• birželio 13 d., Ketvirtadienis

Klausk specialisto

565 klausimai.
Asta parašė 16 birželio, 2016
Ant raganės (Ville de Lyon) lapų atsirado rudos dėmelės, kurios išsiplečia ir nuruduoja, nudžiūva visas lapas. Praeitais metais taip nudžiūvo visi lapai iki 1,5 metro aukščio. Aukščiau lapai žali, raganė žydi. Kokia tai liga ir kuo gydyti?
Atsakymas:
Tiksliai augalų ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Lapai džiūsta, kai raganės pažeistos stiebų vytulio arba rūdžių. Reikia išskinti ir sudeginti visus lapus, raganes bent 2 kartus purkšti fungicidais, žemės paviršių apibarstyti pelenais.
Svetlana parašė 16 birželio, 2016
Žieminius česnakus užpuolė kenkėjai, ką daryti? Ar galima išgelbėti česnakus nuo išnykimo? Visi lapai pageltę, viršūnę graužia gelsvi kirminukai. Prašau parašyti kuo purkšti. Aš laisčiau ištirpintu ūkišku muilu su kalio permanganatu, kiek palaukus, vandeniu su druska. Visą internetą išnaršiau, nieko neradau.
Atsakymas:
Gali būti, kad Jūsų česnakus užpuolė svogūninio paslėptastraublio arba kandies lervos. Jas naikinkite purškiant insekticidais – šių priemonių įsigysite sodo prekių parduotuvėje. Česnakus reikia ne laistyti, o purkšti, gerai sudrėkinant tas vietas, kur matomi kenkėjai.
Gerda parašė 16 birželio, 2016
Norėčiau į kitą plotą perkelti spanguoles. Kada tai galima atlikti? Dabar turbūt negeras laikas, nes žydi?
Atsakymas:
Spanguoles sodinti ir persodinti reiktų anksti pavasarį. Dabar jos žydi, vėliau – nokins uogas. Bet jei persodinti būtina šiemet, perkelkite jas su kuo didesniais žemių gniužulais ir patrumpinkite stiebus (šių metų derlių prarasite). Persodintas gausiai laistykite.
Giedrė parašė 16 birželio, 2016
Jau keletą metų auginu dekoratyvinį maumedį. Laistau, tręšiu, bet jis visiškai neauga, ką daryti?
Atsakymas:
Jei medelis atrodo sveikas, belieka tik laukti. Galbūt sodinant buvo pažeistos ar paliktos susisukusios šaknys, ir dėl to sutriko augimas. Dėl visa ko patikrinkite, ar prie šaknų nėra graužikų urvų.
Danutė parašė 15 birželio, 2016
Nupjautą jukos stiebą (apie 30cm) laikiau vandenyje, prasikalė žalias daigelis ir yra dvi šaknytės. Kada ją reikia sodinti į vazoną? Koks geriausiai tiks vazonas? Ačiū.
Atsakymas:
Sodinti reiktų, jei šaknelės yra ne trumpesnės, kaip 5 cm ilgio. Jukoms tinka standartinės formos vazonai ir lengva, laidi žemė. Dugne būtinas drenažo sluoksnis.
Gražina parašė 15 birželio, 2016
Šiemet mūsų pomidorų kotus kažkas pergraužia. Kas tai galėtų būti ir kaip nuo to apsisaugoti?
Atsakymas:
Apgraužti daigus gali sraigės, kurkliai, šimtakojai. Reiktų išsiaiškinti, kokie tai kenkėjai, nes kovos priemonės yra skirtingos.
Galina parašė 15 birželio, 2016
Parsisiunčiau rožių sėklų Abracadabra rose, nes buvo labai gražios paveikslėlyje. Asakykite prašau kaip jas sodinti ir kada skiepyti (jei reikia)? Gal yra straipsnių apie tai paskaityti. Dėkoju už atsakymą.
Atsakymas:
Rožių sėklos stratifikuojamos: sumaišomos su drėgnu smėliu ir 2-3 mėnesius laikomos vos kelių laipsnių šilumoje (šaldytuvo lentynoje). Tik po to sėjamos į vazonėlius. Geriausia sėklas stratifikuoti žiemą ir sėti pavasarį, kad daigai iki rudens užaugtų ir sumedėtų, galėtų peržiemoti. Jei sėklos surinktos nuo tinkamai auginamų tėvinių augalų, sėjinukai turi išsaugoti visas jų savybes ir nieko skiepyti nereikia.
Onutė parašė 15 birželio, 2016
Auginu buksmedį, medelis dar nėra labai didelis (apie 80 cm) ir iki šiol labai gražiai augo. Bet dabar beveik visi jauni lapeliai kaip apiberti baltomis pleiskanomis ir pilna žalių vabaliukų, lyg ir amarų. Medelis nedžiūna, bet lapeliai sukasi į rutuliukus. Ar tai liga, ar tai dėl kenkėjų, ir kokios priemonės galėtų padėti?
Atsakymas:
Buksmedžius gali pulti ir amarai, ir skydamariai. Jei auginate jį sode, pirmiausiai apipurkškite insekticidais, o po poros dienų nuplaukite vandens srovele iš laistymo žarnos.
Rasa parašė 14 birželio, 2016
Jau antraisiais braškių auginimo metais pastebėjau krūmelių su "tuščiais" žiedais (žydi daug smulkių žiedelių, bet uogytės būna mažos). Lyg ir išnaikinau tuos krūmelius, jų vietoje pasodinau naujus daigus. Tačiau ir šiais metais matosi daug tokių krūmelių. Ką daryti? Daigai buvo pirkti iš medelyno, gera veislė. Ar dar galiu šią uogų rūšį išsaugoti?
Atsakymas:
Išsaugoti braškių veislę būtų galima. Reiktų pasižymėti kelis tikrai sveikus kerelius ir jų „ūsams“ leisti įsišaknyti greta pastatytuose vazonėliuose su dezinfekuota žeme. Tuos naujus daigus rugpjūtį sodinkite kitoje vietoje, o senąjį braškyną išraukite. Kelis metus toje vietoje nesodinkite braškių ir žemuogių, nes šios gali būti pažeistos nematodų ar virusų.
Rasa parašė 14 birželio, 2016
Pasodinusi nusipirktus pomidorų daigus į šiltnamį, po kelių dienų pastebėjau, kad juoduoja lapų viršūnėlės. Panašu, kad jie buvo apšalę. Ar man naikinti šiuos pomidorus, ar dar jie atsigaus?
Atsakymas:
Jei apšalo tik lapų viršūnėlės, pomidorai greit atsigaus. Nauji lapai augs sveiki, o senuosius palaipsniui apkarpysite.
Kęstutis parašė 14 birželio, 2016
Kodėl gelsta juodųjų serbentų lapai?
Atsakymas:
Serbentų lapai gali gelsti dėl trąšų ar mikroelementų stokos, dėl sausros arba pažeisti vortinklinių erkučių, kai kurių ligų.
Laima parašė 14 birželio, 2016
Ar tiesa, kad fuksijas labai mėgsta baltasparniai? Kaip su jais kovoti?
Atsakymas:
Baltasparniai dažnai puola šiltnamiuose ir uždaruose balkonuose auginamas fuksijas. Vos pasirodžius šiems kenkėjams, gėles reiktų purkšti insekticidais.
Gintarė parašė 14 birželio, 2016
Noriu paklausti ar teisingai pasielgiau vaismedžius ir vaiskrūmius užmulčiavus pirktine kompostine žeme ir ant viršaus užbėrus pušų žievės, kad žemė taip nedžiūtų.
Atsakymas:
Pirkta kompostinė žemė – gera organinė trąša visiems sodo augalams. O žievės mulčiaus sluoksnis saugos drėgmę ir neleis augti piktžolėms. Tik bendras sluoksnis neturėtų būti storesnis kaip 10 cm.
Asta parašė 14 birželio, 2016
Kuo nupurkšti rožes – atsirado žalių vabaliukų ant žiedų? Gal tai amarai?
Atsakymas:
Maži žali vabzdžiai, gyvenantys kolonijomis – amarai. Purkšti galima bet kokias insekticidais, skysto muilo tirpalu arba tabako, česnako nuovirais. Svarbu juos naikinti, kol labai neišplito ir nepadarė daug žalos.
Renata parašė 14 birželio, 2016
Ar galima melionų, arbūzų daigus tręšti tokiomis pačiomis trąšomis kaip ir agurkus? Kaip dažnai laistyti baklažanų daigus ir kuo juos tręšti?
Atsakymas:
Melionų ir arbūzų auginimas panašus į agurkų auginimą šiltnamyje, tinka ir tos pačios trąšos. O baklažanų auginimas panašesnis į paprikų. Jiems tiks pomidorų trąšos. Baklažanams reikia daug pastovios šilumos, o laistymas priklauso nuo daugybės veiksnių: oro temperatūros, dirvožemio, apšvietimo, auginimo tankumo ir greta esančių augalų. Geriausia stebėti, kai žemės paviršius 2-3 cm pradžiūva – laikas laistyti.
Renata parašė 14 birželio, 2016
Ar galima loveliuose sodinti vijoklines rožes? Balkonas rytų pusėje.
Atsakymas:
Laipiojančios rožės auga bent iki 2 m aukščio, todėl tokiems augalams loveliai turėtų būti apie 10-15 l talpos kiekvienai rožei. Nei vazonuose, nei loveliuose balkone rožės nežiemoja. Prasidėjus šalnoms jas reiktų nešti į žiemojimo patalpą, kur žiemą būtų artima 0 ºC temperatūra. O rytų pusė rožėms tinkama, kaip ir vakarų.
Janina parašė 14 birželio, 2016
Reikia pagalbos. Šiltnamyje seniai auga vynuogė. Šiemet ant senų šakų daug skydamarių. Žalias muilas nepadėjo. Ką patartumėt? Ačiū.
Atsakymas:
Siūlytume senas šakeles be lapų dar kartą nuvalyti muilo tirpalu. Paruoškite jį dvigubai stipresnės koncentracijos ir minkštu teptuku kruopščiai ištrinkite visas skydamarių apniktas šakeles. Kitas būdas – purkšti insekticidais.
Danutė parašė 14 birželio, 2016
Ar galima moliūgą sodinti į didelį vazoną? Vazonas turi būti gilus ar platus? Ačiū.
Atsakymas:
Moliūgui augti reiktų 10-15 l talpos plataus vazono, pripildyto derlingos kompostinės žemės. Iš karto pagalvokite, kur nukreipsite jo ilgą stiebą.
Daiva parašė 29 gegužės, 2016
Kodėl pradėjo ruduoti, džiūti braškių lapų galiukai?
Atsakymas:
Braškių lapų galiukai ar krašteliai gali džiūti dėl įvairių priežasčių. Tai gali būti ir virusinės kilmės lapų pakraščių gelta, ir grybinės ligos – filostiktozė, fuzarinio vytulio ar kekerinio puvinio pradžia, bei paprasti fiziologiniai sutrikimai dėl mikroelementų ar drėgmės stokos.
Galina parašė 29 gegužės, 2016
Sakykite prašau, pernai ant suaugusių vyšnių beveik nebuvo lapų o vėliau nukrito ir žiedai, nors purškėme su karbamidu. Po to vyšnią panaikinome. Šiemet taip pat darosi ant kitų vyšnių, lapai yra tik galūnėse ir žiedai taipogi. Sakykite ar čia liga ar kažkas darosi su žeme. Ir kaip reikėtų jas išsaugoti. Dėkoju už atsakymą.
Atsakymas:
Anksti lapus numeta kokomikozės pažeistos vyšnios. Ši grybinė liga labai išplitusi. Karbamidu vaismedžius purkšti tinka anksti pavasarį, o vėliau (prieš ir po žydėjimo) reikalingi fungicidai. Ligoms atsparesni būna geromis sąlygomis auginami ir tinkamai tręšiami vaismedžiai.
Greenworks

Šiandien

  • Birželio 13, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:56.
  • Mėnulis teka 12:04, leidžiasi 01:40.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 6 d.
  • Antanas, Antanina, Skalvė, Dainius, Akvilina, Kunotas
  • Šv. Antano diena. Šienapjūtė. Tarptautinė albinosų diena.
  • Šaknų diena. Tinkamas metas sėti, sodinti daržoves, kurios derlių augina virš žemės, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, braškes, persodinti kambarines ir balkono gėles, sėti veją. Netinkamas metas sėti ir sodinti gūžines salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  • Daug boružių – geras rugių derlius.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius