bei kitus dekoratyvinius elementus. Statyboms naudojamos įvairios medžiagos – įvairių formų akmenys, plytos, metalas, gelžbetonis, medžiagos gipso pagrindu. Iš medžiagų taip pat populiari mediena. Interjerui arkos suteikia savitą išraišką, pabrėžia namų individualumą. Įvertinę įvairių konstrukcijų savybes ir pranašumus, pasirinkdami optimalų variantą, turime galimybę arką sumontuoti savo rankomis.

 

Arkos konstrukcijos

Arka – viena seniausių statybinių konstrukcijų. Jų amžius siekia senovės Egiptą ir Mesopotamiją. Atsiradusios senovės Romos architektūroje, nuo vidurinių amžių paplito Europoje. Gotikos architektūroje dominavo smailiosios arkos, renesanso – pusapskritiminės elipsinės, baroko – segmentinės banguotosios. Lietuvoje arkos pradėtos naudoti XIII–XIV a. Krėvos, Lydos, Medininkų pilių statybose, taip pat ir bažnyčių architektūroje. Arkinės konstrukcijos paskirtis – atlaikyti apkrovas, veikiančias ją iš viršaus į apačią, paverčiant jas šoniniu slėgiu, veikiančiu išilgai arkinio žiedo ir suspaudžiant plytas arba akmenis šonuose. Pastarieji, žinoma, savo ruožtu spaudžia arkos padą. Pleišto formos akmuo, esantis arkos arba skliauto viršuje, vadinamas kertiniu arba raktiniu akmeniu (1 pav.). Šiais laikais arkinės konstrukcijos neprarado savo elegancijos ir yra dažnai naudojamos projektuojant gyvenamąsias patalpas. Pagrindiniai arkų naudojimo patalpoje pranašumai yra šie: galimybė išvengti standartinių statinio plano sprendimų, vizualinis erdvės išplėtimas, galimybė paslėpti patalpos trūkumus ir kampuotumus. Be kita ko, arkos suteikia patalpai elegantiškumo ir stilingumo.

Arkų formų ir matmenų pasirinkimas

Renkantis arkos formą ir spalvą, svarbu atsižvelgti į patalpos dizainą. Dažnai arka daroma taip, kad atitiktų baldų spalvą arba sudarytų kontrastą pagrindiniam kambario dizainui. Panagrinėkime šiandien dažniausiai pasitaikančias arkinių angų formas.

Gotikinė arka, dar vadinama smailia arka arba 3 taškų arka, yra architektūrinis elementas, pasižymintis smailia karūna. Dvi išlenktos arkos pusės viršuje susikerta gana aštriu kampu, o tai leidžia užtikrinti didesnį konstrukcijos tvirtumą ir aukštesnes lubas. Taip pat projektuojami dviejų arba trijų varčių gotikiniai langai, siekiant daugiau šviesos patalpose, bet kiekviena tokio lango varčia daroma su gotikine viršūne.

Klasikinei arkai būdinga angos forma – taisyklingas apskritimas. Šis arkos tipas laikomas universaliu ir tinka beveik bet kokiam kambario interjerui. Klasikinė arka yra optimali durų angoms, kurių aukštis yra 2,5 metro. Kreivio spindulys yra lygus pusei durų pločio.

Elipsės arka dažniausiai naudojama esant mažam durų aukščiui. Šis sprendimas leidžia pabrėžti interjero individualumą ir išvengti tradicinių sprendimų.

Romantinė arkinė anga turi tiesų centrinį rėmą su užapvalintais kampais. Kampų spindulį dizaineris parenka atsižvelgdamas į patalpos dydį ir interjero stilių. Reikšmingas „romantinės“ arkos dizaino privalumas yra tas, kad arka neužima daug vietos apvalinimo vietose, todėl ją galima naudoti įrengiant žemas angas.

Portalo arka yra paprasčiausio dizaino elementas, kuriam nereikia keisti lango ar durų formos ir dydžio. Arka gali būti montuojama į stačiakampę angą. Pastaroji išlieka stačiakampė, tik užapvalinami jos kampai.

Moderno stiliaus arka – šoninės angos linijos suformuotos dideliu spinduliu. Konstrukcijos forma asocijuojasi su vertikalia ovalo forma.

 

 

Tekstas ir brėžiniai – Vytauto Mankevičiaus.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2024 m. sausio mėnesio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 4, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 18:02.
  • Mėnulis teka 03:53, leidžiasi 09:38.
  • Mėnulis Ožiaragyje 23:15, dylantis, IV ketvirtis. Delčia kovo 3 d.
  • Daina, Daugvyda, Daugvydas, Kazimiera (Kazė), Kazimieras (Kazys), Vaclava (Vacė), Girmantė
  • Lietuvos globėjo šv. Kazimiero diena. Varnėnų diena. Pasaulinė inžinerijos darniam vystymuisi diena
  • Vaisių diena tęsis iki vidurnakčio. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus. Tręškite augalus, vežkite mėšlą. Jei nešąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius.
  • Nuo Kazimiero jautis vėžėje atsigeria, vieversys išgieda pirmą giesmę ir sniegas ima tirpti dar sparčiau.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius