• gruodžio 21 d., Šeštadienis

Klausk specialisto

568 klausimai.
Erika parašė 25 gegužės, 2016
Kaip išnaikinti svarainius?
Atsakymas:
Svarainius iškasti labai sunku. Dabar nukirpkite jų šakas, kiek pavyks, išraukite su šaknimis. Kai pasirodys jaunos atžalos, apipurkškite herbicidais. Galbūt purkšti reiks kelis kartus, kol visi svarainiai bus išnaikinti.
Albina parašė 25 gegužės, 2016
Prieš savaitę Olandijoje įsigijau tulpių svogūnėlių. Prašau patarkit kaip man juos išlaikyti iki rudens, kol galėsiu sodinti į žemę rudenį.
Atsakymas:
Tulpių svogūnėlius labai lengva išlaikyti sudėtus į popierinius maišelius arba dėžutes kambario temperatūroje. Svarbu, kad jie nebūtų uždaryti polietileniniuose maišeliuose. Sode juo sodinkite rugsėjo antroje pusėje – spalio pradžioje.
Rita parašė 25 gegužės, 2016
Tujas mulčiavau nupjauta žole, bet po kiek laiko pakėlus žolę ten radau daug storų, didelių, baltų kirminų. Ar galėjo būti nuo žolės? Ta žolė jau papuvusi, ar reikia ją pašalinti?
Atsakymas:
Nežinome, kokių „kirminų“ Jūs ten radote. Jie tikrai ne nuo žolės. Tai gali būti kokios nors žemėje gyvenančios lervos. Pūvanti žolė yra trąša tujoms, net ir tokia ji išsaugo dirvos drėgmę.
Svetlana parašė 24 gegužės, 2016
Kodėl gelsta žieminių česnakų apatiniai lapai? Ką daryti? Supurenau žemę ir bijau, kad neužaugs česnakų galvos. Kodėl ir ką daryti – ar reikia purkšti, ar patręšti?
Atsakymas:
Česnakų lapai gali gelsti dėl daugelio priežasčių. Tai gali būti ir maisto medžiagų trūkumas, ir ligos, ir kenkėjai. Reiktų įvertinti sodo dirvožemį, apžiūrėti bent kelių česnakų šaknis.
Kotryna parašė 24 gegužės, 2016
Kodėl riečiasi šiltnamyje augančių pomidorų lapai?
Atsakymas:
Pomidorų lapai riečiasi dėl įvairių priežasčių, esant nepastoviai temperatūrai ir drėgmei, ypač kai aukšta temperatūra ir sausas oras. Lapai gali suktis į vamzdelį, kai trūksta maisto medžiagų, ypač fosforo ir kalio bei mikroelementų – sieros, boro, vario.
Jolita parašė 17 gegužės, 2016
Pasodinau agurkus ir juos laikau namie ant palangės. Ir po savaitės išaugo žali kotų lapeliai, ilgi kotai. Kodėl jie ilgi?
Atsakymas:
Daigai ištįsta, kai gauna per mažai šviesos, per aukšta temperatūra arba nėra skirtumo tarp dienos ir nakties temperatūros.
Ema parašė 17 gegužės, 2016
Kaip išnaikinti skruzdėles įsikūrusias šiltnamyje ir gėlių vazonuose lauke?
Atsakymas:
Sodo prekių parduotuvėse rasite barstomų insekticidų skruzdėlėms naikinti. Taip pat yra daug naminių priemonių. Skruzdėlės nepakenčia pelenų, smulkintų česnakų, maltos kavos ir daug kitų aštriai kvepiančių produktų.
Henrikas parašė 17 gegužės, 2016
Norėčiau sužinoti apie pupelinį grūdinuką. Kada deda kiaušinėlius į pupeles, pupas? Kaip nuo jo apsaugoti pupeles, pupas, kuo reikėtų purkšti ir kokiu augimo laikotarpiu?
Atsakymas:
Pupeles gadina grūdinuko lervos. Jos apie 1,5 mėnesio vysosi pupelių viduje. Paprasčiausias būdas – išgliaudytas pupeles laikyti vėsiai – ne aukštesnėje kaip 10 ºC temperatūroje, arba prieš sandėliuojant valandą pakaitinti  60 ºC, kad žūtų visi sudėti kiaušinėliai.
Vanda parašė 17 gegužės, 2016
Norėčiau patarimo – mano česnakų lapai labai gelsta, ką galėtumėte patari? Kokia galėtų būti priežastis?
Atsakymas:
Česnakų lapai gelsta prasidėjus ligoms arba užpuolus kenkėjams. Po žeme sunku pastebėti svogūninės musės lervas, tad reiktų išrauti porą labiausiai nukentėjusių augalų ir apžiūrėti, ar nėra šių kenkėjų. Ligos dažnai prasideda vėsiu ir drėgnu oru – įvairūs puviniai pažeidžia šaknis ir apatinę stiebo dalį.
Edita parašė 11 gegužės, 2016
Nusipirkau jau žydinčių šilauogių. Ar jau galima jas sodinti, ar palaukti šiltesnių orų?
Atsakymas:
Šilauoges tikrai galima sodinti, tik kilus šalnų pavojui krūmus reiktų nakčiai dengti daržo plėvele, kad nenukentėtų žiedai. Nepamirškite paruošti šilauogėms tinkamo substrato (reikalingas pH 4–5).
Irena parašė 11 gegužės, 2016
Kovo mėnesį pasėjau savo surinktas sundavilės sėklas, išdygo tik keli daigeliai, bet labai lėtai auga. Kada galiu sulaukti žiedų?
Atsakymas:
Žiedų sulauksite tik kitais metais. Mandevilos (arba sundavilės) yra daugiamečiai augalai, tik negalintys žiemoti lauke.
Simona parašė 11 gegužės, 2016
Ar šilauogių žemių substratas tinka sodinti azalijoms?
Atsakymas:
Rododendrai ir šilauogės auginami labai panašiomis sąlygomis. Tą patį substratą galite naudoti ir šilauogėms, ir rododendrams.
Nijolė parašė 11 gegužės, 2016
Rudenį pasodinau braškes, bet jos labai silpnos. Išroviau keriuką, ant šaknų rudos kirmėlės. Kaip jas išnaikinti?
Atsakymas:
Braškes reiktų sodinti švarioje, ligų ir kenkėjų neturinčioje žemėje. Insekticidų, naikinančių žemėje gyvenančius kenkėjus, nėra.
Paulius parašė 11 gegužės, 2016
Kaip išnaikinti sode sraiges, kurios niokoja derlių, net gėles gvazdikelius? Ir kaip naikinti garšvas?
Atsakymas:
Sraiges reiktų anksti rytą surinkti ir sunaikinti. Jei bent du kartus per savaitę taip išvalytumėte sodą, jų žymiai sumažėtų. Parduotuvėse galite įsigyti specialių gaudyklių sraigėms ir šliužams, taip pat barstomų moliuskocidų.
Genė parašė 11 gegužės, 2016
Šiltnamyje pasėjau kopūstus. Kai sudygo, pradėjo gelsti, žemėje atsirado baltos mažos kirmėlės. Kopūstus išroviau, kirmėlių priviso dar daugiau. Kaip jas išnaikinti?
Atsakymas:
Saugiausia būtų pakeisti viršutinį dirvožemio sluoksnį toje vietoje, kur augo kopūstų daigai. Kitas būdas žemei dezinfekuoti – sulaistyti ją verdančiu vandeniu.
Svetlana parašė 26 balandžio, 2016
Sėjau pomidorus, išdygo gražūs daigai. Išpikavau, atsargiai iškasiau šaknį su žemėmis į duobutę atsargiai įdėjau, kad šaknis nesusiriestų. Palaisčiau prieš ir po. O po 4 dienų suvyto. Iškasiau, o šaknis lyg "nukąsta". Kodėl, ką ne taip padariau?
Atsakymas:
Kažkas rimtai pakenkė šaknims. Tai galėjo būti užkratas nedezinfekuotoje žemėje, labai didelis drėgmės perteklius, žema temperatūra šaknų zonoje.
Gintarė parašė 26 balandžio, 2016
Kokias svyrančias gėles būtų galima auginti lauko vazonuose? Būtų geriau daugiametės.
Atsakymas:
Daugiametės gėlės lauko vazonuose ne visada sėkmingai peržiemoja. Žemė vazonuose įšąla greičiau ir stipriau, nei dirvoje, o augalų šaknys visada yra jautrios stipriam šalčiui. Dėl nedidelės sodinukų kainos kai kurios daugiametės gėlės lauko vazonuose auginamos kaip vienmetės: šliaužiančioji šilingė, geltonžiedis šalmutis, ylalapiai flioksai, pūkuotoji glažutė, įvairios gebenių veislės. Iš vienmečių gėlių populiarios yra ragilės, žilieji šlamučiai, paprastųjų lobelijų veislės, pelargonijos, petunijos, verbenos, nasturtės ir kitos.
Regina parašė 26 balandžio, 2016
Kinrožės lapai ruduoja ir krinta. Pati gėlė nustojo augti, nuskurdo. Kokia galėtų būti priežastis?
Atsakymas:
Augalo nykimo priežasčių gali būti daug: netinkama žemė, per šalta žemė ar aplinka, per didelė drėgmė, perdžiūvimas ir netolygus laistymas, užsikimšusios drenažo skylutės vazone, didelė druskų koncentracija dirvožemyje, prasidėjusios ligos (šaknų ar stiebo puviniai), kenkėjai (sunkiai pastebimos voratinklinės erkutės).
Birutė parašė 26 balandžio, 2016
Eilę metų užsiauginu puikius pomidorų daigus. Sėju keletą rūšių. Šiemet sėjau į durpinius puodelius, sėklos sudygo, bet daigeliai silpni, gelsvi, sunkiai leidžia pagridinius lapelius, lapelių apačia turi violetinį atspalvį. Ar galima ką nors padaryti ar jau galas?
Atsakymas:
Apžiūrėkite, ar durpiniuose puodeliuose žemė tolygiai sudrėksta laistant. Violetinį atspalvį daigai įgauna laikant juos per žemoje temperatūroje arba trūkstant trąšų. Galite pabandyti bent dalį daigelių persodinti į kitokius (kokius naudodavote anksčiau) vazonėlius ir stebėti skirtumą. 
Modestas parašė 26 balandžio, 2016
Kininė aktinidija ’Boskoop’ gali augti Lietuvoje? Koks jos atsparumas šalčiams, ar ji vyriška ar moteriška?
Atsakymas:
Kininė aktinidija ’Boskoop’ yra aukšta liana, bet neatspari stipresniam šalčiui. Žiedai dvilyčiai, todėl vaisius veda ir vienas atskirai auginamas augalas. Skirtigų šaltinių duomenimis, kininės aktinidijos ištveria  –12–15 laipsnių šalčius, bet ne Lietuvos žiemas. Todėl nei ’Boskoop’, nei kitų kininės aktinidijos veislių Lietuvoje lauke neužauginsite.

Šiandien

  • Gruodžio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 08:40, leidžiasi 15:54.
  • Mėnulis teka 23:06, leidžiasi 12:03.
  • Mėnulis Mergelėje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis gruodžio 15 d.
  • Girenė, Honorata, Tomas, Norgaudė, Norgaudas, Gražvilė
  • Žiemos saulėgrįža. Elnio devynragio šventė.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius