Klausk specialisto

555 klausimai.
Ieva parašė 3 liepos, 2016
Sodui maždaug 7–8 metai. Obelis ir vyšnia pavasarį labai gražiai ir gausiai žydėjo, o dabar beveik pusė obels nudžiūvo, o likusi dalis žaliuoja. Tas pats atsitiko ir su vyšnia. Gal žinote kas galėjo nutikti sodui ir ką daryti?
Atsakymas:
Vaismedžiai džiūti gali dėl labai įvairių priežasčių. Dažniausiai atskiros šakos nudžiūsta pažeistos medienos grybinių ligų arba medienos kenkėjų. Tokias šakas reikia išpjauti ir sudeginti.
Sigita parašė 3 liepos, 2016
Norėjau paklausti – gelsta chrizantemos lauke, vazonuose, kuom reiktų patręšti?
Atsakymas:
Viduryje vasaros chrizantemoms tinka universalios kompleksinės trąšos su mikroelementais. Bet gelstantys lapai gali rodyti ne vien trąšų trūkumą. Tai gali būti reakciją į didelę kaitrą, netinkamą substratą, prasidedančių ligų požymiai.
Ilona parašė 3 liepos, 2016
Turiu abrikosą, jam jau kokie 5 metai, pavasarį žydi, o vaisių tik keletas. Ko medeliui trūksta?
Atsakymas:
Beveik visi abrikosai – kryžmadulkiai. Atskirai auginamas vienas medis beveik neturi vaisių.
Daiva parašė 3 liepos, 2016
Per šalnas apšalo bulvės ir agurkai. Ar bus iš ju dar derliaus? Gal reikėtų juos patręšti kokiomis trąšomis?
Atsakymas:
Reiktų žiūrėti, ar apšalo tik lapai, ar ir stiebai. Bulvės dar gali atželti iš miegančių akučių, agurkai jautresni, bet jei liko sveiki stiebai, jie pradės šakotis.
Inga parašė 3 liepos, 2016
Kažkas atsitiko su braškėmis. Labai gražiai žydėjo, o žydėjimo pabaigoje pradėjo pamažu nykti lapai, nunyko žiedai ir dabar liko tik stiebeliai su nuvytusiais žiedais (jei iš kurio spėjo užsimegzti uoga, tai ji užaugo ir prisirpo). Kokia čia gali būti liga? Ačiū.
Atsakymas:
Galbūt problemos po žeme. Arba prasidėjo šaknų puvinys, arba kokie nors kenkėjai stipriai apgraužė šaknis ir braškės sunyko.
Modestas parašė 3 liepos, 2016
Šiandien iškasiau tulpes. Kai kurios buvo nudžiūvusios, kai kurios dar žalokos. Ir svogūnėliai vienur balti, kitur jau rusvi su lukštu. Ar jiems nieko blogo nenutiks, kad per anksti iškasiau?
Atsakymas:
Tulpės kasamos, kai beveik visas stiebas ir lapai būna pageltę, bet apatiniai lapai dar truputį žalsvi. Skirtingų veislių tulpės džiūsta nevienodu laiku, taigi ir kasti jas reikia ne tą pačią dieną. Geriausiai vertinti pagal šaknis: jei šaknys jau sunykusios – iškasėte ne per anksti.
Danguolė parašė 3 liepos, 2016
Kada ir kaip dalinti šalavijus ir sodinti į naują vietą?
Atsakymas:
Soduose auginama daug šalavijų, yra vienmečių, dvimečių ir daugiamečių rūšių ir veislių. Daugiamečiai šalavijai kerelių dalimis dauginami ir persodinami anksti pavasarį, kai pradeda dygti.
Rita parašė 16 birželio, 2016
Pastebėjome, kad jau antri metai ruduoja (džiūsta) apatinės sidabrinės eglės šakos. Medis labai didelis – apie 7 m. aukščio. Jai jau apie 40 metų, bet auga gimtų namų sodyboje, tad labai brangus visomis prasmėmis ir labai norėtųsi išsaugoti. Patarkite, ar dar galima būtų kaip nors išsaugoti ir ką daryti. Tiesa, pastebėjome, kad gyvatvorėje, kuri yra šalia šios eglės įsiveisė paprastasis apynys, kuris tose vietose net gyvatvorę naikina (gyvatvorė tik tose vietose pradėjo džiūti). Gal jis kenkia ir eglei? Ar jau mūsų eglutė „paseno“?
Atsakymas:
Apatinės eglės šakos džiūti gali dėl labai įvairių priežasčių – gali būti ligos, kenkėjai, nepalankios sąlygos. Ne visas ligas galima išgydyti, nes medienoje išplitus grybienai, medžiui padėti beveik nebeįmanoma. Pirmiausia įsitikinkite, kad eglei sudaromos geros sąlygos – dirvožemyje netrūksta drėgmės, bent kartą per metus gauna trąšų, visą laja apšviečiama saulės. Atidžiai apžiūrėkite šakas ir spyglius – gal pamatysite kokių nors ligų ar kenkėjų požymių. Apynys apsivynioja ir užtemdo mažesnius augalus taip, kad jie ims nykti. Paprasčiausia būtų pavasarį juos išrauti, kaip piktžoles.
Henrikas parašė 16 birželio, 2016
Pradėjo pūti bijūnų šaknys. Kokia gali būti priežastis? Ankščiau netoli jų augo jurginai, gal tai gali būti priežastis? Dar labai sausas gruntas. Mes juos laistome, bet gal dėl drėgmės trūkumo ir puola ligos?
Atsakymas:
Dėl drėgmės trūkumo augalai nusilpsta, o tada jau ir ligos greit įsimeta. Be to, infekcija gali patekti pažeidus šaknis purenant gruntą, per atlydžius žiemą. Nuo šaknų puvinių geriausiai gelbsti fungicidas „Previcur Energy“.
Valdas parašė 16 birželio, 2016
Kaimynai pavaišino savo užaugintais persikais, pabandėme sudaiginti kauliuką. Jis sudygo ir dabar turime apie 50 cm aukščio augaliuką vazonėlyje. Ar reikia jį skiepyti? Kada sodinti į pastovią vietą?
Atsakymas:
Persikai dažniausiai skiepijami į kaukazinės slyvos poskiepius. Tokie augalai geriau ištveria Lietuvos žiemas. Persiką atsargiai, nepažeidžiant šaknų, persodinti reiktų jau dabar, kad iki žiemos spėtų gerai įsišaknyti. Kadangi nežinome, kokios veislės buvo Jūsų kaimyno persikai, net neįmanoma prognozuoti, kiek atsparus šalčiui ir kokius vaisius galėtų turėti Jūsų užaugintas augalas.
Asta parašė 16 birželio, 2016
Ant raganės (Ville de Lyon) lapų atsirado rudos dėmelės, kurios išsiplečia ir nuruduoja, nudžiūva visas lapas. Praeitais metais taip nudžiūvo visi lapai iki 1,5 metro aukščio. Aukščiau lapai žali, raganė žydi. Kokia tai liga ir kuo gydyti?
Atsakymas:
Tiksliai augalų ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Lapai džiūsta, kai raganės pažeistos stiebų vytulio arba rūdžių. Reikia išskinti ir sudeginti visus lapus, raganes bent 2 kartus purkšti fungicidais, žemės paviršių apibarstyti pelenais.
Svetlana parašė 16 birželio, 2016
Žieminius česnakus užpuolė kenkėjai, ką daryti? Ar galima išgelbėti česnakus nuo išnykimo? Visi lapai pageltę, viršūnę graužia gelsvi kirminukai. Prašau parašyti kuo purkšti. Aš laisčiau ištirpintu ūkišku muilu su kalio permanganatu, kiek palaukus, vandeniu su druska. Visą internetą išnaršiau, nieko neradau.
Atsakymas:
Gali būti, kad Jūsų česnakus užpuolė svogūninio paslėptastraublio arba kandies lervos. Jas naikinkite purškiant insekticidais – šių priemonių įsigysite sodo prekių parduotuvėje. Česnakus reikia ne laistyti, o purkšti, gerai sudrėkinant tas vietas, kur matomi kenkėjai.
Gerda parašė 16 birželio, 2016
Norėčiau į kitą plotą perkelti spanguoles. Kada tai galima atlikti? Dabar turbūt negeras laikas, nes žydi?
Atsakymas:
Spanguoles sodinti ir persodinti reiktų anksti pavasarį. Dabar jos žydi, vėliau – nokins uogas. Bet jei persodinti būtina šiemet, perkelkite jas su kuo didesniais žemių gniužulais ir patrumpinkite stiebus (šių metų derlių prarasite). Persodintas gausiai laistykite.
Giedrė parašė 16 birželio, 2016
Jau keletą metų auginu dekoratyvinį maumedį. Laistau, tręšiu, bet jis visiškai neauga, ką daryti?
Atsakymas:
Jei medelis atrodo sveikas, belieka tik laukti. Galbūt sodinant buvo pažeistos ar paliktos susisukusios šaknys, ir dėl to sutriko augimas. Dėl visa ko patikrinkite, ar prie šaknų nėra graužikų urvų.
Danutė parašė 15 birželio, 2016
Nupjautą jukos stiebą (apie 30cm) laikiau vandenyje, prasikalė žalias daigelis ir yra dvi šaknytės. Kada ją reikia sodinti į vazoną? Koks geriausiai tiks vazonas? Ačiū.
Atsakymas:
Sodinti reiktų, jei šaknelės yra ne trumpesnės, kaip 5 cm ilgio. Jukoms tinka standartinės formos vazonai ir lengva, laidi žemė. Dugne būtinas drenažo sluoksnis.
Gražina parašė 15 birželio, 2016
Šiemet mūsų pomidorų kotus kažkas pergraužia. Kas tai galėtų būti ir kaip nuo to apsisaugoti?
Atsakymas:
Apgraužti daigus gali sraigės, kurkliai, šimtakojai. Reiktų išsiaiškinti, kokie tai kenkėjai, nes kovos priemonės yra skirtingos.
Galina parašė 15 birželio, 2016
Parsisiunčiau rožių sėklų Abracadabra rose, nes buvo labai gražios paveikslėlyje. Asakykite prašau kaip jas sodinti ir kada skiepyti (jei reikia)? Gal yra straipsnių apie tai paskaityti. Dėkoju už atsakymą.
Atsakymas:
Rožių sėklos stratifikuojamos: sumaišomos su drėgnu smėliu ir 2-3 mėnesius laikomos vos kelių laipsnių šilumoje (šaldytuvo lentynoje). Tik po to sėjamos į vazonėlius. Geriausia sėklas stratifikuoti žiemą ir sėti pavasarį, kad daigai iki rudens užaugtų ir sumedėtų, galėtų peržiemoti. Jei sėklos surinktos nuo tinkamai auginamų tėvinių augalų, sėjinukai turi išsaugoti visas jų savybes ir nieko skiepyti nereikia.
Onutė parašė 15 birželio, 2016
Auginu buksmedį, medelis dar nėra labai didelis (apie 80 cm) ir iki šiol labai gražiai augo. Bet dabar beveik visi jauni lapeliai kaip apiberti baltomis pleiskanomis ir pilna žalių vabaliukų, lyg ir amarų. Medelis nedžiūna, bet lapeliai sukasi į rutuliukus. Ar tai liga, ar tai dėl kenkėjų, ir kokios priemonės galėtų padėti?
Atsakymas:
Buksmedžius gali pulti ir amarai, ir skydamariai. Jei auginate jį sode, pirmiausiai apipurkškite insekticidais, o po poros dienų nuplaukite vandens srovele iš laistymo žarnos.
Rasa parašė 14 birželio, 2016
Jau antraisiais braškių auginimo metais pastebėjau krūmelių su "tuščiais" žiedais (žydi daug smulkių žiedelių, bet uogytės būna mažos). Lyg ir išnaikinau tuos krūmelius, jų vietoje pasodinau naujus daigus. Tačiau ir šiais metais matosi daug tokių krūmelių. Ką daryti? Daigai buvo pirkti iš medelyno, gera veislė. Ar dar galiu šią uogų rūšį išsaugoti?
Atsakymas:
Išsaugoti braškių veislę būtų galima. Reiktų pasižymėti kelis tikrai sveikus kerelius ir jų „ūsams“ leisti įsišaknyti greta pastatytuose vazonėliuose su dezinfekuota žeme. Tuos naujus daigus rugpjūtį sodinkite kitoje vietoje, o senąjį braškyną išraukite. Kelis metus toje vietoje nesodinkite braškių ir žemuogių, nes šios gali būti pažeistos nematodų ar virusų.
Rasa parašė 14 birželio, 2016
Pasodinusi nusipirktus pomidorų daigus į šiltnamį, po kelių dienų pastebėjau, kad juoduoja lapų viršūnėlės. Panašu, kad jie buvo apšalę. Ar man naikinti šiuos pomidorus, ar dar jie atsigaus?
Atsakymas:
Jei apšalo tik lapų viršūnėlės, pomidorai greit atsigaus. Nauji lapai augs sveiki, o senuosius palaipsniui apkarpysite.
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 4, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 18:02.
  • Mėnulis teka 03:53, leidžiasi 09:38.
  • Mėnulis Ožiaragyje 23:15, dylantis, IV ketvirtis. Delčia kovo 3 d.
  • Daina, Daugvyda, Daugvydas, Kazimiera (Kazė), Kazimieras (Kazys), Vaclava (Vacė), Girmantė
  • Lietuvos globėjo šv. Kazimiero diena. Varnėnų diena. Pasaulinė inžinerijos darniam vystymuisi diena
  • Vaisių diena tęsis iki vidurnakčio. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus. Tręškite augalus, vežkite mėšlą. Jei nešąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius.
  • Nuo Kazimiero jautis vėžėje atsigeria, vieversys išgieda pirmą giesmę ir sniegas ima tirpti dar sparčiau.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius