• gruodžio 19 d., Ketvirtadienis

Mažoji kiemo architektūra

Atėjus gaiviai kvepiančiam spalvų ir įvairiausių skonių sezonui, kuo daugiau laiko norisi praleisti lauke, ilgėliau pasėdėti jaukiais vakarais svajingai nusiteikusių žvaigždžių šviesoje. Tuomet gyvenimas persikelia į lauko terasas bei pavėsines, kur galima pasigaminti ir nuodėmingai skanaus virš žarijų kepto ar dūmu kvepiančio maisto. Tautinio paveldo meistras Aleksandras Pobedonoscevas pristato keletą idėjų.

 

 

 

Šiltuoju metų laiku, kai nereikia šildyti namų, maistą patogu gaminti lauke. Kiemo krosnis ar kompleksas tam puikiausiai tinka. Dar mūsų protėviai termiškam maisto (mėsos, žuvies ar daržovių) apdorojimui aktyviai naudojo tokio tipo prietaisus.

Skoningai įrengtas lauko kompleksas su tinkamai parinktais įrenginiais maisto gamybai, apšvietimu, patogiais baldais, papuoštas gėlėmis ir kitais augalais kuria jaukią aplinką ramiam poilsiui. Grynas oras, graži gamta, šeima ar draugų kompanija idealiai tinka puikiam laiko praleidimui. O kur dar pasakiški vakarai degančių malkų spragsėjimo fone? Juk visa tai yra atgaiva dvasiai.

Krosnies kompleksas leidžia gaminti didžiulę įvairovę skaniausių patiekalų ne tik šiltuoju metų laiku, bet ir per šventes. Maistas, veikiamas trijų tipų kaitros, įgauna ypatingą skonį.  Tai yra praktiška vieta ir konservų ruošimui žiemai – namai nebus apkrauti ruošiniais.

 

 

Statybos etapai

Lauko krosnies kompleksas yra mažoji kiemo architektūra ir sodybos puošmena. Jo statybą galima suskirstyti į keturis pagrindinius etapus:

  • Viskas prasideda nuo svajonės, kurią papildo idėja(-os).
  • Meistro paieška.
  • Sutarties pasirašymas ir kiti formalumai.
  • Statybos procesas.

Lauko kompleksui galioja panašūs reikalavimai, kaip ir krosniai, statomai namo viduje. Pirmiausia reikia parinkti tinkamą vietą – ji turi būti saugiu atstumu nuo pastatų, elektros stulpų ir laidų, medžių bei krūmų. Jeigu sklypas nedidelis, privalu laikytis galiojančių atstumų reikalavimų (kad nereikėtų pyktis su kaimynais). Vieta turi būti gerai apgalvota, o pats statinys – derėti esamame kraštovaizdyje ir būti darnoje su gamta.

 

 

Projektas

Projektavimas prasideda nuo užsakovo vizijos, norų, lūkesčių, pageidavimų, kulinarinių pomėgių ir apsisprendimo dėl prietaiso (mangalas, viryklė, duonkepė, tandyras, rūkykla). Toliau seka dizainas – ir tai yra labai svarbus aspektas. Prietaisas turi būti ne tik patogus naudoti, bet ir malonus akiai. Jis turi spinduliuoti harmoniją ir solidumą. Nekokybiškai pastatytas ar neestetiškai atrodantis kompleksas neteiks džiaugsmo. Juk tai yra ilgalaikis statinys ir investicija.

Aptarus pagrindinius aspektus, meistras paruošia projektą ir jį pateikia užsakovui. Suderinus modelį, vyksta reikiamų medžiagų paieška bei komplektavimas. Komplekso statybai turi būti naudojamos tik kokybiškos ir laiko patikrintos medžiagos.

Komplekso statybos darbų trukmė priklauso nuo jo dydžio bei sudėtingumo (papildomų komponentų bei funkcijų).

 

 

Tekstas – Jolantos Ružinskaitės. Nuotraukos – Aleksandro Pobedonoscevo ir Andriaus Zeinio.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2023 m. gegužės mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 18, trečiadienis.
  • Saulė teka 08:38, leidžiasi 15:53.
  • Mėnulis teka 19:04, leidžiasi 11:30.
  • Mėnulis Liūte 01:39, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Eivilė, Eivilas, Girdvilas, Gracija, Gracijus, Vykantas, Vykanta
  • Tarptautinė migrantų diena. Arabų kalbos diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius