Svarbiausi sodininko darbai sausio mėnesį
*Planuojame įveisti naują sodą. Paskaičiuokite, kiek jam reikės uogakrūmių, vaiskrūmių ir vaismedžių. Juos tinkamai pasirinkę, šviežiomis uogomis ir vaisiais džiaugsitės ištisus metus. Nupieškite būsimo sodo planą dienoraštyje. Lepesniems vaismedžiams (persikams, abrikosams) numatykite vietą užuovėjoje. Dauguma augalų yra šviesamėgiai, todėl būsimas sodas neturi atsidurti namo, ūkinio pastato, miško šešėlyje. Įsigykite rūgščių durpių šilauogėms.
*Įsigykite sodo augalų apsaugos priemonių ir genėjimo įrankių. Pats laikas pasižvalgyti po parduotuves. Daugelis vaismedžių genimi ankstyvą pavasarį.
*Padėkite peržiemoti pernai pavasarį sode atsiradusiems vaismedžiams ir vaiskrūmiams. Jei tuomet pasisodinote aktinidijų, persikų, abrikosų, slyvų, vyšnių, trešnių, o rudenį – kriaušių, obelų, prie jų pagrindo paberkite daugiau sniego, jei jo nėra – durpių ar medžio pjuvenų. Aplink rudenį pasodintus vaismedžius supilkite 25–30 cm aukščio žemės pylimus, kurie uždengs kamienų pagrindą ir šaknis. Ypač svarbu apsaugoti obelis, kurios akiuotos aukščiau.
*Patikrinkite, ar gerai laikosi rudenį užrišti jaunų vaismedžių kamienų aprišalai, tinkleliai. Kuo jie tvirtesni, tuo sudėtingiau bus skanią žievę pasiekti iš miško ateinančioms stirnoms, kiškiams.
*Pasiruoškite skiepūglių, jei nebuvo labai stiprių šalčių. Juos laikykite šaldytuve, vaisių skyriuje, drėgname rūsyje ar lauke, po sniegu. Pjaukite storus pernykščius ūglius. Ūgliai su geriau išsivysčiusiais pumpurais auga pietinėje vaismedžio vainiko dalyje. Vilkaūgliai netinka.
*Genėkite obelis ir kriaušes. Sausį galima genėti tik tas obelis ir kriaušes, kurias norite iš naujo perskiepyti, ir tas, kurių vainikai yra smarkiai sutankėję. Be to, pastarasis genėjimas bus reikalingas tik tokiu atveju, jei jo neatlikote vėlų rudenį.
*Paruoškite atramas būsimiems sodinukams. Vaismedžius sodininkai dažnai paremia įvairaus storio ir formų mediniais kuoleliais. Jie neimpregnuojami ir niekaip kitaip neapsaugomi nuo drėgmės, todėl gana greitai supūva. Ne vienas sodininkas naudoja metalinius vamzdžius, kuriuos greitai išmargina rūdys. Nepatingėkite jų nuvalyti ir nudažyti. Medinius kuolelius impregnuokite antiseptikais, jei tarnaus ilgiau. Rinkitės pušies medieną.
*Patikrinkite vaisių atsargas. Dėžėse ramiai snūduriuojančios atsargos nepaliekamos likimo valiai. Kiekvieną kartą užsimanę šviežio obuoliuko perrinkite viską. Išmeskite supuvusius vaisius, o puvinio pažeistus nusineškite į virtuvę ir išpjovę gerąją dalį naudokite aromatingo obuolių pyrago gamybai.
Kiti darbai sode
*Ant takų gulintį sniegą užberkite ant sodo augalų.
*Palikite sniego ant vejos.
*Patikrinkite, ar nerūdija darbo įrankiai. Sutaisykite juos.
*Jei žiema besniegė, papildomai pridenkite braškyną.
*Pažiūrėkite, ar tvirtai laikosi šalia jaunų vaismedžių įsmeigti kuolai ir raiščiai.
*Nuskinkite vis dar kabančius lapus ir vaisių mumijas.
*Jei reikia, papildomai apsaugokite vaismedžių kamienus nuo staigių temperatūros svyravimų.
Pixabay nuotr.