• lapkričio 21 d., Ketvirtadienis

Vynuogės: veislės ir auginimo vietos parinkimas

Rinkdamiesi vynmedžių veisles atkreipkite dėmesį ne tik į uogų grožį ir skonį, bet ir pagalvokite, kiek kartų galėsite profilaktiškai purkšti. Atsparumas grybinėms ligoms turėtų būti vienas iš pagrindinių kriterijų. Tikrojo vynmedžio (Vitis vinifera) veislės yra jautrios daugumai grybinių ligų, kurių dauguma sąlygiškai neseniai pateko iš Šiaurės Amerikos į Europą, todėl neturi evoliucijos eigoje susiformavusio apsaugos mechanizmo. Lietuvoje populiariausios yra tarprūšiniai vynmedžių hibridai, išvesti kryžminant grybinėms ligoms jautrų, bet skaniausias ir geriausios kokybės uogas užauginantį tikrąjį vynmedį su grybinėms ligoms ir šalčiui atsparesnėmis Šiaurės Amerikos rūšimis ar amūriniu vynmedžiu (V. amurensis), kurių uogos smulkesnės ir rūgštesnės. Šios veislės yra atsparesnės daugumai grybinių ligų, todėl būtinas purškimų fungicidais skaičius per sezoną mažesnis ir daugelis jų normalią vasarą gerai dera ir neserga profilaktiškai nupurškus tik 2–3 kartus. Hibridinių veislių įvairovė labai didelė, o jų atsparumas grybinėms ligoms yra gana skirtingas, todėl įvertinkite savo galimybes ir patirtį rinkdamiesi.

Vieta ir dirvožemis

Parinkite vynmedžiams tinkamiausią vietą ar pagerinkite turimą, jei nėra kitos. Geroje augavietėje jie bus stipresni ir atsparesni ligų sukėlėjams. Vynmedžiams tinkamos yra šiltesnės, gerai apšviestos, saikingai vėjų prapučiamos vietos. Patys palankiausi yra pietiniai ar pietvakariniai kalvų šlaitai, neblogai tinka ir jų viršūnės. Reikėtų vengti daubų, kur kaupiasi šaltesnis oras, nuolat užmirkstančių vietų ar kur aukšti gruntiniai vandenys. Tokiose vietose vynmedžiai prastai augs, dažnai kentės nuo šalčių ir šalnų, o nusilpusius lengviau įveiks infekcinės ligos. Jiems labiau tinka lengvesnis, orui laidus, nerūgštus vidutinio derlingumo dirvožemis.

Patartina atlikti dirvožemio tyrimus prieš sodinant didesnį vynuogyną. Jei jis rūgštus, galima nurūgštinti naudojant kalkes ar dolomitmilčius. Nereikėtų persistengti ir padauginti trąšų, ypač turinčių daug azoto, nes dėl jo pertekliaus vynmedžiai užaugins daug ūglių ir lapų (uogų – nebūtinai), o vėliau šioje tankmėje bus palankios sąlygos kauptis drėgmei ir plisti grybinėms ligoms.

 

Unsplash nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 21, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  • Mėnulis teka 20:30, leidžiasi 13:28.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 15 d.
  • Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus, Honoratas, Girenė, Tomas
  • Pasaulinė televizijos diena. Tarptautinė geografinių informacinių sistemų diena. Pasaulinė sveikinimosi diena. Pasaulinė filosofijos diena. Jauno vyno šventė. Tarptautinė nerūkymo diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Vaisių diena. Tinkamas metas sodinti į vazonėlius svogūnines gėles, kurias norite pražydinti žiemą. Sėkite šakniavaisius ankstesniam pavasariniam derliui. Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius.
  • Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius