• balandžio 22 d., Pirmadienis

Linksmės: metas pamilti iš naujo

Atrodo, yra gražių ir nereiklių gėlių, bet jos vis negauna pakankamai dėmesio. Ne viena rūšis turėtų būti auginama plačiau ir dėl spalvingų žiedų, ir dėl paprastos priežiūros, bet kažkodėl akys krypsta į populiariąsias, ypač gražiuose pakeliuose gausiai išrikiuotas parduotuvių lentynose. O vertėtų neužmiršti ir tokių, kurios mus džiugintų beveik nereikalaudamos jokios priežiūros.

 

Panašios į hiacintus

Status sultingas stiebas, į šonus ir žemyn svyrantys žiedų varpeliai, žydra, balta ir rožinė spalvos – visi šie požymiai tiktų hiacintams. Bet pažvelgus dar kartą matyti, kad tai – tikrai ne jie. Linksmės yra lengvesnės, grakštesnės, žiedeliai mažesni ir rečiau išsidėstę. Ir žydi jos vėliau, kai visi hiacintai jau būna peržydėję.

Panašumą nurodo ir tarptautinis genties vardas – Hyacinthoides.

Labiausiai paplitusi rūšis – ispaninė linksmė (H. hispanica). Jos tėvynė – Iberijos pusiasalis. Plačiau Europoje auginama nuo XVII amžiaus pradžios ir per kelis šimtmečius spėjo plačiai išplisti, daug kur sulaukėjo. Dabar randama visoje Vakarų Europoje, ypač jų gausu Didžiosios Britanijos miškuose.

Ispaninės linksmės labiausiai panašios į hiacintus. Iš svogūnėlio išauga vienas status 20–30 cm aukščio žiedynas. Žiedai 1–1,5 cm ilgio ir skersmens, nusvirę į visas puses. Žiedyną sudaro 10–20 žiedų. Lapai panašūs į daugumos svogūninių gėlių: siauri, linijiški, standūs, 20–30 cm ilgio. Veislių yra kelios dešimtys, ir net keista, kad jos taip pat nepopuliarios. Jų augalai aukštesni (iki 40–50 cm), turi stambesnius ir ryškesnius žiedus, didesnius žiedynus.

Paprastoji linksmė (H. non-scripta) – plačiai Europos vakaruose nuo Portugalijos iki Vokietijos paplitęs augalas, savaiminis Didžiojoje Britanijoje. Nuo ispaninės linksmės jis skiriasi nulinkusiais žiedynais ir vienoje pusėje žemyn kabančiais žiedeliais. Veislių yra nedaug, vyrauja tos pačios spalvos – žydra, rožinė, balta.

Savaiminis šių dviejų rūšių hibridas – H. × massartiana. Šis augalas randamas Belgijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Kaip atskira rūšis išskirtas tik 1997 metais.

Linksmių (Hyacinthoides) gentyje suskaičiuojama 10–12 rūšių. Tiek lietuviškas, tiek tarptautinis vardas ne kartą keitėsi. Iš sinonimų žinomiausias dar gan neseniai vartotas endimionas (Endimion). Kiti – Scilla, Agraphis, Lagocodes, Hylomenes, Usteria – jau beveik pamiršti.

Linksmes galima derinti su kitomis gegužę žydinčiomis svogūninėmis, ypač su vėlyvosiomis tulpėmis, paukštpienėmis. Pavėsinguose kampeliuose tinka auginti su melsvėmis, paparčiais, rodžersijomis. Linksmės žydi, kol minėti augalai dygsta, o vėliau platūs lapai uždengia jas džiūstančias.

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2023 m. gegužės mėnesio numeryje.

Rūta Beltienė

Už nuotraukas dėkojame © „iBulb“.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 22, pirmadienis.
  • Saulė teka 06:00, leidžiasi 20:36.
  • Mėnulis teka 19:04, leidžiasi 05:34.
  • Mėnulis Svarstyklėse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Kajus, Leonidas (Leonas), Vadimas, Norvaidas, Visgailė, Visgailas
  • Tarptautinė motinos Žemės diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite vienmetes ir daugiametes gėles, varpinius augalus, dauginkite dalindami peraugusius krūmus, sodinkite svogūnines ir gumbasvogūnes, vazonines gėles. Sėkite, sodinkite daigais žiedinius kopūstus, brokolius. Kraukite kompostą. Rinkite ir džiovinkite vaistinių augalų žiedus. Nepatartina tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisių, laistyti.
  • Jei balandžio mėnuo giedras, gegužė bus šlapia.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius