• gruodžio 22 d., Sekmadienis

Klausk specialisto

568 klausimai.
Rita parašė 16 birželio, 2016
Pastebėjome, kad jau antri metai ruduoja (džiūsta) apatinės sidabrinės eglės šakos. Medis labai didelis – apie 7 m. aukščio. Jai jau apie 40 metų, bet auga gimtų namų sodyboje, tad labai brangus visomis prasmėmis ir labai norėtųsi išsaugoti. Patarkite, ar dar galima būtų kaip nors išsaugoti ir ką daryti. Tiesa, pastebėjome, kad gyvatvorėje, kuri yra šalia šios eglės įsiveisė paprastasis apynys, kuris tose vietose net gyvatvorę naikina (gyvatvorė tik tose vietose pradėjo džiūti). Gal jis kenkia ir eglei? Ar jau mūsų eglutė „paseno“?
Atsakymas:
Apatinės eglės šakos džiūti gali dėl labai įvairių priežasčių – gali būti ligos, kenkėjai, nepalankios sąlygos. Ne visas ligas galima išgydyti, nes medienoje išplitus grybienai, medžiui padėti beveik nebeįmanoma. Pirmiausia įsitikinkite, kad eglei sudaromos geros sąlygos – dirvožemyje netrūksta drėgmės, bent kartą per metus gauna trąšų, visą laja apšviečiama saulės. Atidžiai apžiūrėkite šakas ir spyglius – gal pamatysite kokių nors ligų ar kenkėjų požymių. Apynys apsivynioja ir užtemdo mažesnius augalus taip, kad jie ims nykti. Paprasčiausia būtų pavasarį juos išrauti, kaip piktžoles.
Henrikas parašė 16 birželio, 2016
Pradėjo pūti bijūnų šaknys. Kokia gali būti priežastis? Ankščiau netoli jų augo jurginai, gal tai gali būti priežastis? Dar labai sausas gruntas. Mes juos laistome, bet gal dėl drėgmės trūkumo ir puola ligos?
Atsakymas:
Dėl drėgmės trūkumo augalai nusilpsta, o tada jau ir ligos greit įsimeta. Be to, infekcija gali patekti pažeidus šaknis purenant gruntą, per atlydžius žiemą. Nuo šaknų puvinių geriausiai gelbsti fungicidas „Previcur Energy“.
Valdas parašė 16 birželio, 2016
Kaimynai pavaišino savo užaugintais persikais, pabandėme sudaiginti kauliuką. Jis sudygo ir dabar turime apie 50 cm aukščio augaliuką vazonėlyje. Ar reikia jį skiepyti? Kada sodinti į pastovią vietą?
Atsakymas:
Persikai dažniausiai skiepijami į kaukazinės slyvos poskiepius. Tokie augalai geriau ištveria Lietuvos žiemas. Persiką atsargiai, nepažeidžiant šaknų, persodinti reiktų jau dabar, kad iki žiemos spėtų gerai įsišaknyti. Kadangi nežinome, kokios veislės buvo Jūsų kaimyno persikai, net neįmanoma prognozuoti, kiek atsparus šalčiui ir kokius vaisius galėtų turėti Jūsų užaugintas augalas.
Asta parašė 16 birželio, 2016
Ant raganės (Ville de Lyon) lapų atsirado rudos dėmelės, kurios išsiplečia ir nuruduoja, nudžiūva visas lapas. Praeitais metais taip nudžiūvo visi lapai iki 1,5 metro aukščio. Aukščiau lapai žali, raganė žydi. Kokia tai liga ir kuo gydyti?
Atsakymas:
Tiksliai augalų ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Lapai džiūsta, kai raganės pažeistos stiebų vytulio arba rūdžių. Reikia išskinti ir sudeginti visus lapus, raganes bent 2 kartus purkšti fungicidais, žemės paviršių apibarstyti pelenais.
Svetlana parašė 16 birželio, 2016
Žieminius česnakus užpuolė kenkėjai, ką daryti? Ar galima išgelbėti česnakus nuo išnykimo? Visi lapai pageltę, viršūnę graužia gelsvi kirminukai. Prašau parašyti kuo purkšti. Aš laisčiau ištirpintu ūkišku muilu su kalio permanganatu, kiek palaukus, vandeniu su druska. Visą internetą išnaršiau, nieko neradau.
Atsakymas:
Gali būti, kad Jūsų česnakus užpuolė svogūninio paslėptastraublio arba kandies lervos. Jas naikinkite purškiant insekticidais – šių priemonių įsigysite sodo prekių parduotuvėje. Česnakus reikia ne laistyti, o purkšti, gerai sudrėkinant tas vietas, kur matomi kenkėjai.
Gerda parašė 16 birželio, 2016
Norėčiau į kitą plotą perkelti spanguoles. Kada tai galima atlikti? Dabar turbūt negeras laikas, nes žydi?
Atsakymas:
Spanguoles sodinti ir persodinti reiktų anksti pavasarį. Dabar jos žydi, vėliau – nokins uogas. Bet jei persodinti būtina šiemet, perkelkite jas su kuo didesniais žemių gniužulais ir patrumpinkite stiebus (šių metų derlių prarasite). Persodintas gausiai laistykite.
Giedrė parašė 16 birželio, 2016
Jau keletą metų auginu dekoratyvinį maumedį. Laistau, tręšiu, bet jis visiškai neauga, ką daryti?
Atsakymas:
Jei medelis atrodo sveikas, belieka tik laukti. Galbūt sodinant buvo pažeistos ar paliktos susisukusios šaknys, ir dėl to sutriko augimas. Dėl visa ko patikrinkite, ar prie šaknų nėra graužikų urvų.
Danutė parašė 15 birželio, 2016
Nupjautą jukos stiebą (apie 30cm) laikiau vandenyje, prasikalė žalias daigelis ir yra dvi šaknytės. Kada ją reikia sodinti į vazoną? Koks geriausiai tiks vazonas? Ačiū.
Atsakymas:
Sodinti reiktų, jei šaknelės yra ne trumpesnės, kaip 5 cm ilgio. Jukoms tinka standartinės formos vazonai ir lengva, laidi žemė. Dugne būtinas drenažo sluoksnis.
Gražina parašė 15 birželio, 2016
Šiemet mūsų pomidorų kotus kažkas pergraužia. Kas tai galėtų būti ir kaip nuo to apsisaugoti?
Atsakymas:
Apgraužti daigus gali sraigės, kurkliai, šimtakojai. Reiktų išsiaiškinti, kokie tai kenkėjai, nes kovos priemonės yra skirtingos.
Galina parašė 15 birželio, 2016
Parsisiunčiau rožių sėklų Abracadabra rose, nes buvo labai gražios paveikslėlyje. Asakykite prašau kaip jas sodinti ir kada skiepyti (jei reikia)? Gal yra straipsnių apie tai paskaityti. Dėkoju už atsakymą.
Atsakymas:
Rožių sėklos stratifikuojamos: sumaišomos su drėgnu smėliu ir 2-3 mėnesius laikomos vos kelių laipsnių šilumoje (šaldytuvo lentynoje). Tik po to sėjamos į vazonėlius. Geriausia sėklas stratifikuoti žiemą ir sėti pavasarį, kad daigai iki rudens užaugtų ir sumedėtų, galėtų peržiemoti. Jei sėklos surinktos nuo tinkamai auginamų tėvinių augalų, sėjinukai turi išsaugoti visas jų savybes ir nieko skiepyti nereikia.
Onutė parašė 15 birželio, 2016
Auginu buksmedį, medelis dar nėra labai didelis (apie 80 cm) ir iki šiol labai gražiai augo. Bet dabar beveik visi jauni lapeliai kaip apiberti baltomis pleiskanomis ir pilna žalių vabaliukų, lyg ir amarų. Medelis nedžiūna, bet lapeliai sukasi į rutuliukus. Ar tai liga, ar tai dėl kenkėjų, ir kokios priemonės galėtų padėti?
Atsakymas:
Buksmedžius gali pulti ir amarai, ir skydamariai. Jei auginate jį sode, pirmiausiai apipurkškite insekticidais, o po poros dienų nuplaukite vandens srovele iš laistymo žarnos.
Rasa parašė 14 birželio, 2016
Jau antraisiais braškių auginimo metais pastebėjau krūmelių su "tuščiais" žiedais (žydi daug smulkių žiedelių, bet uogytės būna mažos). Lyg ir išnaikinau tuos krūmelius, jų vietoje pasodinau naujus daigus. Tačiau ir šiais metais matosi daug tokių krūmelių. Ką daryti? Daigai buvo pirkti iš medelyno, gera veislė. Ar dar galiu šią uogų rūšį išsaugoti?
Atsakymas:
Išsaugoti braškių veislę būtų galima. Reiktų pasižymėti kelis tikrai sveikus kerelius ir jų „ūsams“ leisti įsišaknyti greta pastatytuose vazonėliuose su dezinfekuota žeme. Tuos naujus daigus rugpjūtį sodinkite kitoje vietoje, o senąjį braškyną išraukite. Kelis metus toje vietoje nesodinkite braškių ir žemuogių, nes šios gali būti pažeistos nematodų ar virusų.
Rasa parašė 14 birželio, 2016
Pasodinusi nusipirktus pomidorų daigus į šiltnamį, po kelių dienų pastebėjau, kad juoduoja lapų viršūnėlės. Panašu, kad jie buvo apšalę. Ar man naikinti šiuos pomidorus, ar dar jie atsigaus?
Atsakymas:
Jei apšalo tik lapų viršūnėlės, pomidorai greit atsigaus. Nauji lapai augs sveiki, o senuosius palaipsniui apkarpysite.
Kęstutis parašė 14 birželio, 2016
Kodėl gelsta juodųjų serbentų lapai?
Atsakymas:
Serbentų lapai gali gelsti dėl trąšų ar mikroelementų stokos, dėl sausros arba pažeisti vortinklinių erkučių, kai kurių ligų.
Laima parašė 14 birželio, 2016
Ar tiesa, kad fuksijas labai mėgsta baltasparniai? Kaip su jais kovoti?
Atsakymas:
Baltasparniai dažnai puola šiltnamiuose ir uždaruose balkonuose auginamas fuksijas. Vos pasirodžius šiems kenkėjams, gėles reiktų purkšti insekticidais.
Gintarė parašė 14 birželio, 2016
Noriu paklausti ar teisingai pasielgiau vaismedžius ir vaiskrūmius užmulčiavus pirktine kompostine žeme ir ant viršaus užbėrus pušų žievės, kad žemė taip nedžiūtų.
Atsakymas:
Pirkta kompostinė žemė – gera organinė trąša visiems sodo augalams. O žievės mulčiaus sluoksnis saugos drėgmę ir neleis augti piktžolėms. Tik bendras sluoksnis neturėtų būti storesnis kaip 10 cm.
Asta parašė 14 birželio, 2016
Kuo nupurkšti rožes – atsirado žalių vabaliukų ant žiedų? Gal tai amarai?
Atsakymas:
Maži žali vabzdžiai, gyvenantys kolonijomis – amarai. Purkšti galima bet kokias insekticidais, skysto muilo tirpalu arba tabako, česnako nuovirais. Svarbu juos naikinti, kol labai neišplito ir nepadarė daug žalos.
Renata parašė 14 birželio, 2016
Ar galima melionų, arbūzų daigus tręšti tokiomis pačiomis trąšomis kaip ir agurkus? Kaip dažnai laistyti baklažanų daigus ir kuo juos tręšti?
Atsakymas:
Melionų ir arbūzų auginimas panašus į agurkų auginimą šiltnamyje, tinka ir tos pačios trąšos. O baklažanų auginimas panašesnis į paprikų. Jiems tiks pomidorų trąšos. Baklažanams reikia daug pastovios šilumos, o laistymas priklauso nuo daugybės veiksnių: oro temperatūros, dirvožemio, apšvietimo, auginimo tankumo ir greta esančių augalų. Geriausia stebėti, kai žemės paviršius 2-3 cm pradžiūva – laikas laistyti.
Renata parašė 14 birželio, 2016
Ar galima loveliuose sodinti vijoklines rožes? Balkonas rytų pusėje.
Atsakymas:
Laipiojančios rožės auga bent iki 2 m aukščio, todėl tokiems augalams loveliai turėtų būti apie 10-15 l talpos kiekvienai rožei. Nei vazonuose, nei loveliuose balkone rožės nežiemoja. Prasidėjus šalnoms jas reiktų nešti į žiemojimo patalpą, kur žiemą būtų artima 0 ºC temperatūra. O rytų pusė rožėms tinkama, kaip ir vakarų.
Janina parašė 14 birželio, 2016
Reikia pagalbos. Šiltnamyje seniai auga vynuogė. Šiemet ant senų šakų daug skydamarių. Žalias muilas nepadėjo. Ką patartumėt? Ačiū.
Atsakymas:
Siūlytume senas šakeles be lapų dar kartą nuvalyti muilo tirpalu. Paruoškite jį dvigubai stipresnės koncentracijos ir minkštu teptuku kruopščiai ištrinkite visas skydamarių apniktas šakeles. Kitas būdas – purkšti insekticidais.

Šiandien

  • Gruodžio 22, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:55.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 12:09.
  • Mėnulis Svarstyklėse 21:07, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Anna, Aneta, Dovilė, Gedvyda, Gedvydas, Ksavera, Rimbertas, Zenonas
  • Astronominės žiemos pradžia.
  • Žiedų diena. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite namus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas.
  • Koks oras yra gruodžio 22 dieną, toks bus ir kitų metų kovo mėnesį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius