• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Klausk specialisto

568 klausimai.
Irena parašė 4 spalio, 2016
Užsiauginau mėlynai žydinčią dumplainę. Užaugo krūmas apie pusantro metro, gausiai žydi mėlynais žiedais ir uogos mėlynos. Noriu paklaust ar vaisiai valgomi?
Atsakymas:
Valgomųjų dumplūnių žiedeliai būna geltoni arba gelsvi. Kai kurių veislių vaisiai gali turėti tamsiai violetinį atspalvį arba dėmę saulėtoje pusėje. Mėlynais žiedeliais žydi ir vaisius slepia violetinio atspalvio taurėlapiuose kitas panašus augalas – nikandra. Kadangi tiksliai nežinome Jūsų auginamo augalo rūšies ar veislės, siūlome imtis atsargumo ir nevalgyti jų vaisių.
Milda parašė 4 spalio, 2016
Turiu kieme didelę palmę Washingtonia. Ar galima kažkaip ja dauginti?
Atsakymas:
Palmės dauginamos sėklomis arba atskiriant kai kurių rūšių atžalas. Washingtonia yra didelė palmė, namuose niekada nežydinti. Dauginti ją galima tik nusipirkus šios palmės sėklų.
Ilona parašė 4 spalio, 2016
Kaip atskirti ar šilauogių, ar sausmedžių krūmelis?
Atsakymas:
Šiuos augalus atskirti labai lengva. Sausmedžių lapai plonesni, ant šakelių išsidėstę poromis vienas prieš kitą. Šilauogių lapai išsidėstę pražangiai, storesni, rudenį gražiai keičia spalvą į raudoną, raudoną su violetiniu atspalviu, oranžinę. Kitus požymius pamatysite nuo pavasario. Sausmedžiai žydi balandį, smulkiais gelsvais žiedeliais, dar skleidžiantis lapams. Šilauogės žydi mėnesiu vėliau, panašiais į bruknių žiedeliais. Sausmedžių uogos dažniausiai netaisyklingo lašo ar pailgos formos, noksta birželį. Šilauogės – apvalios, panašios formos kaip mėlynės, bet žymiai stambesnės, noksta nuo liepos pradžios iki rugsėjo pabaigos (nelygu veislė).
Janina parašė 4 spalio, 2016
Ar skiriasi kiaulpienė nuo paprastos pienės? Daug kur rašoma apie kiaulpienių - pienių šaknų gydomąsias savybes, bet net tame pačiame straipsnyje rašo tai pienė, tai kiaulpienė. Ar jos kuo skiriasi ar tai tas pats augalas tik turi du pavadinimus?
Atsakymas:
Pienės – tai didelė astrinių šeimos augalų gentis. O kiaulpienės – tai tos visur paplitusios geltonai žydinčios, giliai dantytų lapų skroteles sudarančios ir storą liemeninę šaknį turinčios daugiametės žolės. Liaudiškai arba sutrumpintai dažnai kiaulpienės vadinamos pienėmis. Jei norite gilintis į augalų sistematikos subtilybes, sužinosite, kad ir kiaulpienių yra ne viena rūšis, tik plačiai paplitusi viena – paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale).
Jurgis parašė 4 spalio, 2016
Derėjusį erškėtį persodinau į kitą vietą. Jis gausiai žydi, užmezga vaisius, tačiau jie greitai nugeibsta – kelinti metai nė vieno vaisiaus. Kas galėjo atsitikti?
Atsakymas:
Reiktų stebėti ir žiūrėti, kuriuo metu „nugeibsta“ vaisiai. Ar juos pažeidžia kokie kenkėjai, ar jie neišsivysto dėl netinkamų auginimo sąlygų. Erškėčiai gerai žydi ir dera tik atviroje, saulėtoje vietoje, tinkamo derlingumo dirvoje.
Jūratė parašė 27 rugsėjo, 2016
Pavasarį pasodinome 2 trešnes, bet tik dabar sureagavau, kad per mažai įsodinome, nes iki skiepo vietos matosi dar kokie 7 cm. Ar persodinti iš naujo? Ar viskas bus gerai? Prieš 6 metus sodinome 2 obelis, viena iš jų gyva, bet neveši, lapeliai pasisukę, maži. Pavasarį persodinome į kitą vietą, bet situacija nesikeičia. Kas jai? O kita obelis puikiai klestėjo, žydėjo, bet po purškimo dalis šakų nudžiūvo. Ar tai dėl purškimo ar kitos bėdos galimos? Pernai ji žydėjo, užmezgė vaisius, bet visi dar miniatiūriniai iškrito.
Atsakymas:
Trešnes dabar geriau mulčiuokite sluoksniu komposto, neutralių durpių ar lapuočių pjuvenų. Vos prigijusį medelį vėl persodinti rizikinga. Obelų augimo sutrikimų gali būti labai įvairių – šaknų pažeidimai, netinkamas dirvožemis, žievės ligos ir daug kitų. Pavasarį palaistykite medelį vaismedžiams ir vaiskrūmiams skirtų trąšų tirpalu. Kitos obels šakos nudžiūti galėjo ir dėl purškimo (mes nežinome, kada ir kuo ją purškėte), ir dėl kitų priežasčių. Vaisių užuomazgos dažniausiai nukrenta tada, kai medis nesugeba jų išmaitinti – per sausa, trūksta maisto medžiagų, netinkamos auginimo sąlygos.
Gitana parašė 20 rugsėjo, 2016
Norėjau paklausti apie tamsias bordo kalijas. Ar tikrai jų žiedų nereikia merkti į vandenį, kad ilgiau išsilaikytų, kaip su baltosiomis mums įprastomis?
Atsakymas:
Hibridinės kalijos žydi įvairių spalvų žiedais – nuo labai šviesių gelsvų ir rausvų iki tamsių raudonų ir violetinių. Tai, ką vadiname kalijos žiedu, yra spalvingas papėdlapis, o tikrasis žiedynas yra viduryje esanti gelsva burbuolė. Hibridinių kalijų žiedai (auginat vazone arba sode) natūraliai išsilaiko apie mėnesį, pamažu sendami keičia spalvą į žalsvą. Pamerktos vazoje jos išsilaiko žymiai trumpiau.
Rima parašė 20 rugsėjo, 2016
Pomidorai gražiai augo ir derėjo, bet į vasaros pabaigą ko tai vietomis apsitraukė pelėsiu, pajudinus dulka. Vaisiams viskas gerai. Sakykite kas čia per liga ir kaip paruošti žemę, kad kitais metais taip neatsitiktų?
Atsakymas:
Pomidorus pažeidžia labai daug įvairių ligų, o tiksliai jas nustatyti galima tik laboratorijoje. Dulkančios sporos būdingos kai kurioms grybinėms ligoms. Todėl nuėmus derlių būtina surinkti ir sunaikinti visas augalines liekanas šiltnamyje, virvutes ir kuoliukus nuplauti muilinu vandeniu. Šiltnamį dezinfekuoti galima kruopščiai nuplaunant rėmus ir stiklus (arba plėvelę, arba polikarbonatinį paviršių). Žemės paviršių geriausia nukasti ir pakeisti švariu, iš daržo. Yra ir kitų šiltnamių bei žemės dezinfekavimo būdų.
Vaida parašė 20 rugsėjo, 2016
Pavasarį pasodinom persiką, bet jis pradėjo džiūti. Laistėme kasdien, bet vis dėlto jis nudžiūvo. Po kurio laiko išleido ūgliuką iš pačių šaknų. Ar toks augalėlis gali duoti vaisių? Ir kiek persiko medelių sode reikia auginti, kad jis duotų vaisių?
Atsakymas:
Gerai apžiūrėkite, ar persikas išleido atžalą aukščiau skiepijimo vietos, ar iš pat apačios, iš poskiepio. Poskiepiais dažniausiai būna kaukazinės slyvos, todėl toks medelis ne visada reikalingas sode. Jei atžala auga virš skiepijimo vietos, pasirūpinkite, kad ji nenulinktų, gerai sumedėtų prieš žiemą. Skirtingos veislės dera skirtingu laiku, pirmųjų vaisių galima laukti nuo 3 metų augalų.
Vilija parašė 20 rugsėjo, 2016
Auginame 4 metų amžiaus krūminį bijūną, krūmas jau didelis, gausu lapų, bet nežydi. Gal paaiškintumėte kur problema - priežiūroje ar dar per jaunas?
Atsakymas:
Krūmas (jei ne iš sėklos augintas) jau turėtų žydėti. Galbūt jis blogai sumedėja ir žiemą apšąla žiediniai pumpurai. Krūminiai bijūnai yra jautroki stipriems šalčiams, ne visos veislės sėkmingai auga ir žydi.
Liuda parašė 20 rugsėjo, 2016
Noriu sužinoti, kurios dienos geriausios sodinti braškių daigus?
Atsakymas:
Braškių daigai soduose sodinami iki spalio. Vėliau pasodinti turėtų būti mulčiuojami žiemai durpių ar pjuvenų sluoksneliu. Jei ketinate laikytis Mėnulio kalendoriaus, rinkitės vaisių dienas per priešpilnį.
Pranas parašė 20 rugsėjo, 2016
Sode auginu spanguoles. Jis netoli miško ir mano spanguolėse įsiveisė kiškiakopūstis. Kuo toliau, tuo daugiau. Žydi geltonai, dauginasi šaknimis ir sėklomis – augina ankšteles. Ravime juos, bet jau tarp spanguolių negalime išrauti šaknelių. Ar galimi kiti naikinimo būdai purškiant?
Atsakymas:
Jokių herbicidų spanguolėms nėra. Todėl lieka vienintelis būdas – ravėti. Nuravėtą plotelį mulčiuokite rūgščiomis durpėmis arba spygliuočių pjuvenomis – mažiau dygs piktžolės.
Saulė parašė 20 rugsėjo, 2016
Turime rudeninę obelį (veislės nežinau). Dideli, tamsiai raudoni, skanūs obuoliai. Tačiau dabar visi obuoliai pūva tiesiog ant obels. Užauga dideli gražūs, tačiau jau įpuvę ar net visai supuvę. Ar dar galima išgelbėti obelį? Ką daryti?
Atsakymas:
Reiktų atkreipti dėmesį, ar pūti pradeda sveiki obuoliai, ar pažeisti vaisėdžio lervų. Nuo puvinio gelbėtis padėtų sugedusių vaisių ir lapų pašalinimas iš sodo (sugrėbtus juos reiktų giliai užkasti), purškimas fungicidais 2-3 kartus per metus (iki pumpurų sprogimo, prieš žydėjimą ir po žydėjimo). Mažiau ligų pažeidžiami medžiai tinkamai išretintomis lajomis.
Danutė parašė 20 rugsėjo, 2016
Kada rudenį reikia pasėti špinatus?
Atsakymas:
Rudens derliui špinatai sėjami liepos pabaigoje rugpjūčio mėnesį, o šiltnamiuose – ir rugsėjį.
Ilona parašė 20 rugsėjo, 2016
Kada sodinti lelijų ir tulpių gumbus?
Atsakymas:
Tulpių svogūnus sodinti geriausia rugsėjo antroje pusėje – spalio pradžioje, kai dirvos temperatūra siekia 8-10 ºC. Lelijas sodinti galima anksčiau, nes ilgiau laikant gali sudžiūti jų šaknys, apvysti svogūnai.
Jurgita parašė 20 rugsėjo, 2016
Sklype turime jau suaugusį buksmedį (apie metro aukščio), norėčiau persodinti į kitą vietą. Ar galima jį persodinti ir ar nepakenks augalui?
Atsakymas:
Bet koks persodinimas kenkia augalui. Tokį didelį augalą persodinti sunku ir rizikinga. Stenkitės buksmedį iškasti pavasarį, su kuo didesniu žemės gniužulu ir perkelti į naują vietą taip, kad nuo šaknų nenubyrėtų žemės. Persodintą buksmedį gausiai laistykite.
Laima parašė 13 rugsėjo, 2016
Lauke auginu sundaviles ir jos lapai gelsta. Kas joms?
Atsakymas:
Augalų lapai dažniausiai gelsta dėl netolygios drėgmės, kai per maži vazonai, trūksta trąšų. Kadangi nežinome, kokiomis sąlygomis auga Jūsų augalai, siūlytume pačiai įvertinti, ar gėlėms sudarytos tinkamos sąlygos.
Renata parašė 13 rugsėjo, 2016
Prekybos centre nusipirkau vazonėlį levandų. Ar jas sodinti į žemę lauke, ar galiu auginti kambaryje? O gal sodinti šiltnamyje?
Atsakymas:
Levandos geriausiai auga lauke. Galima jas su vazonais (persodinus į didesnius) auginti balkonuose, terasose. Kambaryje levandoms trūksta šviesos, augalai greit ištįsta. Lietuvoje gerai žiemoja tik tikrosios levandos.
Janina parašė 13 rugsėjo, 2016
Keletą metų viename patvoryje veši saulainės, bet prisireikė jas perkraustyti. Patarkite kada tai geriau padaryti.
Atsakymas:
Saulaines persodinti ir dalyti kerelius geriausia pavasarį, gegužės pradžioje, kai augalai tik pradeda augti. Jei reikia gėles persodinti dabar, stiebus su žiedais nukirpkite iki pusės, persodinkite ir gausiai palaistykite.
Vita Jančenkienė parašė 13 rugsėjo, 2016
Labai patinka lelijos. Šiemet į vazonus pasodinau kelias vamzdelines, rytines ir rytines pilnavidures lelijas. Vasarą gražiai žydėjo. Iškilo klausimas, kaip jas toliau auginti, kad kitais metais vėl džiugintų žiedais?
Atsakymas:
Dabar vazonuose esančias lelijas laistykite labai saikingai, kad žemė būtų apysausė, nebetręškite, leiskite stiebams sudžiūti. Sudžiūvusius stiebus atsargiai išsukite, kad iš svogūnėlio išsitrauktų apatinė jų dalis. Žiemai vazonus nuneškite į rūsį ar kitą patalpą, kur būtų vos keli laipsniai šilumos, nedrėkinkite. Taip vazonuose, apysausėje žemėje jos peržiemos. Jei lelijas pasodinote į derlingą kompostinę žemę, jos ten pat galės augti ir kitais metais. Pavasarį pasirodžius daigams, pardėkite laistyti trąšų tirpalu.

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius