• gruodžio 2 d., Šeštadienis

Klausk specialisto

554 klausimai.
Laima parašė 14 birželio, 2016
Ar tiesa, kad fuksijas labai mėgsta baltasparniai? Kaip su jais kovoti?
Atsakymas:
Baltasparniai dažnai puola šiltnamiuose ir uždaruose balkonuose auginamas fuksijas. Vos pasirodžius šiems kenkėjams, gėles reiktų purkšti insekticidais.
Gintarė parašė 14 birželio, 2016
Noriu paklausti ar teisingai pasielgiau vaismedžius ir vaiskrūmius užmulčiavus pirktine kompostine žeme ir ant viršaus užbėrus pušų žievės, kad žemė taip nedžiūtų.
Atsakymas:
Pirkta kompostinė žemė – gera organinė trąša visiems sodo augalams. O žievės mulčiaus sluoksnis saugos drėgmę ir neleis augti piktžolėms. Tik bendras sluoksnis neturėtų būti storesnis kaip 10 cm.
Asta parašė 14 birželio, 2016
Kuo nupurkšti rožes – atsirado žalių vabaliukų ant žiedų? Gal tai amarai?
Atsakymas:
Maži žali vabzdžiai, gyvenantys kolonijomis – amarai. Purkšti galima bet kokias insekticidais, skysto muilo tirpalu arba tabako, česnako nuovirais. Svarbu juos naikinti, kol labai neišplito ir nepadarė daug žalos.
Renata parašė 14 birželio, 2016
Ar galima melionų, arbūzų daigus tręšti tokiomis pačiomis trąšomis kaip ir agurkus? Kaip dažnai laistyti baklažanų daigus ir kuo juos tręšti?
Atsakymas:
Melionų ir arbūzų auginimas panašus į agurkų auginimą šiltnamyje, tinka ir tos pačios trąšos. O baklažanų auginimas panašesnis į paprikų. Jiems tiks pomidorų trąšos. Baklažanams reikia daug pastovios šilumos, o laistymas priklauso nuo daugybės veiksnių: oro temperatūros, dirvožemio, apšvietimo, auginimo tankumo ir greta esančių augalų. Geriausia stebėti, kai žemės paviršius 2-3 cm pradžiūva – laikas laistyti.
Renata parašė 14 birželio, 2016
Ar galima loveliuose sodinti vijoklines rožes? Balkonas rytų pusėje.
Atsakymas:
Laipiojančios rožės auga bent iki 2 m aukščio, todėl tokiems augalams loveliai turėtų būti apie 10-15 l talpos kiekvienai rožei. Nei vazonuose, nei loveliuose balkone rožės nežiemoja. Prasidėjus šalnoms jas reiktų nešti į žiemojimo patalpą, kur žiemą būtų artima 0 ºC temperatūra. O rytų pusė rožėms tinkama, kaip ir vakarų.
Janina parašė 14 birželio, 2016
Reikia pagalbos. Šiltnamyje seniai auga vynuogė. Šiemet ant senų šakų daug skydamarių. Žalias muilas nepadėjo. Ką patartumėt? Ačiū.
Atsakymas:
Siūlytume senas šakeles be lapų dar kartą nuvalyti muilo tirpalu. Paruoškite jį dvigubai stipresnės koncentracijos ir minkštu teptuku kruopščiai ištrinkite visas skydamarių apniktas šakeles. Kitas būdas – purkšti insekticidais.
Danutė parašė 14 birželio, 2016
Ar galima moliūgą sodinti į didelį vazoną? Vazonas turi būti gilus ar platus? Ačiū.
Atsakymas:
Moliūgui augti reiktų 10-15 l talpos plataus vazono, pripildyto derlingos kompostinės žemės. Iš karto pagalvokite, kur nukreipsite jo ilgą stiebą.
Daiva parašė 29 gegužės, 2016
Kodėl pradėjo ruduoti, džiūti braškių lapų galiukai?
Atsakymas:
Braškių lapų galiukai ar krašteliai gali džiūti dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti ir virusinės kilmės lapų pakraščių gelta, ir grybinės ligos – filostiktozė, fuzarinio vytulio ar kekerinio puvinio pradžia, bei paprasti fiziologiniai sutrikimai dėl mikroelementų ar drėgmės stokos.
Galina parašė 29 gegužės, 2016
Sakykite prašau, pernai ant suaugusių vyšnių beveik nebuvo lapų o vėliau nukrito ir žiedai, nors purškėme su karbamidu. Po to vyšnią panaikinome. Šiemet taip pat darosi ant kitų vyšnių, lapai yra tik galūnėse ir žiedai taipogi. Sakykite ar čia liga ar kažkas darosi su žeme. Ir kaip reikėtų jas išsaugoti. Dėkoju už atsakymą.
Atsakymas:
Anksti lapus numeta kokomikozės pažeistos vyšnios. Ši grybinė liga labai išplitusi. Karbamidu vaismedžius purkšti tinka anksti pavasarį, o vėliau (prieš ir po žydėjimo) reikalingi fungicidai. Ligoms atsparesni būna geromis sąlygomis auginami ir tinkamai tręšiami vaismedžiai.
Alfa parašė 29 gegužės, 2016
Pasodinome šiltnamyje agurkų daigus, po savaitės jie nuleipo, išrovus pasirodė, kad jų šaknis ir stiebelį graužia iš vidaus baltos nedidelės kirmėlės. Su tuo nesame susidūrę, daigus pirkome turguje, kas tai per parazitai, ar jie parkeliavo su daigais ir kaip su jais kovoti, ar tai įmanoma?
Atsakymas:
Vien iš tokio aprašymo galima spėlioti, kad tos „baltos nedidelės kirmėlės“ galėtų būti daiginių uodelių (Sciaridae) lervos. Jos gyvena žemėje, minta grybiena, yrančiomis augalų dalimis ar pačiomis smulkiausiomis šaknelėmis. Tikėtina, kad daigai buvo pažeisti pašaknio puvinio ir tada lervos apsigyveno būtent prie jų. Daiginiai uodeliai neretai išplinta daržovių ir gėlių daigynuose, šiltnamiuose, bet stipriems ir sveikiems daigams didelės žalos nedaro. Jums reikėtų išrauti visus pažeistus agurkų daigus, profilaktiškai tas vietas perlieti verdančiu vandeniu ir sodinti naujus.
Mindaugas parašė 29 gegužės, 2016
Turiu kriaušę Konferencinė. Juoduoja lapai nuo smailaus galo arba kraštelio. Aš juos nuskabau, bet jie vis atsiranda. Prieš žydėjimą nupurškiau su „Skoru“. Ką reiktų padaryti dar?
Atsakymas:
Tiksliai augalų ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Juodos dėmės ant lapų būdingos grybinėms ligoms – rauplėms ir šviesmargei. Fungicidais kriaušes purkšti reiktų 3 kartus: anksti pavasarį, prieš ir po žydėjimo. Vasaros pabaigoje ir rudenį būtina surinkti ir sunaikinti nukritusius lapus. Apsižvalgykite, ar netoliese nėra kitų sergančių medžių – ligos židinių.
Eglė parašė 29 gegužės, 2016
Pernai pasodinau obelaitę, šiemet pradėjo sprogti pumpurai ir po to nudžiūvo. Ar palikti ar išrauti. Gal dar atsigaus?
Atsakymas:
Obelaitę stipriai nugenėkite, pažiūrėkite, ar žievė dar gyva. Pasirūpinkite, kad netrūktų drėgmės ir palaukite iki vasaros vidurio.
Bera parašė 29 gegužės, 2016
Kodėl rododendras sukrauna žiedus, o pavasarį jie visi būna rudi? Kas gali būti, kokia liga? Ir kuo purkšti?
Atsakymas:
Tai gali būti ir liga, ir žiemos poveikis. Kai kurių rododendrų žiedai nušąla jau esant –20 ºC. Profilaktiškai krūmą galima nupurkšti fungicidais.  
Asta parašė 29 gegužės, 2016
Mano obelaitė pradėjo vysti, dar visiškai nepabaigė žydėti, o vysta ir žiedai, ir lapai. Žemė giliau nėra sausa, o ir šaknys atrodo sveikos. Kas galėtų būti? Ir ką reiktų daryti?
Atsakymas:
Priežastys gali būti kelios – grybinės ligos, šalčio pažeidimas ar per didelė druskų koncentracija dirvoje. Nugenėkite obelaitę, pasirūpinkite, kad dirvos drėgmė būtų optimali ir stebėkite ją toliau.  
Auksė parašė 29 gegužės, 2016
Kodėl šiltnamyje gelsta agurkai, lapai pradeda geltonuoti, o ridikėliai išeina į lapus. Žemė pakeista. Gal įtakos turi šalia augantis kaštonas?
Atsakymas:
Ridikėliai augina lapus, kai šiltnamyje būna per aukšta temperatūra. Agurkai taip pat gali gelsti auginami netinkamoje temperatūroje, esant nesubalansuotam tręšimui. Nežinome, kokio dydžio ir kokiu atstumu nuo šiltnamio auga kaštonas, todėl apie jo įtaką nespėliosime.  
Modestas parašė 26 gegužės, 2016
Ar galima citrinmedžio lapus naudoti arbatai? Kokios dar lapų panaudojimo galimybės?
Atsakymas:
Nedideliais kiekiais citrinmedžių lapai naudojami kaip aromatą suteikiantys priedai. Piktnaudžiauti jais nereikėtų, nes gali sukelti alergines reakcijas. Internete galite rasti įvairių receptų, net suktinukų su citrinmedžių lapais.
Roma parašė 26 gegužės, 2016
Kaip iš sėklų užsiauginti alstromeriją?
Atsakymas:
Alstromerijų sėkloms reikalinga temperatūrų kaita. Paprasčiausia jas sėti į dėžutes 0,5 cm gylyje. Užberiamos smėliu ar puriu vermikulitu. Sudrėkinta daiginimo dėžutė apgaubiama polietileno maišeliu ir laikoma šiltoje vietoje (20–25 °C) tris savaites. Vėliau trims savaitėms perkeliama į šaldytuvo lentyną (apie 5 °C). Po to vėl laikoma kambario temperatūroje, sudygsta per mėnesį.
Nijolė parašė 26 gegužės, 2016
Patarkite prašau, kuo gelbėti pomidorus, susirgusius šviesmarge.
Atsakymas:
Pomidorų šviesmargė – grybų sukeliama liga. Optimalios sąlygos ligai vystytis – apie 25 °C temperatūra ir didelė oro drėgmė. Taigi reiktų kuo dažniau vėdinti šiltnamį, o pomidorus nupurkšti fungicidais. Derėjimo metu reiktų reguliariai išrinkti sergančias augalų dalis, o pasibaigus derėjimui – pašalinti visas pomidorų liekanas ir pasitaikiusias piktžoles.
Vida parašė 25 gegužės, 2016
Per kiek laiko suveikia „Roundup Express“ ir kada jau galima arti?
Atsakymas:
Herbicidas „Roundup Express“ yra skirtas piktžolių naikinimui tarp šaligatvio plytelių, pakelėse, sodo takeliuose, palei tvoras, sienas, o ne ariamuose plotuose. Nupurškus augalus, poveikis pastebimas jau po 6 valandų. Naujus augalus galima sėti arba sodinti po 7 dienų. Plačiau skaitykite: čia
Edita parašė 25 gegužės, 2016
Šilauoges pasodinome į 50 cm gylio ir 60 cm skersmens duobes. Duobes iškasėme kietame juodžemyje. Ar ne per mažas duobės skersmuo? Gal reikėtų praplatinti?
Atsakymas:
Didesnė duobė augalui visada geriau už mažesnę. Jei augalai dar nepasodinti, duobes galite dar šiek tiek (10–20 cm) padidinti. Bet labai svarbu, kad jas pripildytumėte šilauogėms tinkamo substrato ir ateityje palaikytumėte tinkama drėgmę bei pH.

Šiandien

  • Gruodžio 2, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:20, leidžiasi 15:56.
  • Mėnulis teka 20:29, leidžiasi 12:51.
  • Mėnulis Liūte, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 27 d.
  • Aurelija, Aurelijus, Aurėja, Paulina, Milmantė, Svirgailas, Svirgailė, Vėjūnas, Viviana
  • Tarptautinė vergovės panaikinimo diena
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  • Savam krašte ir žiema maloni.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius